DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Jerzy Malczewski – ostatni żołnierz batalionu AK „Bełt”

W wieku 95 lat zmarł Jerzy Malczewski. Był ostatnim żyjącym żołnierzem batalionu AK „Bełt”. Batalion bronił w Powstaniu Warszawskim barykady przy skrzyżowaniu Al. Jerozolimskich i ul. Kruczej. Tędy wiodła jedyna droga łącząca północne i południowe Śródmieście. Przechodzili nią uciekinierzy ze Starego Miasta, Powiśla oraz „słonie” – ludzie transportujący żywność.

Po wojnie Jerzy Malczewski osiadł w Gołąbkach. Pracował przy odbudowie Politechniki Warszawskiej, potem był jej wykładowcą. Już jako emeryt odkrył w sobie duszę artysty. Działał w Klubie „Metafora” przy Ośrodku
Kultury „Arsus”. Pisał wiersze. Wydał, własnym nakładem, kilka książek m.in. „Pierwsze dekady XX wieku”, „Zostało w pamięci”. Ostatnia z książek „Prace, czyny, zbiory pasjonatów i im podobnych” ukazała się  w 2019 r. i poświęcona była ludziom o niezwykłych zainteresowaniach.

Jerzy Malczewski zajmował się też malarstwem. Pędzel chwycił w palce  na przełomie lat 60 i 70 XX wieku, gdy pracował na Uniwersytecie w Hawanie, Namalował około 100 obrazów różnymi technikami. Wśród  jego prac znalazł się cykl „Wspomnienia z powstania”. Jerzego Malczewskiego pożegnaliśmy 2 lipca na Cmentarzu Wolskim, gdzie spoczął w grobie rodzinnym.

Rada Seniorów Dzielnicy Ursus

Fot. Archiwum Muzeum Powtania Warszawskiego

MS 12-13/2020, 9 lipca 2020