DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

VI Międzynarodowy Festiwal Folkloru

Koncert finałowy w Ożarowie Mazowieckim

To była bardzo udana impreza” – takie słowa można było usłyszeć wśród publiczności i organizatorów, opuszczających boisko przy ul. Obrońców Warszawy w Ożarowie Mazowieckim, po zakończeniu koncertu finałowego Międzynarodowego Festiwalu Folkloru. Uśmiechy wśród członków występujących zespołów i wspólna zabawa, do której zaprosili widzów, występujący jako ostatni przedstawiciele Cypru, były doskonałym posumowaniem VI edycji tego międzynarodowego spotkania.

O powodzeniu imprezy decyduje też frekwencja publiczności, a ta, w niedzielne popołudnie, 5 sierpnia, dopisała. Międzynarodowy Festiwal Folkloru odbywający się w ramach projektu „Stolica Kultury Mazowsza 2018” organizuje ożarowski Dom Kultury „Uśmiech”, wspólnie z Powiatem Warszawskim Zachodnim, Bemowem Dzielnicą m. st. Warszawy, Centrum Kultury w Błoniu i Spółdzielnią Mieszkaniową Ożarów. Festiwal, od jego pierwszej edycji, patronatem objął Burmistrz Ożarowa Mazowieckiego – Paweł Kanclerz. Sponsorami tegorocznej edycji byli: Mcc Mazurkas, Wydawnictwo Olesiejuk, Delikatesy Bogusi, Baccara, Bejo i Peri.

Spotkania z folklorem

O początkach festiwalu pisaliśmy w relacji z ubiegłorocznej, V edycji, w nr 13 z 24 sierpnia 2017 r. Pierwszy raz odbył się w roku 2013, dzięki DK Uśmiech i działającemu przy nim zespołowi ludowemu „Ożarowiacy” oraz Burmistrzowi Ożarowa Mazowieckiego – Pawłowi Kanclerzowi. Impreza, początkowo skromna, dzięki relacjom i opiniom uczestników, z każdym rokiem się rozrasta. Organizatorzy, co roku, zapraszają cztery zespoły z zagranicy, a wraz z nimi występują „Ożarowiacy”. Dotychczas goszczono przedstawicieli 5 kontynentów: Ameryki Północnej (Meksyk), Ameryki Południowej (Brazylia), Afryki (Egipt), Azji (Izrael) i najliczniej reprezentowanej Europy (Ukraina, Macedonia, Grecja , Węgry, Sycylia, Kraj Basków, Serbia, Białoruś, Hiszpania, Rumunia, Słowacja, Chorwacja). Jeden z krajów uczestniczących – Turcja, leży na dwóch kontynentach: europejskim i azjatyckim. W tym roku do Azji dołączył Tajwan, a do przedstawicieli Europy – Bułgaria i Cypr. Nie dotarł niestety czwarty z anonsowanych gości – zespół z Niemiec.

Od 1 do 5 sierpnia – występy uczestników festiwalu

Zaproszone zespoły występowały na terenie Gminy Ożarów Mazowiecki i Powiatu Warszawskiego Zachodniego. Zanim odbył się koncert finałowy w Ożarowie, wykonawców można było spotkać w Płochocinie (1 sierpnia – koncert inauguracyjny), Błoniu (2 sierpnia – parada zespołów na rynku i koncert w Centrum Kultury), w Warszawie – (4 sierpnia – w Amfiteatrze w Parku Górczewska na Bemowie).

5 sierpnia – Ożarów Mazowiecki

Zakończenie festiwalu przygotowano w Ożarowie Mazowieckim. Przed południem, o godzinie 10.30, w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego Archidiecezji Warszawskiej odprawiona została ekumeniczna msza święta, z udziałem festiwalowych gości, którzy przygotowali oprawę – to też już jest tradycją Międzynarodowego Festiwalu Folkloru. Po południu, o godzinie 16.00 zespoły wyruszyły w korowodzie ulicami Ożarowa – „SEVERNIATSI” z Bułgarii, „YAFON DANCE CREW” z Tajwanu, „KIMON” z Cypru, a całość zamykali „OŻAROWIACY”. Ulicą Floriana, pomiędzy blokami, uczestnicy, wraz ze zdążającą na koncert publicznością, dotarli na boisko osiedla Floriana przy ul. Obrońców Warszawy. Należy jeszcze dodać, że upał tego dnia nie był tak dokuczliwy, jak w trakcie tygodnia.

Zanim zaczęły się występy…

Wykonawcy, po dotarciu na miejsce, wypełnili scenę, na którą zaproszono również Burmistrza – Pawła Kanclerza, Przewodniczącego Rady Miejskiej – Andrzeja Cichala, gospodarza obiektu, na którym odbywał się dzisiejszy koncert – Prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej Ożarów – Tadeusza Złotkowskiego i Dyrektor Domu Kultury „Uśmiech” – Alinę Holk. – Nasz drobny na początku festiwal zaczyna się pięknie rozwijać – to już 6 edycja – powitał widzów Burmistrz Paweł Kanclerz – Mamy to szczęście i przyjemność, że zespoły już widzieliśmy, ale nie zdradzimy, co się będzie działo. Andrzej Cichal wyraził radość, że festiwal przyjął się w społeczności ożarowskiej – Z każdym rokiem przybywa liczba widowni. Tadeusz Złotkowski dodał – Dzięki takim spotkaniom mamy kontakt z folklorem z wielu różnych krajów. Alina Holk życzyła wszystkim udanej zabawy – Miło mi , że DK Uśmiech już szósty raz mógł ten festiwal przygotować.

