DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Czym palimy w piecu?

1 lipca 2018 r. wszedł w życie jeden z jej najważniejszych zapisów uchwały antysmogowej na Mazowszu. Mówi o ograniczeniach dotyczących materiałów opałowych. Oznacza to, że stosowanie do opału zabronionych materiałów może zakończyć się mandatem lub grzywną w wysokości nawet pięciu tysięcy złotych.

U chwała antysmogowa dla Mazowsza weszła w życie 11 listopada 2017 r. Wskazuje przede wszystkim rodzaje pieców, które mogą być stosowane, a których używanie zostanie ograniczone. Ściśle określa parametry instalacji grzewczych, a także rodzaje spalanych w nich paliw.

Warto wiedzieć, że kupując opał, mamy prawo prosić o certyfikaty lub inne dokumenty potwierdzające odpowiednie parametry zakupionego towaru. Co ważne zakup powinien mieć dowód sprzedaży (paragon lub fakturę). Ten dokument będzie dowodem w trakcie przeprowadzania ewentualnych kontroli jakości stosowanych paliw.

Już w tym sezonie grzewczym, a dokładnie od września, nasze miasto rozpocznie wykorzystywanie drona z analizatorem spalin do monitoringu z powietrza materiałów spalanych w piecach na terenie miasta.

 

Wsparcie finansowe na wymianę pieca

Przypominamy, że w ubiegłym roku władze Piastowa także podjęły kroki walki ze smogiem w naszym mieście. Jednym z nich było podjęcie decyzji o udzielaniu wsparcia finansowego na wymianę pieców przez naszych mieszkańców w tzw. programie „STOP SMOG”. W 2017 roku 19 osobom udzielono takiej dotacji, na łączną kwotę blisko 48 tys. zł. W bieżącym roku liczba chętnych jest już duża. Do chwili obecnej do piastowskiego magistratu wpłynęło 110 wniosków o udzielenie dofinansowania na wymianę pieców. Z tej puli wniosków 38 mieszkańców już wymieniło piece, a 35 mieszkańców jest w trakcie wymiany. Cieszy nas ten fakt, ponieważ dzięki temu powietrze w Piastowie jest i będzie coraz czystsze.

 

Od 1 lipca 2018 r. nie można używać:

  • mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,

  • węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla,

  • węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu 0-3 mm,

  • paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20 proc. (np. mokrego drewna).

Naruszenie przepisów uchwały może być ukarane mandatem 500 zł lub grzywną do 5000 zł.

 

Anna Lorens

MS 13/2018, 26 lipca 2018