DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Więcej przestrzeni dla osób niepełnosprawnych

Powiat Warszawski Zachodni zakupił działkę przylegającą do terenów, na których znajduje się Środowiskowy Dom Samopomocy w Łubcu. Na działce tej, użyczanej dotąd grzecznościowo przez właścicieli, parkowały samochody pracowników ośrodka i osób odwiedzających tę placówkę. Atrakcyjna oferta sprzedaży sprawiła, że powiat zdecydował się zakupić tę nieruchomość.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Łubcu jest placówką dziennego pobytu, w której prowadzi się terapię i aktywizację dla 40 osób z zaburzeniami psychicznymi z terenu Powiatu Warszawskiego Zachodniego. Zakup działki, o pow. 0,64 ha, która bezpośrednio graniczy z działką powiatu, zwiększy tereny zielone ośrodka, co umożliwi poszerzenie form terapii i pozwoli bardziej efektywnie zagospodarować teren wokół ośrodka.

Zdecydowaliśmy się na zakup tej działki, aby zwiększyć ofertę rehabilitacyjną dla osób niepełnosprawnych – mówi Starosta Jan Żychliński. Tereny w otulinie Puszczy Kampinoskiej doskonale nadają się do zajęć silwoterapii, czyli leczenia poprzez kontakt z przyrodą, spacery, czerpanie energii z otaczającej natury i hortiterapii – wykorzystującej ogrody i różne uprawy w zajęciach terapeutycznych.

Dotychczasowe tereny wokół ośrodka, z uwagi na brak miejsca, nie pozwalały na rozwinięcie tej działalności. Teraz uczestnicy zajęć rehabilitacyjnych będą mogli uprawiać gródki, z których plony będą wykorzystywane w pracowni gospodarstwa domowego i w pracowni plastycznej.

Dodatkowa przestrzeń zielona zostanie wzbogacona o letnią scenę z zapleczem techniczno-sanitarnym oraz siłownię zewnętrzną, co pozwoli na rozszerzenie zajęć, spotkań integracyjnych i sportowych. Dzięki większej powierzchni ośrodek będzie mógł wreszcie korzystać z własnego parkingu, a dodatkowo planujemy na działce lokalizację powiatowej stacji meteorologicznej.

– Powiększony teren ośrodka umożliwi racjonalne zagospodarowanie przestrzeni wokół Domu Samopomocy i poprawi standard rehabilitacji osób niepełnosprawnych – powiedział starosta.

MS 10/2020, 25 czerwca 2020