Następnie każdemu z zespołów wręczono pamiątkowe dyplomy i upominki, m.in. przygotowane specjalnie na tę okazję, przez jedną z pracowni DK Uśmiech, malowane na tykwach Łowiczanki. Zespoły dziękowały i również odwdzięczyły się prezentami. – Dziękujemy za zaproszenie. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że jesteśmy tutaj, na tym festiwalu. Dziękujemy bardzo za zaproszenie – słowa wypowiedziane przez przedstawiciela Bułgarii wyraziły to, co czuły wszystkie zespoły. Oczywiście przy wręczaniu upominków nie mogli zostać pominięci OŻAROWIACY.

Tłumacze

Pamiętano również o tych, dzięki którym wszyscy goście mogli się porozumieć. – Wkładają mnóstwo serca i swojego czasu, żeby nasi goście czuli się jak najlepiej – bez Was ten festiwal byłoby znacznie trudniej przeprowadzić – dziękował zaproszonym na scenę tłumaczom Burmistrz Ożarowa. Dwoje z nich łączyło tłumaczenie z występami w zespole OŻAROWIACY.

Niespodzianka

Po powitaniach, wzajemnym obdarowywaniu się i podziękowaniach przyszedł czas na występy. Zaczęto od niespodzianki. Zagraniczni goście nauczyli się piosenki „Szła dzieweczka do laseczka”, którą zaprezentowali zgromadzonym. Tajwan, Cypr i Bułgaria – w tej kolejności odśpiewali po jednej zwrotce i refrenie. Publiczność włączyła się aktywnie. Po tym niezwykle sympatycznym początku przyszedł czas na występy poszczególnych zespołów.

SEVERNIATSI z Bułgarii

Jako pierwszy na scenie pojawił się Ludowy Zespół Taneczny SEVERNIATSI z Bułgarii. Dynamiczny taniec i zmiany rytmiki podniosły, i tak gorącą, atmosferę na widowni. Jeden z utworów wykonano na „gadułce” – tradycyjnym, 3-strunowym instrumencie smyczkowym, powstałym w okresie średniowiecza i bębnie zwanym „tatanem”. Zespół utworzony został w 1989 roku przez grupę miłośników bułgarskiego tańca i kultury. Jego repertuar obejmuje tańce ze wszystkich etnicznych części Bułgarii.

YAFON DANCE CREW z Tajwanu

Bardzo ciekawe i egzotyczne, jak na nasze warunki instrumenty, zaprezentowali goście z Tajwanu, m.in. chińskie 2-strunowe skrzypce zbudowane z drewna, skóry węża i włosów z ogona konia. Przy akompaniamencie zespołu tancerze zaprezentowali m.in. „Dziki taniec złotego smoka” nawiązujący do tradycyjnej muzyki chińskiej, gdzie niższe i wyższe tony stanowiły rodzaj rozmowy. Zespól istnieje od roku 1999, jego głównym celem jest promowanie tańców i kultury tajwańskiej. Chętne osoby mogły zaopatrzyć się w pamiątki, które zespół przywiózł ze sobą.

OŻAROWIACY

Działają od roku 2002. Obecnie zespół składa się z 4 tanecznych grup wiekowych. W repertuarze ma polskie pieśni i tańce ludowe z regionu Mazowsza, Krakowa, Śląska, Spisza i Kaszub. Ożarowiacy kultywują polskie tradycje i zwyczaje ludowe: tańce, przyśpiewki, gwarę, zabawy oraz grę na instrumentach ludowych. Podczas dzisiejszego koncertu zaprezentowali premierowy program: tańce lubelskie. A wspólnie z przedstawicielami pozostałych zespołów zatańczyli wspólnie „Polkę łowicką”.

KIMON z Cypru

Zespół powstał w 1975 r. Obecnie liczy 150 tancerzy, którzy prezentują tańce z całej Grecji i występują na terenie Cypru. Należą do Cypryjskiego Komitetu Kultury Ludowej, są organizatorami Greckiej Nocy Tańca (kwiecień) oraz, pod koniec lipca, Festiwalu Tańca, w którym biorą udział zespoły z kraju i zagranicy. Ich żywiołowy występ miał jeszcze dodatkową atrakcję: próbę bicia rekordu świata w ustawianiu szklanek na głowie podczas tańca. Dotychczasowy wynosił 16. Tutaj wieża posypała się, kiedy na głowie tancerza pojawiła się 20 szklanka. Wynik ma zostać wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Zespołowi KIMON przypadł też w udziale ostatni akcent niedzielnego koncertu – poprowadzenie wspólnej zabawy z publicznością, która ochoczo przyłączyła się do wspólnego tańca.

Do zobaczenia za rok

Wszystkim uczestnikom, organizatorom i publiczności dzisiejszego koncertu nawet nie przyszło do głowy, żeby Międzynarodowy Festiwal Folkloru w przyszłym roku mógł się nie odbyć. Do zobaczenia za rok!

tekst i zdjęcia: Wojciech Grzesik

MS 14/2018, 23 sierpnia 2018