DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Warsztaty Varsavianistyczno-Patriotyczne w przedszkolu „Delfinki”

2 maja w radiowej Jedynce, przy okazji Święta Narodowego, dyskutowano o wychowaniu patriotycznym dzieci i młodzieży. Padło m.in. pytanie – jak wcześnie zaczynać takie wychowanie? Odpowiedź była bardzo krótka: „Jak najwcześniej.”

Jest w Ursusie takie przedszkole, które realizuje program wychowania patriotycznego i jest to być może jedyne przedszkole w Warszawie, które realizuje je w tak bogatej ofercie. To Artystyczno-Sportowe Przedszkole „Delfinki” z siedzibą przy ul. Orląt Lwowskich 1. Dyrektor przedszkola, pani Monika Narożniak, włączyła do programu najstarszej grupy przedszkolaków comiesięczne warsztaty prowadzone przez doświadczonego nauczyciela, licencjonowanego przewodnika po Warszawie i historyka w jednej osobie.

Raz w miesiącu przedszkolaki wyjeżdżały do wybranego miejsca związanego tematycznie z bieżącym programem nauczania i... kalendarzem. Dla niektórych dzieci była to okazja do pierwszej w życiu podróży tramwajem, a dla większości – pierwsza wizyta w ciekawych miejscach.

Jaki był szczegółowy program?

Wrzesień – Baśnie i legendy Warszawy – spacer po Starówce; październik – Barwy jesieni w Łazienkach Królewskich – m.in. zwiedzanie Pałacu na Wyspie; listopad – Poznajemy Fryderyka Chopina – zwiedzanie Muzeum Chopina i bazyliki Św. Krzyża; grudzień – Skarby polskiej ziemi – wizyta w Muzeum Geologicznym; styczeń – Przed Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi – wizyta w Centrum Olimpijskim; luty – Odwiedzamy Polskie Radio – m.in. nagranie do audycji „Radio Dzieciom” (emisja 10.05.2018); marzec – Wielkanocny koszyk dla potrzebujących – wizyta w niezwykłym Pensjonacie św. Łazarza przy ul. Traktorzystów; kwiecień – Kwitnące ogrody króla Jana – wizyta w Wilanowie; maj – Warszawa leży nad Wisłą – rejs statkiem.

Warsztaty przebiegały bardzo bezpiecznie dzięki wychowawczyniom Jolancie Ostrowskiej i Monice Domańskiej, które zawsze dbały o to, by dzieci nie były głodne ani spragnione.

Warsztaty mają być kontynuowane od września. „Delfinki” zapraszają do współpracy inne przedszkola.

AS

MS 14/2018, 23 sierpnia 2018