DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Pruszków. Oficjalne otwarcie Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie

Nowa siedziba instytucji kultury

Wielki gmach przy ul. Bohaterów Warszawy 4, wybudowany przez miasto przy kompleksie sportowym, użytkowanym przez klub sportowy „Znicz”, został uroczyście otwarty 9 czerwca 2018 roku.

Po symbolicznym przecięciu wstęgi przez prezydenta Pruszkowa Jana Starzyńskiego oraz przez wiele innych osób (prócz tzw. oficjeli wstęgę przecinać mogli również przybyli mieszkańcy), Prezes Zarządu Centrum Kultury i Sportu Anna Dudziec oprowadziła liczną grupę zainteresowanych po wnętrzach gmachu. Zobaczyliśmy przestronne, nowoczesne wnętrza, salę widowiskową na 400 osób, salę audytoryjną na 210 osób, salę baletową, którą można podzielić na dwie części, ściankę wspinaczkową. W obszernym holu powitały zwiedzających wystawy: malarstwa Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich i strojów ludowych ZTL Pruszkowiacy.

Prezes CKiS Anna Dudziec: – W okresie wakacji przeprowadzą się tutaj Miejski Ośrodek Kultury „Kamyk” i Zespół Tańca Ludowego „Pruszkowiacy”. Za czynsz zapłacą symboliczne kwoty, ustalone według stawek, które rynkowo obowiązują w Pruszkowie. Budynek jest wielofunkcyjny. Wszystkie pomieszczenia posiadają klimatyzację.  Mamy dużo planów i pomysłów. Już działamy, chociaż obiekt nie jest jeszcze do końca wyposażony. Uruchomione już zostało kino. Rozpoczynają się koncerty znanych zespołów, promocje książek. Oferujemy pełną gamę atrakcji komercyjnych, kulturalnych i sportowych. Przez najbliższe 5 lat będziemy zarządzać również halą sportową Znicz i stadionem.

Jak wyjaśnił prezydent Starzyński – Całość budowy i wyposażenie obiektu zostały sfinansowane z budżetu miasta. W ubiegłym roku dostaliśmy dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wys. ok. 200 tys. zł na doposażenie MOK-u. Obiekt jest naszą własnością, wydzierżawioną obecnie na 5 lat spółce prawa handlowego. Zarówno w budynku jak i na obiektach sportowych będą się odbywały również imprezy komercyjne.

Powierzchnia użytkowa budynku to imponujące 13 tys. m2. Lepsze warunki do działania uzyskały tutaj dobrze znane w Pruszkowie instytucje kulturalne, a równocześnie stworzono nowoczesny obszar dla organizacji różnego rodzaju imprez. Wokół gmachu umiejscowiono dogodne parkingi. Kilka dni wcześniej obiekt poświęcił Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz, więc mamy nadzieję, że z bożą opieką obiekt długie lata będzie dobrze służył mieszkańcom Pruszkowa i nie tylko.

Sport i zabawa

Po części oficjalnej na całym terenie CKiS rozpoczęło się świętowanie. Zespół Pruszkowiacy zaprezentował tańce i piosenki ludowe. Wystąpiły dwie grupy: dorosła i młodsza, złożona z dzieci, które nie ustępowały starszym artystom, a pod względem otrzymanych braw zdecydowanie wygrały. Przez cały czas klaun Tomi zabawiał dzieci i angażował je do wspólnej zabawy. Harcerze z Hufca Pruszków mieli własne stoisko, rozdawali upominki, torby, bańki, kredki i skakanki. Zorganizowali też pokaz pierwszej pomocy. Salon Pruszkowski, skupiający malarzy amatorów, który również będzie miał tutaj swoją siedzibę, udostępnił ścianę, na której każdy mógł namalować Pruszków swoich marzeń. Były zajęcia sportowe, siatkówka plażowa, piłka nożna dla każdego, karate tradycyjne, koszykówka, animacje dla dzieci, warsztaty o zdrowym żywieniu, warsztaty jogi, teatr uliczny, TAI-CHI, zajęcia fitness, pokaz filmu niemego z muzyką na żywo. Odbywały się mecze Akademii Piłkarskiej Znicz.

Pełen wrażeń dzień zakończyły występy zespołów: Bluesmaszyna, Natural Made Rockers, CHEMIA i gwiazdy wieczoru Kasi Schubert.

 

Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski

MS 13/2018, 26 lipca 2018