DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

 • Gości na stronie: 0
 • Odsłon łącznie: 0
facebook

Wielka Gala w „Arsusie”

Już od 27 lat w maju odbywa się w Warszawie uroczysta gala, kończąca stołeczną edycję Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”. Tym razem przebieg i harmonogram konkursu zaburzyła epidemia. Finał miał miejsce 28 czerwca w sali widowiskowej Ośrodka Kultury „Arsus”.

Organizatorem konkursu „Ośmiu Wspaniałych”, promującego młodych społeczników jest Fundacja „Świat na Tak”, której założycielem i prezesem jest Joanna Fabisiak. Celem Konkursu jest promowanie pozytywnych zachowań, działań, postaw dzieci i młodzieży oraz upowszechnianie idei młodzieżowego wolontariatu oraz powoływanie w szkołach Klubów Ośmiu – młodzieżowego wolontariatu działającego według programu wychowawczego Joanny Fabisiak „Wychowanie przez działanie”. Tytuł Konkursu, a także nazwa szkolnych klubów wolontariatu nawiązuje do znanego westernu „Siedmiu wspaniałych”, w którym siedmiu zwyczajnych facetów wypowiada walkę dyktatowi zła w małym meksykańskim miasteczku i ostatecznie wygrywa nierówną walkę. Konkurs jest zachętą dla młodych, by wbrew przeciwnościom przeciwstawiali się uzależnieniom, przemocy i egoizmowi we własnym środowisku szkolnym, koleżeńskim, rodzinnym.

Kreować dobry świat

Czytając program Joanny Fabisiak, umieszczony na stronie Fundacji dowiemy się m.in., że wolontariat jest drogą budowania wspólnoty między ludźmi. „To od nas i tylko od nas zależy los i przyszłość świata. Powstaje zatem pytanie jak „układać człowieka”, aby potrafił i chciał kreować dobry świat. My, członkowie Fundacji „Świat na Tak” wiemy, że powinien być wrażliwy na los potrzebujących, cenić altruizm, a przede wszystkim brać odpowiedzialność za swoje życie, a także życie społeczne”.

Fundacja „Świat na Tak”

Cała historia rozpoczęła się na warszawskim Żoliborzu z inicjatywy Joanny Fabisiak w 1993 roku. Wtedy ruszyła pierwsza edycja Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”. To proste przesłanie – wystarczy niewielu, by zmienić wiele – było pełne optymizmu i doskonale nawiązywało do założeń Konkursu. Młodzi wolontariusze chcieli zmieniać wiele i dlatego podejmowali pracę w szkolnych „Klubach Ośmiu”. Wkrótce było ich tak dużo, że musieli jakoś się zorganizować. Tak powstała w 1998 roku Fundacja „Świat na Tak”.

Gala rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu „Zmienię świat na tak”. Hymn (z towarzyszeniem publiczności) odśpiewał i oprawę artystyczną zapewnił duet wokalno-muzyczny „Klasyczne Anioły”. Ukraińskie małżeństwo z towarzyszeniem bandury porwało publiczność wykonaniem m.in.: „Hej, sokoły”, „To były piękne dni”, „Lato czeka”.

Następnie prowadzący galę Jarosław Jóźwiak przywitał gości, wśród których byli m.in.: burmistrzowie i wiceburmistrzowie Wawra, Mokotowa, Pragi Południe, Białołęki, prezydent Legionowa, dyrektor MPWiK, prezes MZA, gospodarz miejsca – dyrektor OK „Arsus” Bogusław Łopuszyński, burmistrz dzielnicy Ursus Bogdan Olesiński, wiceburmistrzowie Ursusa Wiesław Krzemień i Kazimierz Sternik.

Prowadzący galę szczególnie przywitał wszystkich laureatów Konkursu, ich opiekunów i zaprosił na scenę główną organizatorkę Konkursu – prezes Fundacji „Świat na Tak”, Poseł na Sejm RP – Joannę Fabisiak.

Dlaczego w Ursusie?

