DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Władze Starostwa Pruszkowskiego sadzą kwiaty dla seniorów

W środę 17 czerwca w ogródku Dziennego Domu „Senior+” przy ul. Kraszewskiego 18 w Pruszkowie (miejsca znanego mieszkańcom pod nazwą „Pod Bocianem”) pojawiła się spora grupa osób, które z ogromną energią przystąpiły do sadzenia kwiatów i krzewów.

Budynek przy ul. Kraszewskiego ma już przeszło 90 lat. Został wyremontowany ze środków Powiatu Pruszkowskiego. Powierzchnia użytkowa domu to 150 m2.

Placówka rozpoczęła działalność w styczniu 2019 roku. Kierownikiem Domu została Justyna Florczak, wieloletni pracownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) w Pruszkowie. Pani Justyna ma ukończone studia pedagogiczne oraz dodatkowo zarządzanie i administrację.

Jak podkreślił Starosta Pruszkowski Krzysztof Rymuza: – Dzienny Dom dla seniorów to miejsce bardzo potrzebne w naszym powiecie i tym bardziej cieszy fakt, że powiat otrzymał 54 tys. zł dofinansowania z budżetu Państwa na funkcjonowanie Dziennego Domu Senior+ w Pruszkowie w ramach Programu wieloletniego „SENIOR+” na lata 2015–2020”.

Nowa rodzina dla samotnych seniorów

W domu panuje naprawdę rodzinna atmosfera. Podopieczni mogą tu przebywać od godz. 8.00 do 16.00. Otrzymują gorący posiłek, za który odpłatność wynosi 11,50 zł. Osoby, których dochód nie przekracza 1402 zł są zwolnione z tej opłaty. Do placówki uczęszcza obecnie 17 osób (w tym pięciu panów), z których większość ma znacznie ponad 75 lat. Nestorka, pani Danusia, skończy 90 lat. Zwyczajem stało się wspólne obchodzenie urodzin i imienin, co bardzo integruje całą grupę. Wtedy na stole pojawiają się domowe wypieki... i nie tylko.

Każdy, kto chciałby do dołączyć do grupu przyjaciół – seniorów, musi złożyć wniosek do PCPR. Następnie przeprowadzany jest wywiad środowiskowy i następuje decyzja administracyjna. Chętni muszą mieć ukończony 60 rok życia, powinni być nieaktywni zawodowo i zdolni do samoobsługi. Placówka nie ma charakteru opiekuńczego lecz aktywizacyjny. Obecnie kilka osób czeka w kolejce, a jak twierdzi kierowniczka, gdyby były możliwości lokalowe, na pewno chętnych byłoby 2 razy tyle.

Bogaty program dnia

Z rozmów z panią kierowniczką, z jedną z dwóch terapeutek zajęciowych, panią Sylwią i z pensjonariuszami ukazał mi się obraz grupy przyjaciół, fantastycznie spędzających wspólnie czas. Usłyszałem opowieści o potańcówkach, walentynkach, wycieczkach do Radziejowic, do Ogrodu Botanicznego, do teatrów, do Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku w Podkowie Leśnej. Dzień powszedni w domu „Senior+” to zajęcia w ramach arteterapii (leczenia przez sztukę), zajęcia kulinarne, florystyczne, obsługa komputera, zajęcia w ogrodzie – ogrodnicze i rekreacyjne oraz pogłębianie wzajemnych relacji. Jest telewizor, ale prawie nie ma czasu na oglądanie programu. Czasem urządzane są pokazy slajdów. Dwa razy w tygodniu fizjoterapeutka – pani Ewelina prowadzi zajęcia ze swojej specjalności, a raz na tydzień domownicy mogą korzystać z pomocy psychologicznej, udzielanej przez panią Anię. Zespół uzupełnia opiekunka, pani Agnieszka, mająca również pieczę nad kuchnią i utrzymaniem porządku.

Talenty plastyczne

W trakcie spotkania mieszkańcy pochwalili się własnoręcznie wykonanymi pracami plastycznymi. Ponieważ z uwagi na epidemię przez trzy miesiące placówka nie funkcjonowała, dopiero teraz była możliwość stworzenia wielkanocnych ozdób i pisanek. Wyszły naprawdę przepięknie.

Pospolite ruszenie

Przykry widok zobaczyli mieszkańcy i personel po ponownym otwarciu placówki. Nieznani sprawcy skradli wyhodowane przez personel i domowników kwiaty i krzewy – ogród został zdewastowany. Z informacji uzyskanej od rzecznik prasowej starostwa Agnieszki Kuruliszwili dowiedzieliśmy się, że władze bardzo przejęły się tą niezrozumiałą dewastacją miejsca – które specjalnie dla Domu zaprojektował i jego tworzenie zapoczątkował w ubiegłym roku śp. Andrzej Zawadzki, znany polski ogrodnik z Brwinowa – i postanowiły doprowadzić je do stanu sprzed epidemii.

Władze powiatu pruszkowskiego postanowiły kontynuować Jego [Andrzeja Zawadzkiego – przyp. red.] dzieło i pokolorować oraz zazielenić Naszym Seniorom najbliższe otoczenie, w którym szczególnie teraz, podczas słonecznych dni, spędzają swój wolny czas. Akcję wsparli, a nawet w niektórych przypadkach weszli w rolę ogrodników: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Pruszkowie, Krzysztof Rymuza Starosta Pruszkowski, Zdzisława Zielińska Wicestarosta Pruszkowski, Agnieszka Kuźmińska Członek Zarządu Powiatu Pruszkowskiego, Grzegorz Kamiński Członek Zarządu Powiatu Pruszkowskiego, Michał Landowski Sekretarz Powiatu Pruszkowskiego, Andrzej Kurzela Radny Powiatu Pruszkowskiego i Bogdan Urban Prezes Pruszkowskiego Stowarzyszenia Rodzin Abstynenckich „Socjus”.

Oczywiście w akcji sadzenia rododendronów, azalii i hortensji uczestniczyli również gospodarze ogrodu. Mamy nadzieję, że dla jego przetrwania nie będzie potrzeby angażowania agencji ochrony.

Jacek Sulewski

MS 10-11/2020, 25 czerwca 2020

Fot. Jacek Sulewski

Fot. Starostwo Powiatowe w Pruszkowie

Jeżeli chcieliby Państwo podarować Seniorom rośliny, które wzbogacą ich ogród, bardzo prosimy o kontakt z panią Justyną Florczak tel.: 22 738 15 02, 574 816 845.