DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Solidarność – historia narodzin

Z okazji 40. rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” Instytut Pamięci Narodowej przygotował wystawę plenerową, która 1 lipca 2020 r. została otwarta w kilkunastu miejscowościach, m.in. w warszawskiej dzielnicy Ursus. Ekspozycja zatytułowana „Tu rodziła się Solidarność” obejmuje najważniejsze wydarzenia, które latem 1980 r. rozgrywały się w całym kraju. Fragment opowiadający o Mazowszu, o rodzącym się tu wielkim ruchu społecznym, przygotował Oddział IPN w Warszawie.

Wystawa w Ursusie

Na terenie województwa mazowieckiego pierwsza prezentacja ekspozycji odbyła się w środę, 1 lipca 2020 r. o godz. 12.00 właśnie w Ursusie, na placu przed kościołem św. Józefa Oblubieńca NMP przy ul. Generała Kazimierza Sosnkowskiego 34. Wystawę otworzyli dyrektor Oddziału IPN w Warszawie prof. Jerzy Eisler i dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN Adam Hlebowicz. Ekspozycja pozostanie tu do 20 lipca 2020 r.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele mazowieckiej Solidarności z przewodniczącym Solidarności Ursusa Andrzejem Kierzkowskim, dziekan dekanatu ursuskiego, ks. proboszcz parafii św. Józefa Oblubieńca NMP Zbigniew Sajnóg i grupa mieszkańców.

Ekspozycja zatytułowana „Tu rodziła się Solidarność” obejmuje najważniejsze wydarzenia, które latem 1980 r. rozgrywały się w całym kraju. Przypomina instytucje i zakłady pracy, w których w od lipca do września 1980 r. powstawała „Solidarność”.

Zakłady Ursus, były jednym z pierwszych w bogatym szeregu strajkujących zakładów pracy. Szczególną uwagę chciałbym zwrócić na specjalnie przygotowaną mapę, po raz pierwszy pokazującą skalę protestów lata 1980 r. To ponad 700 zakładów, które strajkowały od 1 lipca do końca września 1980 r., dzięki czemu mógł powstać Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” (…) To jest bardzo ważna część wystawy, bo pokazująca trzy jej wymiary: część ogólnopolską, część regionalną dotyczącą całego Mazowsza i część lokalną odnoszącą się do samego Ursusa. Chodziło nam o to, aby pokazać zbiorowy wysiłek, solidarność ludzi, którzy zdecydowali się wtedy powiedzieć nie – wyjaśnił dyrektor Adam Hlebowicz.

W hołdzie dla 10 milionów

Kolejne miejsca prezentacji wystaw stworzą w całej Polsce „Biało-czerwony szlak: Tu rodziła się Solidarność”. Trasy wszystkich wystaw regionalnych zbiegną się 28 sierpnia na wernisażu w Warszawie na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego.

W tym wielkim zwycięstwie, jakim była polska „Solidarność”, mają udział miliony najczęściej anonimowych osób. Tą wystawą chcemy złożyć im hołd.

W sierpniu 1980 r. na skraju komunistycznego imperium sowieckiego narodził się wielki, pokojowy ruch, do którego przystąpił niemal co trzeci Polak! „Solidarność” to 10 milionów formalnych członków – był to największy związek zawodowy na świecie.

Z wykorzystaniem materiałów IPN

tekst i zdj. Jacek Sulewski