DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Nowa szkoła na miarę XXI wieku

Inauguracja roku szkolnego 2018/2019 w Szkole Podstawowej nr 360 w Ursusie

W poniedziałek, 3 września 2018 r. w Warszawie rozpoczęło nowy rok szkolny ponad 210 tysięcy uczniów z publicznych i niepublicznych placówek. W dzielnicy Ursus w tym roku podejmie naukę: 5908 uczniów w szkołach podstawowych, 433 uczniów w oddziałach gimnazjalnych (tylko trzecie klasy – to już ostatni rocznik gimnazjum) oraz 644 uczniów w szkołach ponadpodstawowych.

W tym roku inauguracja roku szkolnego w Ursusie była szczególna, ponieważ połączona z uroczystym otwarciem nowego kompleksu szkolno-sportowego przy ulicy Dzieci Warszawy 42.  


Budowa trwała tylko 18 miesięcy

W ramach tej, wartej 34 mln zł, inwestycji powstał nowoczesny, przyjazny dla uczniów niepełnosprawnych, budynek szkolny. Doskonale wyposażone pracownie, dwie sale sportowe, trzy wielofunkcyjne boiska z bieżnią lekkoatletyczną oraz dwa place zabaw na terenie zewnętrznym.

W budynku szkoły zastosowano nowatorskie, a zarazem ekologiczne rozwiązania. Główne ciągi komunikacyjne oraz sale sportowe w budynku mają specjalne sufity, istotnie tłumiące dźwięk. W salach sportowych są amortyzujące podłogi, które zmniejszają ryzyko kontuzji i nadmiernego obciążenia stawów. Zastosowano szereg rozwiązań przyjaznych środowisku, m.in. system solarów, wytwarzających energię do ogrzewania wody w placówce oraz instalację do odzyskiwania wody szarej (wykorzystanie wody użytej w umywalkach do spłukiwania wody w toaletach).

Świetlica dostępna z holu głównego na pierwszym piętrze ma do dyspozycji niezależny plac zabaw, oddzielony od głównego dziedzińca – wykończony nawierzchnią bezpieczną. Obiekt wyróżnia ciekawa architektura zewnętrzna oraz funkcjonalny i przyjazny użytkownikom układ wewnętrzny. Świadczy o tym m.in. zaplanowanie świetlicy, która ma wyłącznie dla niej przydzielony plac zabaw na patio na półpiętrze. Dzięki takiemu rozwiązaniu dzieci przebywające na świetlicy mogą w każdej chwili skorzystać z placu zabaw na świeżym powietrzu, wyłożonego bezpieczną nawierzchnią, do którego przechodzą przez drzwi balkonowe.

W obiekcie znalazło się także nowoczesne zaplecze kuchenne, komplet zamykanych szafek w szatni, osobne gabinety na spotkania ze specjalistami (psycholog, pedagog, logopeda). Ze spaniałej bazy sportowej będzie mogła korzystać cała dzielnica.

Inauguracja nowego roku szkolnego

Ceremonia otwarcia SP nr 360 w Ursusie została potraktowana jako oficjalna inauguracja nowego roku szkolnego w Warszawie. Wszystkich przybyłych na nią uczniów, rodziców, nauczycieli oraz gości przywitały burmistrz dzielnicy Ursus m.st. Warszawy Urszula Kierzkowska i dyrektor szkoły Edyta Gawlińska.

W uroczystości wzięli udział m.in.: zastępca prezydenta m.st. Warszawy Renata Kaznowska, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz, przewodnicząca Komisji Budżetu i Finansów Rady m.st. Warszawy Maria Łukaszewicz, radna m.st. Warszawy Aleksandra Sheybal-Rostek, dyrektor Biura Edukacji m.st. Warszawy Joanna Gospodarczyk, zastępca dyrektora Biura Edukacji m.st. Warszawy Beata Murawska, zastępcy Burmistrza Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy – Wiesław Krzemień, Kazimierz Sternik; wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Ursus Paweł Dilis, przewodnicząca Komisji Oświaty Rady Dzielnicy Ursus Wanda Kopcińska; radni dzielnicowi: Tomasz Dąbrowski, Stanisław Dratkiewicz, Marianna Jaguścik, Irena Anna Jarzębak, Stanisław Jasiński, Anna Lewandowska, Kazimierz Markowski, Maria Miszkiewicz, Grzegorz Puchalski, Ryszard Rogal, Aneta Wachnicka, Rafał Włodarczyk; ks. dziekan Zbigniew Sajnóg, ks. Proboszcz Wiesław Szewczyk, dyrektor Zespołu Projektów w Skanska SA Marcin Hutyra.

Życzenia i upominki

– W 2015 roku obiecaliśmy, że przy Dzieci Warszawy 42 powstanie szkoła na miarę XXI wieku i dziś tę obietnicę realizujemy. Oddanie do użytku dla uczniów z Ursusa jednej z najnowocześniejszych szkół to dla mnie duża radość i osobista satysfakcja – powiedziała podczas otwarcia nowej placówki oświatowej Urszula Kierzkowska, burmistrz Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy. – Chciałabym, żeby ta szkoła stała się waszym drugim domem – dodała.

Obecny na inauguracji zastępca burmistrza Wiesław Krzemień zaznaczył, że – Szkoła to nie tylko budynek, szkoła to dzieci, to nauczyciele, to także rodzice, którzy w Ursusie zawsze włączają się w działania placówki. I dodał: – Życzę nauczycielom we wszystkich placówkach w Ursusie spełnienia i mnóstwa satysfakcji w tym nowym roku. A Wam drogie dzieci – przede wszystkim pogłębienia wiedzy i wielu przyjaciół.

Natomiast zastępca burmistrza Kazimierz Sternik zauważył, że: – Jeszcze 3 lata temu na tym terenie były jedynie chaszcze. (...) Tak jak w sławnym przeboju jednej z grup: było ściernisko, a jest może nie San Francisco, ale nowoczesna placówka oświatowa, z bogatym wyposażeniem sportowo-rekreacyjnym, z którego na co dzień wszyscy mieszkańcy powinni korzystać – zaznaczył.

Przemawiali jeszcze m.in.: Marszałek Kidawa-Błońska, która zostawiła w prezencie dla szkolnej biblioteki Konstytucję RP, Renata Kaznowska, Maria Łukaszewicz, Wanda Kopcińska. Kardynał Nycz odmówił modlitwę i poświęcił szkołę, mówiąc: – Poświęcenie szkoły jest przede wszystkim poświęceniem ludzi – uczniów i nauczycieli.

Od jutra do nauki

Kilkoro uczniów, władze dzielnicy i miasta oraz dostojnicy kościelni przecięli symboliczną wstęgę i nowa szkoła po raz pierwszy stanęła otworem przed tymi, dla których została stworzona. Dyrektor Edyta Gawlicka uroczyście otworzyła drzwi i dzieci oraz nauczyciele udali się na pierwsze zapoznanie ze swoimi klasami. Kolejne godziny tego emocjonującego – szczególnie dla pierwszoklasistów – dnia były poświęcone zabawie. Na szkolnych terenach został zorganizowany piknik z wieloma atrakcjami.

Dzięki nowym inwestycjom i dobrej organizacji pracy placówek – w Ursusie na 8 szkół podstawowych naukę w systemie zmianowym będzie realizowało tylko 5 szkół i jest to co najwyżej tzw. 1,5 zmiany, nie ma już nigdzie mowy o systemie dwu- a tym bardziej trzyzmianowym.

Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski

W materiale wykorzystano informacje z Urzędu Dzielnicy Ursus

MS 15/2018, 13 września 2018