DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Ursus pamięta o swoich bohaterach

Uroczysty przemarsz po trasie II Biegu Wolności w Ursusie, podziękowania dla strajkujących w 1976 roku robotników z Zakładów Mechanicznych „Ursus” oraz dzielenie się wspomnieniami. W ten sposób w dzielnicy Ursus, w niedzielę, 5 lipca br., upamiętniono 31. rocznicę częściowo wolnych wyborów do Sejmu i Senatu oraz 44. rocznicę strajków z Czerwca 1976 roku.

Wydarzenie rozpoczęło się przy pomniku Robotników Czerwca 1976 r. gdzie wyznaczono początek i koniec przemarszu. Trasa liczyła symboliczne 1989 metrów. Uczestnicy przed startem odebrali okolicznościowe koszulki, a po przekroczeniu mety otrzymywali z rąk burmistrza dzielnicy Bogdana Olesińskiego pamiątkowe medale. Następnie rozpoczęła się druga część uroczystości poświęcona strajkom robotniczym. Uczestnicy wydarzenia mogli oglądać okolicznościową wystawę przygotowaną przez Fundację dla Ursusa.

Dzisiejsze spotkanie jest upamiętnieniem wydarzeń z 1976 i 1989 roku, ale przede wszystkim cenną i potrzebną lekcją historii dla nowych mieszkańców naszej dzielnicy. To bardzo ważne, abyśmy byli świadomi jak istotną rolę w powojennej historii Polski odegrał Ursus. Wiele strajków, poczynając od Poznańskiego Czerwca 1956 roku, było krwawo tłumionych. Skala protestu z 25 czerwca 1976 roku zainicjowanego przez robotników z Ursusa, Radomia i Płocka była tak duża, że komunistyczne władze po raz pierwszy ugięły się pod presją społeczeństwa i wycofały z wprowadzenia zaplanowanych podwyżek cen żywności. Symbolem tamtych wydarzeń stała się wykolejona w Ursusie lokomotywa. Na strajkujących spadły poważne represje. Przechodzili tzw. ścieżki zdrowia i byli skazywani na kilka lat pozbawienia wolności. Z potrzeby pomocy uczestnikom protestów powstał Komitet Obrony Robotników, który stworzył podwaliny pod narodziny NSZZ „Solidarność”. Dziękuję Wam za odważną postawę i wkład jaki wnieśliście w historię przemian demokratycznych Rzeczpospolitej Polskiej – powiedział do zgromadzonych uczestników wydarzeń z czerwca’76 burmistrz dzielnicy Ursus, Bogdan Olesiński.

Po przemówieniu burmistrz dzielnicy wraz z zastępcą Wiesławem Krzemieniem i wiceprzewodniczącą rady Anną Lewandowską wręczali zgromadzonym robotnikom pamiątkowe dyplomy i płaskorzeźby. W uroczystości wzięli również udział: Grzegorz Puchalski – radny dzielnicy Ursus, Andrzej Kierzkowski - przewodniczący Terenowej Komisji Ursus NSZZ „Solidarność”, Bogusław Łopuszyński – dyrektor Ośrodka Kultury „Arsus”, Alicja Szot z Fundacji dla Ursusa oraz przedstawiciele mieszkańców. Obchody zakończyły się wspólnym odsłuchaniem pieśni „Mury” – Jacka Kaczmarskiego. Z uwagi na obostrzenia wywołane epidemią, wydarzenie miało charakter kameralny.

Fot. Urząd Dzielnicy Ursus - Waldemar Sokołowski

Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski

MS 12-13/2020, 9 lipca 2020