DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

44 rocznica Czerwca'76 w Ursusie

Zarzewiem do powstania w 1980 r. ruchu „Solidarność” były strajki w Ursusie, Radomiu, Płocku i kilkudziesięciu innych miejscach w 1976 roku. W Ursusie zastrajkowała prawie cała załoga, wykolejono lokomotywę i zablokowane zostały tory na kierunku poznańskim. 25 czerwca 2020 pod pomnikiem Czerwca 1976 roku oddano hołd bohaterom tamtych czasów.

Strajkowano wtedy przeciwko drastycznym podwyżkom cen artykułów konsumpcyjnych. Strajki w Ursusie i wielu innych miejscach Polski zostały brutalnie spacyfikowane, potem nastąpiły liczne aresztowania, zwolnienia z pracy, ale podwyżki cofnięto.

Kwiaty pod pomnikiem złożyli: Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł, Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, Minister Piotr Naimski – współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników, Przewodniczący Andrzej Kropiwnicki i członkowie Zarządu Regionu Mazowsze „Solidarności”, delegacje „Solidarności” z innych regionów, Burmistrz Dzielnicy Ursus Bogdan Olesiński z zastępcami Kazimierzem Sternikiem i Wiesławem Krzemieniem, delegacja Światowego Związku Armii Krajowej Koło Nr 6 w Ursusie z Bogusławem Łopuszyńskim i Elżbietą Kołodziejczyk, Ewa Tomaszewska, Dariusz Grabowski, przewodniczący Rady Dzielnicy Ursus Dariusz Pastor z zastępcami Anną Lewandowską i Pawłem Dilisem, delegacje Stowarzyszenia Obywatelskiego w Ursusie oraz Koła Prawa i Sprawiedliwości w Ursusie i przede wszystkim uczestnicy wydarzeń sprzed 44 lat.

Do zgromadzonych przemawiali: przewodniczący Solidarności Ursusa Andrzej Kierzkowski, Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł, minister Piotr Naimski oraz burmistrz Ursusa Bogdan Olesiński.

Odczytano listy od premiera Mateusza Morawieckiego, Przewodniczącego Komisji Krajowej „Solidarności” Piotra Dudy i kolegów z radomskiej Solidarności do przewodniczącego Kierzkowskiego, podpisany: „Radomskie warchoły pozdrawiają warchołów z Ursusa” [warchołami ówczesne władze nazywały strajkujących robotników – przyp. red.]. Premier napisał m.in.:

Są takie wydarzenia w polskiej historii, które musimy zapisywać w pamięci innych pokoleń. 44 lata temu robotnicy ZM Ursus mieli odwagę wystąpić przeciw komunizmowi. Tutaj, a także w Radomiu i Płocku rodziła się suwerenna Polska. Powstawała z buntu wobec kłamstwa i manipulacji komunistycznej władzy, z pragnienia sprawiedliwości. (...) Strajk w Ursusie z pamiętną blokadą torów kolejowych przełamał barierę strachu. Wkrótce powołano Komitet Obrony Robotników (1976) i Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela (1977). Eksplodowało to w 1980 roku powstaniem Solidarności”.

Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski

MS 12-13/2020, 9 lipca 2020