Prezes Fundacji opowiedziała krótko o utrudnieniach, związanych z przygotowaniem tegorocznej gali i przeprowadzeniem eliminacji, podziękowała wszystkim, którzy uczestniczyli w tym przedsięwzięciu. W tym roku wszystko było inaczej – inne terminy, inne miejsca, inna publiczność, zakaz podawania rąk, maseczki na twarzach. Dotychczas gale odbywały się w największych salach teatralnych i w sali Kongresowej, co w tym roku z uwagi na zakaz zgromadzeń było niemożliwe. Na początku czerwca złagodzono ograniczenia i zgromadzenia można już było w ograniczonej liczbie organizować. Decyzja o zorganizowaniu uroczystości w Ursusie zapadła trzy dni przed jej terminem. Prezes Fabisiak złożyła szczególne podziękowania dyrektorowi Ośrodka Kultury „Arsus” Bogusławowi Łopuszyńskiemu, najwierniejszemu z wiernych, który od samego początku jest jurorem konkursu, a w trudnej sytuacji okazał się niezawodny i właśnie tutaj udało się przygotować galę, w której uczestniczyło blisko dwieście osób. Podziękowała też sponsorom i partnerom, bez których ta Gala w ogóle by się nie odbyła: EBEJOT Development, Miasto Stołeczne WarszawaWoda dla WarszawyMiejskie Zakłady Autobusowe Warszawa.


Nadszedł czas na podsumowanie

Jury w składzie: Joanna Fabisiak – Prezes Fundacji „Świat na Tak”, Bogusław Łopuszyński – Przewodniczący Jury, Katarzyna Łagocka (Praga Północ), Aneta Szlakiewicz (Targówek), Agnieszka Jarząbek (Praga Południe), Agnieszka Kowalska (Dyrektor MDK im. Marii Gwizdak na Bielanach), Irena Papis (Białołęka), Łukasz Mokrzycki (Mokotów), Katarzyna Staniszewska (Fundacja „Świat na Tak”) wydało ostateczny werdykt.

Nagrody i dyplomy wręczali laureatom m.in.: Joanna Fabisiak, burmistrz dzielnicy Ursus m.st. Warszawy Bogdan Olesiński z zastępcami oraz dyrektor OK „Arsus” Bogusław Łopuszyński.


Poprosiłem Panią Joannę Fabisiak o ocenę tegorocznego konkursu i pierwsze refleksje na gorąco

Joanna Fabisiak: – Z powodu epidemii, która zdezorganizowała wiele dziedzin życia, wszystko było inaczej. Zupełnie inne warunki, terminy, załatwianie, umawianie. Najważniejsze, że klimat pozostał ten sam. Dzięki ludziom dobrej woli, takim jak dyrektor Łopuszyński, który jest ewenementem w historii konkursów – jest z nami od samego początku, wszystko stało się możliwe. Perfekcyjnie przygotowane, zabezpieczone pod względem rygorów pandemicznych. Na zakończenie kolejnego cyklu naszych działań tym niezwykłym młodym ludziom wręczamy nagrody. Chcemy, żeby takich ludzi było jak najwięcej, żeby taka była młodzież. Patrzę na Jarka Jóźwiaka, który kiedyś jako 16-latek, w 1998 roku w Teatrze Komedia odbierał nagrodę wspaniałego. Dzisiaj prowadził galę. To była spontaniczna decyzja. Trudno, żeby na 2, 3 dni przed taka galą kogoś umówić.

Jak przebiegały w tym roku eliminacje?

Eliminacje były trójstopniowe. Najpierw na poziomie dzielnic wybierani byli kandydaci do eliminacji miejskich. Zgłoszono nam 60 osób, z których ósemkę trzeba było wybrać on-line. Bezpośrednio spotkaliśmy się z 15. osobami i spośród nich wybraliśmy wspaniałą ósemkę. Jest wśród nich chłopiec, który ukończył w tym roku najlepsze technikum w Polsce – mechatroniczne. Będzie zdawał na reżyserię dźwięku. Sam nauczył się grać na 3 instrumentach. O swoim wolontariacie mówi, że to nie jest tylko pomaganie, to jest dla niego sposób na życie i on chce tak żyć. Wyjeżdża na tak zwaną Drabinę Jakubową, czyli obozy z młodzieżą niepełnosprawną, gdzie trzeba robić wszystko, czasem nawet umyć podopiecznych. Magda, która jest w organizacji Pomoc Afryce i przez trzy lata zbierała pieniądze na szkołę w Ghanie, zebrała 3/4 potrzebnej kwoty. Resztę dołożono i szkoła jest. Marcin jest w szkole policyjnej, pomaga w programie Medycy na Ulicy. Bierze udział w konkretnej pomocy medycznej ludziom potrzebującym. W soboty i niedziele idzie z medykami na ulice. To jest bardzo trudne. Jest przyszłym policjantem. Obyśmy takich mieli jak najwięcej. Dla mnie on jest święty. Dziewczynka, 12-letnia Daria ma taki power, że jest wzorem dla starszych kolegów ze swojej szkoły. Co tydzień chodzi do koleżanki, która dzięki jej pomocy zaczęła robić znaczne postępy.

