DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się 1 sierpnia o godzinie 17.00 przy pamiątkowym murze na terenie Szkoły Podstawowej nr 3. Uczestniczyli w nich kombatanci, harcerze, wielu mieszkańców oraz przedstawiciele władz Piastowa i różnych organizacji.

Wartę honorową przy murze pełnili rekonstruktorzy z „Towarzystwa Historycznego 1920” oraz poczet sztandarowy ZHP z Hufca Piastów. Na tablicy, umieszczonej tutaj przed kilku laty ku pamięci powstańców widnieją słowa Artura Oppmana „Z krwawą na kurtce plamą odchodzę dumnie w dal”.

Pamiętajmy

W godzinę W, o 17.00 w mieście w zawyły syreny. Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 Tomasz Osiński jako gospodarz powitał przedstawicieli samorządu z burmistrzem Piastowa Grzegorzem Szuplewskim, samorządu powiatowego z Ewą Borodzicz i Krzysztofem Rymuzą, organizacje społeczne i polityczne, harcerzy, OSP, mieszkańców. Powiedział kilka refleksyjnych zdań: – Nie oceniam z punktu widzenia historycznego, tylko jako nauczyciel z pozycji wychowawcy. Mam nadzieję, że jeszcze przez długie lata będzie bardzo ważne wspominanie tego czynu. Pamiętajmy o żołnierzach starszych, młodych i dzieciach, ale również o ludności cywilnej, która bardzo wiele wycierpiała, czasem nie zgadzając się z powstaniem. Lada moment uczestników i pamiętających powstanie nie będzie już pośród nas. Czy za 10, 20, 30 lat Powstanie będzie dla Polaków nadal ważnym punktem historii Polski, czy zostanie sprowadzone tylko do elementów pop – kultury, koszulek z kotwicą, symboli, ale bez większego zrozumienia. Miejmy nadzieję, że do tego nie dojdzie”. Wspomniał też piastowskich Powstańców oraz członków swojej rodziny, uczestniczących w Powstaniu.

Piastów był szczególnym miejscem

Cieszę się, że również Piastów, tak jak Warszawa, co roku 1 sierpnia o 17.00 zatrzymuje się w swoim biegu – powiedział Burmistrz Szuplewski. Zaznaczył, że: – Piastów był szczególnym miejscem na drodze męczeństwa mieszkańców Warszawy w 1944 roku. Pierwsza, licząca 3 tysiące kobiet, osób starszych i dzieci grupa wypędzonych z Woli przeszła 7 sierpnia 1944 roku przez cały ciąg ul. Warszawskiej. Cztery lata temu upamiętniliśmy ten przemarsz. Rada Miasta kilka tygodni temu przyjęła uchwałę o nadaniu ulicy Warszawskiej drugiej nazwy – Trakt Pamięci 1944. W rocznicę chcemy w sposób wizualny upamiętnić ten szlak i 6. sierpnia pojawi się stosowna tablica przy pomniku żołnierzy września u zbiegu ulic Warszawskiej i Bohaterów Wolności.

Przypomniał również o bitwie wycofujących się z Ochoty powstańców drugiego sierpnia 1944 r. w pobliskich Pęcicach, w wyniku której 91 w większości bardzo młodych żołnierzy AK i harcerzy straciło życie. W bitwie brało również udział wielu piastowian.

Po tych wystąpieniach liczne delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Przyjechał wóz bojowy strażaków z OSP Piastów, dużą grupą stawili się piastowscy harcerze. Na zakończenie zabrzmiały dźwięki pieśni „Warszawskie dzieci”.

Obchody zorganizowali: Stowarzyszenie Nasz Piastów i Piastowskie Archiwum Miejskie.

Śpiewamy powstańcze piosenki

Godzinę później w kościele pw. Chrystusa Króla Wszechświata ksiądz proboszcz Grzegorz Bereszyński odprawił uroczystą mszę Świętą w intencji poległych Bohaterów Powstania Warszawskiego, a po mszy mieszkańcy Piastowa przy akompaniamencie Jana Kilarskiego oraz solistki Bogumiły Ostrovnoi śpiewali warszawskie piosenki powstańcze. Zarówno przed ołtarzem jak i wcześniej przy murze uroczystościom towarzyszyła oryginalna flaga z Powstania Warszawskiego.

Tekst i zdjęcia: Jacek Sulewski

MS 14/2018, 23 sierpnia 2018