DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

URSUS. Mieszkańcy mogą pomóc w odzyskaniu pierwotnego wyglądu 90-letniej kamienicy.

Zabytkowa kamienica ma szansę na renowację

Przedwojenna dwupiętrowa kamienica Jana Szpudy – ówczesnego podwójta gminy Skorosze – wybudowana przy ul. Cierlickiej 10, może doczekać się wyglądu z lat 30. W planach inwestor ma także odnowienie muralu reklamowego Zakładów Mechanicznych „Ursus” z lat 70. Architekt zwraca się także o pomoc do mieszkańców o zdjęcia ukazujące kamienicę sprzed lat oraz mural.

Na części I piętra kamienicy wpisanej w 2012 roku do Gminnej Ewidencji Zabytków mieszkali właściciele: Jan i Julia Szpudowie. Jedno ze zdjęć do tekstu ukazuje jeszcze starą tabliczkę z wytartym numerem kamienicy i nazwiskiem właściciela. Pierwotnie dom Jana i Julii Szpudów miał wejście od ul. Żwirki i Wigury (dzisiejsza Cierlicka), ale po wybudowaniu tunelu po wojnie wejście trzeba było zamurować. Dziś wejście do kamienicy znajduje się od ul. Wiosny Ludów. Od połowy lat 30 XX wieku do 1997 r. w budynku działał urząd pocztowy.

Z informacji od wykonawcy wynika, że budynek z lat 30. jest w bardzo dobrym stanie. Obecnie prowadzimy w nim remonty mieszkań. Planujemy remont dachu, poddasza oraz elewacji. Na ostatnim etapie będą trwały prace nad klatką schodową. Na pewno klatka zostanie delikatnie zmodyfikowana adekwatnie do przepisów PPOŻ. Chcemy zachować balustradę – mówi Jakub Puchalski, inwestor.

Dodaje, że dużo zależy od zgód konserwatora zabytków.

Przy wejściu do kamienicy od strony ul. Wiosny Ludów wybudowany jest ganek z daszkiem, który najprawdopodobniej był samowolą budowlaną i docelowo również zyska inny kształt. A co z zamurowanym wejściem od ul. Cierlickiej? – Podoba mi się koncepcja wstawienia tam nowych drzwi, które pełniłyby ozdobną funkcję, ale jeszcze wokół tego tego tematu będzie dyskusja. Prace remontowe w optymistycznej wersji ruszyłyby za kilka miesięcy. Po ekspertyzie konstrukcyjnej następnym krokiem jest jeszcze wystapienie o warunki zabudowy do wydziału architektury i konserwatora.

Zdjęcia archiwalne poszukiwane

Architekt Filip Sobstel, który rozpoczął pracę związaną z budynkiem w zasadzie od początku maja, tłumaczy, że informacje z fotografii są potrzebne do analizy wyglądu kamienicy z czasów przedwojennych i powojennych w kontekście renowacji elewacji. – Cenne są wszelkie zdjęcia pokazujące elewacje, wnętrze klatki schodowej czy poczty, która znajdowała się w budynku – prosi o pomoc. Dwa zdjęcia dosłał już słynny fotograf i animator – Ireneusz Barski. Jedno ukazuje okna przed wymianą. – Niestety, są to zdjęcia dość współczesne i najwyraźniej odnalezienie starszych zdjęć będzie niezwykle trudne – szacuje.

Skany zdjęć można wysyłać na adres agnieszka.gorzkowska@arsus.pl bądź zeskanować w Izbie Tożsamości Ursusa, ul. Traktorzystów 20, codziennie w godz. 9:00–15:00

W tekście o historii kamienicy posłużyły mi fragmenty z książki Jerzego Domżalskiego „Wiek XX w Ursusie”, Wydawnictwo „EZDORAT”, str. 27–28

Agnieszka Gorzkowska

MS 10-11/2020, 25 czerwca 2020