Nagrody przyznawane są również młodszym dzieciom, w kategorii Ośemeczki

Ósemeczki to jest taki support. Oni dopiero wchodzą. Bardzo często ta młodzież później chce być w Ósemce.

Państwa działalność to przecież nie tylko konkurs.

Tak, wspaniałe są kluby. To całoroczna praca z młodzieżą w Klubach Ośmiu. W Warszawie jest ich 1500, w Polsce ok. 6 tysięcy. Pracujemy już 27 lat. To jest czas, żeby już przyszli następcy i mam nadzieję, że ci następcy przyjdą, dopóki są jeszcze siły. To, co robimy, nie ma nic wspólnego z polityką, ale niektórzy z naszych wychowanków w przyszłości będą politykami, działaczami samorządowymi. My, politycy, musimy mieć trochę czasu dla ludzi. Ja jestem 20 lat posłem. Polityka to drugi człowiek, który staje przede mną. I ja muszę mieć dla niego czas. Ja zawsze byłam taka sama i tych poglądów nie zmienię. Polityka to nie powinny być manipulacje.

Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski

MS 12-13/2020, 9 lipca 2020

Laureaci w kategorii „Ósemka”:
 1. Dorota Dolecka – Dzielnica Białołęka,

 2. Julia Borowska – Dzielnica Mokotów,

 3. Daria Kalinowska – Dzielnica Śródmieście,

 4. Krzysztof Kmieć – Dzielnica Mokotów,

 5. Wiktoria Nowakowska – Legionowo,

 6. Marcin Ochmański – Dzielnica Praga Północ,

 7. Paweł Patoka – Dzielnica Wola,

 8. Magdalena Stefańska – Dzielnica Mokotów

Wyróżnieni:
 • Maria Anaszewska – Bemowo,

 • Artur Bartosik – Bemowo,

 • Hanna Górecka – Legionowo,

 • Amelia Jędrzejczyk – Bielany,

 • Maria Laskowska – Praga Południe,

 • Zuzanna Skura – Praga Południe,

 • Julia Snopek – Targówek.

Laureaci w kategorii „Ósemki – Grupy”:
 1. Szkolne Koło Wolontariatu przy Zespole Szkół Samochodowych i Licealnych nr 2 – Dzielnica Wola,

 2. Szkolne Koło Wolontariatu i PCK działające przy XLV Liceum Ogólnokształcącym im. Romualda Traugutta – Dzielnica Wola

Wyróżnieni:
 • Uśmiechem i sercem” wolontariat przy XII Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza – Dzielnica Wola,

 • Wolontariat z Technikum Ekonomicznego nr 8 – Dzielnica Mokotów.

Laureaci w kategorii „Ósemeczka”:
 1. Matylda Bis – Bielany,

 2. Natalia Bogusz – Ursus,

 3. Julia Czubek – Śródmieście,

 4. Jakub Latek – Białołęka,

 5. Maja Sokołowska – Legionowo,

 6. Maja Strzałkowska – Mokotów,

 7. Wiktoria Tylutka – Białołęka,

 8. Anastazja Wolska – Bielany

Wyróżnieni:
 • Maciej Betlejewski – Białołęka,

 • Łukasz Kacperek – Białołęka

Laureaci w kategorii „Ósemeczka – Grupy”:
 1. Szkolne Koło Wolontariatu przy Szkole Podstawowej nr 357 – Bemowo,
 2. Kochamy więc działamy – wolontariusze” przy Szkole Podstawowej nr 300 im. Wandy Rutkiewicz – Wilanów,
 3. Szkolny Wolontariat przy Szkole Podstawowej nr 120 z Oddziałami Integracyjnymi im. Pułków Piechoty „Dzieci Warszawy” – Praga Południe,
 4. Szkolne Koło Wolontariatu przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 216 „Klonowego Liścia” – Wawer.