DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

WYSTAWA „ART. INSPIRACJE” WE WŁOSZECH

Wystawa polskich artystów w Vico nel Lazio otwiera kolejny rozdział współpracy międzynarodowej gminy Michałowice z włoską gminą partnerską.

Współpracę z Vico nel Lazio zapoczątkował wójt Roman Lawrance w 2003 roku. Od ponad 15 lat spotkania polsko-włoskiej wymiany partnerskiej odbywają się co roku, we Włoszech i w Polsce, z udziałem przedstawicieli władz obu gmin, a także reprezentacji środowisk seniorów, młodzieży oraz drużyn sportowych.

Święto w Vico nel Lazio

Od wielu lat, na przełomie lipca i sierpnia delegacje gminy Michałowice odwiedzają partnerską gminę we Włoszech. Termin nie jest przypadkowy – w ostatnią niedzielę lipca Vico nel Lazio obchodzi święto patrona miasta, którym jest Święty Jerzy. To uroczysty dzień, w czasie którego najważniejszym wydarzeniem jest procesja uliczkami miasta, odwiedzająca wszystkie 11 kościołów. W procesji udział biorą mieszkańcy miasta oraz zaproszeni goście. W tym roku, wśród tych ostatnich znalazła się także delegacja gminy Michałowice: Pan Edward Kozłowski – Wiceprzewodniczący Rady Gminy i Pani Anna Fabisiak – Sekretarz Gminy Michałowice. Wszystkie ważne wydarzenia tego dnia skoncentrowane są w kościele pod wezwaniem Św. Michała Archanioła i na placu miejskim.

Pani Wójt Gminy Michałowice, Małgorzata Pachecka dołączyła do gminnej delegacji następnego dnia, ponieważ owo święto zbiegło się w dacie z obchodami 75. rocznicy Bitwy Pęcickiej, w którym uczestniczyła i których gospodarzem była Gmina Michałowice. 

Uroczyste otwarcie wystawy

Po przyjeździe, w Pałacu Gubernatora razem z burmistrzem Vico nel Lazio, Claudio Guerierro uroczyście otworzyli wystawę promującą walory kulturowe gminy Michałowice pt. „Art. Inspiracje 2019” („Inspirazioni Artistiche 2019”). Na wystawie zaprezentowano 30 obrazów 15 artystów – malarzy i grafików z gminy. Wydarzenie zostało ciepło przyjęte przez lokalną społeczność, która z zainteresowaniem wysłuchała wykładu o artystach oraz ich pracach. Informacje o wystawie znalazły się w trzech włoskich, lokalnych gazetach.
 

Ważne uzgodnienia partnerskie

Po miłych akcentach wizyty przyszedł czas na spotkania robocze. Przede wszystkim omawiano możliwości współpracy w obszarze kultury oraz perspektywy rozwoju w tej dziedzinie na lata kolejne, m.in.: poprzez nawiązanie współpracy z Akademią Sztuk Pięknych z Frosinone oraz realizację w przyszłości projektów z udziałem polskich i włoskich artystów: muzyków, malarzy i grafików. W poszukiwaniu obszarów do wspólnego działania gminna delegacja spotkała się z władzami miasta Alatrii oraz z przedstawicielami władz regionu w Rzymie. A także z władzami GAL (Gruppo Azione Locale Ernici Simbruini). GAL to stowarzyszenie gmin włoskich w ramach partnerstwa regionalnego w Programie Leader – organizacja GAL zrzesza 13 gmin włoskich i działa podobnie jak nasza polska Lokalna Grupa Działania LGD Nadarzyn-Raszyn-Michałowice. Głównym tematem rozmów z GAL było omówienie możliwości współpracy w obszarze działań na rzecz rozwoju turystyki i przedsiębiorczości oraz wymiana doświadczeń w tych dziedzinach.

UG Michałowice

MS 14-15/2019, 22 sierpnia 2019