DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

PRUSZKÓW. Piknik Rodzinny Mieszkańców i Organizacji Pozarządowych w Parku Kościuszki w Pruszkowie

WIELKA RODZINNA INTEGRACJA

Dużo się działo się w niedzielę, 17 czerwca. Na wielkiej scenie w Parku Kościuszki wystąpiły gwiazdy piosenki, rozrywki i sportu. Na terenie parku rozstawiono kilkadziesiąt różnorodnych stoisk. Były pokazy, konkursy, quizy, przejażdżka kolejką. Można było głosować na projekty budżetu obywatelskiego. Ta wielka, kolorowa impreza zorganizowana przez Starostwo Pruszkowskie sprawiła, że na miejsce licznie przybyli mieszkańcy miasta i powiatu.

Przed sceną największe tłumy przyciągnął występujący na zakończenie imprezy zespół Enej. Ale tłoczno było już od południa. Występowali laureaci konkursu Śpiewaj, nie ziewaj, zespół taneczny Pałacynki, uczniowie SOSW z Pruszkowa, mieszkańcy DPS Brwinów KSNAW z Brwinowa, w pokazach tanecznych zaprezentowało się Dance Imperium.

Klub Pantera z Brwinowa przedstawił niezwykły pokaz. Wystąpili najmłodsi adepci i starzy mistrzowie. W klubie są 4 grupy judo i 4 grupy ju-jitsu. Trener, szef i założyciel istniejącego od 1992 roku klubu, Kazimierz Rutkowski przybliżył nam ich dwojakie działania. Pochwalił się wieloma sukcesami sportowców Pantery. Wspomniał o I miejscu i 15 złotych medalach na międzynarodowym turnieju drużynowym w Paryżu, o startach w Berlinie, Amsterdamie, Czechach, o medalach drużynowych i indywidualnych w Mistrzostwach Polski i Warszawskiej Olimpiadzie w Judo. Wymienił srebrnych medalistów: Janka Ochędalskiego, Karola Polańskiego i  Dominika Olborskiego oraz brązową medalistkę Małgorzatę Woźniak. Klub wyszkolił też ok. 150 kobiet z powiatu pruszkowskiego w samoobronie. Panie Aneta Bukowska i Anna Warabieda od 3,5 roku regularnie trenują ju-jitsu i biorą udział w pokazach, również za granicą. Na scenie zobaczyliśmy je m.in. w pokazach z bronią białą i palną. Jak opowiadały – „To duża frajda i przygoda wystąpić na scenie.

Fasolki już od 35 lat bawiący młodą publiczność zespół z Panem Tik Takiem i Ciotką Klotką zaprezentował brawurowo stare i nowe przeboje. Przy okazji poinformowano o nowym naborze do zespołu dzieci w wieku 6–9 lat we wrześniu 2018 r. w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Łazienkowskiej.

W międzyczasie prowadzący zapraszali dzieci i rodziców do różnych konkursów z nagrodami, m.in. o tematyce piłkarskiej – z okazji trwającego Mundialu.

W związku z przesłaniem pikniku Starosta Pruszkowski Maksym Gołoś powiedział: – Rodzina jest po to, żeby coś się w niej rodziło – nowe życie, miłość, kultura, wychowanie i tradycja. Natomiast organizacje pozarządowe są to grupy ludzi, które mają wolę żeby zmieniać rzeczywistość wokół siebie. Dlatego też wszystkich gorąco zachęcał do angażowania się w działalność obywatelską, pozarządową. Starosta uhonorował Aurelię Zalewską – wiceprzewodniczącą Rady Powiatu, członkinię wielu organizacji pozarządowych w Michałowicach i Komorowie oraz Witolda Błaszczyka ze Stowarzyszenia Kulturalny Komorów pamiątkowymi odznakami NGO 2018 – Powiat Pruszkowski.

Wiele organizacji pozarządowych z całego powiatu zaprezentowało swoje stoiska. Powstałe 4 lata temu Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Nadarzyn pokazało wystawę o Nadarzynie i własne wypieki.

