DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Mural na „Arsusie” w historię malowany już przyciąga zwiedzających

4 września uroczyście zakończono prace nad jednym z większych murali w Warszawie, który ozdabia już 3 ściany elewacji Ośrodka Kultury „Arsus” w Dzielnicy Ursus. Data uroczystości wybrana została nieprzypadkowo: dokładnie wtedy, w 1980 roku, w Ursusie sfinalizowano prace nad redakcją statutu dla Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Mazowsze”. Wysłużona elewacja Ośrodka Kultury zmieniła swoje oblicze, a mieszkańcy i przyjezdni zyskali nowy punkt na mapie turystyczno-edukacyjnej.

– Zastanawialiśmy się, co zrobić, aby uczcić 100-lecie niepodległości, a jednocześnie zwrócić uwagę na 125 lat marki „Ursus”. W pewnym momencie wpadliśmy na pomysł muralu. Mamy przecież bardzo wiele ciekawych kart historii zapisanych w Ursusie. Ursus ma duży wkład w naszą niepodległość. Związany był z ważnymi momentami w historii Polski i. I z Armią Krajową podczas II wojny światowej, i z walką o prawa człowieka w czasach komunizmu, szczególnie w 1976 roku i z działaniem NSZZ „Solidarność”. Zaprojektowanie i wykonanie pięknego muralu to duży koszt. Jednak udało nam się przede wszystkim dzięki wsparciu Warszawy i Zastępcy Dyrektora Biura Kultury m.st. Warszawy – Małgorzacie Naimskiej, Domu Spotkań z Historią, pomocy finansowej i wsparciu Wiceprezydent m. st. Warszawy – Renaty Kaznowskiej – dziękował podczas uroczystości Zbigniew Janas, Prezes Fundacji dla Ursusa – pomysłodawców projektu. Fundusze na mural przyznała Rada m.st. Warszawy.


Mural wkrótce się powiększy

Prezes podkreślił w rozmowie z nami, że dziś obejrzymy tylko fragment tego, co jest zaprojektowane. – Mamy nadzieję, że dokończymy ten mural. Chcielibyśmy już w przyszłym roku. Nie pokazane zostały jeszcze inne ważne wydarzenia historyczne – zwracał uwagę Zbigniew Janas. Zaznaczył, że wielkoformatowe dzieło ma ozdobić cały budynek. – Brakuje „Solidarności”, podziemnej „Solidarności”, odradzającej się, współczesnej marki „Ursus”. Mamy również zamiar pokazać, jak zmienia się współczesny Ursus, choć nie ma już tutaj fabryki.

350 m2 czarno-białego kolażu

A dziś można już podziwiać ok. 350 m2 czarno-białego kolażu na historycznym budynku Ośrodka Kultury „Arsus” – miejsca, które przez 68 lat istnienia i budowy, dzięki istniejącym tu prawie 100 lat Zakładom, nie tylko stanowi centrum życia kulturalnego dzielnicy, ale również było „świadkiem” ważnych wydarzeń historycznych. Autorem projektu muralu, którego koncepcja powstawała prawie miesiąc, jest Adam Walas z kolektywu XOLOR zajmującego się realizacją murali, m.in. na warszawskim Muranowie, w Falenicy czy 750 m2 muralu na żoliborskim Kinie Elektronik. – Projekt w całości na komputerze powstawał jeszcze pod koniec zeszłego roku. Ściany „Arsusa” są dość charakterystyczne ze względu na wypukłe kwadratowe elementy. Tworzące się szczeliny dają światłocień, co nie pozwala na dodawanie detalicznych, cieńkich kresek. Ściana była trudna do malowania. Dużo czasu zajęło mi dopasowywanie skali kreski. Projekt wydrukowany został w formie ponad 300 (!) szablonów, które były drukowane pod koniec lipca br. Potem trzeba było wszystko wyciąć nożykiem. Niektóre, skomplikowane szablony, wycina się nawet godzinę czasu. Wszystkie wycinane były ponad 2 tygodnie. Malowanie zaczęliśmy z rusztowania 5 sierpnia, wcześniej trwało przygotowywanie ścian na biało. Dwa tygodnie nanosiliśmy projekt – opowiadał w rozmowie z nami Adam Walas.

Warsztaty i wspólne malowanie

Wśród działań wokół muralu z inicjatywy Fundacji dla Ursusa, wymienić należy jeszcze warsztaty streetartowe z Anną Koźbiel-Walas. Miały miejsce w Izbie Tożsamości Ursusa oraz pod „Arsusem” w ramach Lata w Mieście 2018. Społeczność lokalna mogła również wziąć udział w sobotnim wspólnym malowaniu muralu na budynku „Arsusa”. Co ciekawe, duża część osób, która przyszła malować, to przyjezdni, także z nowego osiedla. – I właśnie takie osoby chcemy zainteresować historią Dzielnicy. My, którzy tutaj pracowaliśmy, działaliśmy i mamy za sobą różne epizody związane z historią – podkreślał Zbigniew Janas.

Osobistości na zakończenie prac

Uroczyste zakończenie prac nad muralem uświetnili swoja obecnością m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, burmistrz Dzielnicy Ursus Urszula Kierzkowska wraz z zastępcami burmistrza Wiesławem Krzemieniem i Kazimierzem Sternikiem. Nie mogło zabraknąć także konsultanta historycznego, który pomagał przy tworzeniu muralu – historyka Jerzego Domżalskiego (autora książek poświęconych głównie historii Dzielnicy Ursus). Na uroczystości byli również pracownicy Ośrodka Kultury „Arsus”: Dyrektor Bogusław Łopuszyński z instruktorami. Pojawili się również opozycjoniści z Ursusa w PRL-u, nie tylko z Fundacji dla Ursusa (m.in. Alicja Szot, Jerzy Kaniewski, Bogdan Bujak z żoną Marylą, Emil Broniarek, Marek Jarosiński, Mirosław Bertowski, Wala Białach, Bolesław Jagodziński). Obecny był oczywiście kolektyw XOLOR (czyli autor muralu Adam Walas z Anną Koźbiel-Walas i współpracujący przy malowaniu przedstawiciel Stacji Muranów – Łukasz Prokop, a także Adrian Lewandowski (artysta malarz). Wszystko dokumentował m.in. Ireneusz Barski (fotograf-legenda Ursusa).

Tekst i zdjęcia Agnieszka Gorzkowska

MS 15/2018, 13 września 2018