Olaf Michalski stworzył w listopadzie 2017 r. Stowarzyszenie Rozwój, Przedsiębiorczość, Patriotyzm w Raszynie. Stowarzyszenie prowadzi spotkania i warsztaty, przybliżające historię tego regionu. Na stoisku pan Olaf pokazał eksponaty, związane z Pruszkowem.

Stowarzyszenie Projekt Raszyn rozdawało torebki wielorazowego użytku. Wystawiło kosze zrobione z wikliny, wykonane na warsztatach z edukacji ekologicznej, na które przychodzi ok. 50 osób. Prezes stowarzyszenia, Dorota Betko opowiedziała o dwóch podstawowych nurtach działalności: historycznym – we współpracy ze stowarzyszeniem Olafa Michalskiego i ekologicznym – we współpracy z Nadarzynem. Dodała, że działają w całym powiecie Pruszkowskim.

Stowarzyszenie Rodzin Abstynenckich prezentowało alkogogle, przez które można doświadczyć, jak wygląda świat po 2 i po 3 promilach alkoholu oraz kolekcję zegarów. Także piękną, dużą wystawę o Pruszkowie Mirosława Kurzawy – wiersze, piosenki, utwory dla Pruszkowa, rysunki. – Chciałem pokazać wszystko, co jest w Pruszkowie najpiękniejsze. Trochę historii o ulicach, pałacykach, Parku Potulickich – powiedział autor. Stowarzyszenie powstało w 1991 roku. Od 2003 prezesem jest Bogdan Urban, instruktor terapii uzależnień w przychodni przy ul. Drzymały. Aktywnych jest ok. 40 członków.

Był namiot Prawa i Sprawiedliwości. Jak poinformował Grzegorz Mroczek – sekretarz Zarządu Gminnego PiS: – Wystawiliśmy swój namiot, żeby porozmawiać z ludźmi na różne tematy, m.in. co trzeba poprawić w mieście, w powiecie, co jest źle.

Pruszkowskie Muzeum Dulag 121 również wzięło udział w Pikniku Rodzinnym. Pracownicy przeprowadzili bardzo atrakcyjny i trudny quiz dla dorosłych, dotyczący historii Pruszkowa. Zorganizowali stanowisko plastyczne dla dzieci. Była niezwykła makieta Bajeczny Pruszków. Dzieci wykonywały prace z plasteliny. – Pruszków rozwinął się dzięki Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Staramy się promować historię Pruszkowa, żeby wśród mieszkańców wiedza o historii miasta była jak najszersza. Odpowiadaliśmy na wiele pytań osobom odwiedzającym nasze stanowisko. Część z nich dotyczyła właśnie kolei. Impreza świetnie się udała – powiedziała Dyrektor Muzeum Małgorzata Bojanowska. Furorę zrobiła, zamówiona przez muzeum, kolejka elektryczna z trzema wagonikami, mogąca zabrać jednorazowo ok. 20 osób, symbolizująca tamtą kolej. Przez cały czas ustawiał się ogonek chętnych do przejażdżki po parkowych alejkach.

Dużą frajdą dla dzieci były namioty „Małego inżyniera”. Można było z pomocą fachowców stworzyć własnego robota, spróbować tworzonych w sposób chemiczny dań z kuchni molekularnej, wykonać różne doświadczenia.

Prezentowały się także: Straż Pożarna, Policja, organizacje patriotyczne i charytatywne, Orkiestra Dęta „Pruszkowianka”.  Nie zabrakło punktu informacyjnego Powiatu Pruszkowskiego. Kilkaset osób zagłosowało na projekty budżetu obywatelskiego. Pogoda dopisała nadzwyczajnie. Czekamy na kolejne podobne wydarzenia!

 

Tekst i zdjęcia: Jacek Sulewski

MS 13/2018, 26 lipca 2018

Klub PANTERA z Brwinowa

FASOLKI

ENEJ