DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

W Ursusie budzi się kultura

Dobre wiadomości dla tęskniących za uczestniczeniem w życiu kulturalnym dzielnicy. Ośrodek Kultury „Arsus” wraz z filiami wznawia działalność! Jeszcze nieśmiało, ale wracają imprezy kulturalne, spotkania, zajęcia. Od 15 czerwca br. OK „Arsus” po trzymiesięcznej przerwie, spowodowanej epidemią koronawirusa powoli wraca do działania. Zgodę na konkretne działania wyraził Zarząd Dzielnicy. Opracowano specjalne procedury zachowania bezpieczeństwa oraz zasad funkcjonowania pracowników i użytkowników w trakcie epidemii COVID-19, zatwierdzone przez powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Warszawie.

Przede wszystkim – procedury bezpieczeństwa

Dla użytkowników będą dostępne dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk, przestrzegane będą limity osób przebywających w placówkach, działalność DK ograniczy się wyłącznie do prowadzenia zajęć i projektów z udziałem publiczności do połowy posiadanych miejsc na widowni, od osób korzystających z oferty DK wymagane jest osłanianie ust i nosa oraz dezynfekcja rąk, osoby korzystające z wydarzeń muszą zachowywać wymagany dystans społeczny, zajmując wskazane miejsca na widowni. W ogólnodostępnym miejscu będzie umieszczony termometr bezdotykowy z dobrowolnym zaproszeniem do pomiaru temperatury. Ograniczona będzie liczba użytkowników mogących przebywać jednorazowo w placówkach: DK „Kolorowa” (ul. Sosnkowskiego 11) – 60 osób, DK „Miś” (ul. Zagłoby 17) – 50 osób, DK „Portiernia” (ul. Traktorzystów 20) – 50 osób, OK „Arsus” (ul. Traktorzystów 14) – 250 osób.

Pod koniec czerwca w Arsusie odbędzie się gala finałowa ogólnopolskiego konkursu dla młodzieży „Ośmiu wspaniałych”, organizowanego od 27 lat przez fundację Joanny Fabisiak „Świat na Tak”.

Galeria Ad-hoc, kino „Ursus”, teatr dla dzieci

Galeria Sztuki Współczesnej Ad-hoc w „Arsusie” już działa i zaprasza w dni powszednie od 9.00 do 14.30 na wystawę malarstwa „Warte zachodu”, prezentowaną w ramach VII Mazowieckiego Festiwalu Powrót do Korzeni. Krótką prezentację obrazów kilkunastu autorów można obejrzeć na https://youtube/izAeceIGBKs

Od 1 sierpnia rusza kino „Ursus” w OK „Arsus”. W każdy weekend będą odbywały się seanse, oczywiście w reżimie sanitarnym.

Od 9 sierpnia w cztery kolejne niedziele o godz. 12.30 w muszli koncertowej w Parku Czechowickim będą wystawiane przedstawienia teatralne dla dzieci w ramach realizacji projektu obywatelskiego p. Renaty Rokickiej – Wakacyjne Lato Teatralne. Z powodu obostrzeń sanitarnych dla 150-osobowej widowni będzie przygotowany ogrodzony obszar z ławkami.

Kluby seniora i Uniwersytet Trzeciego Wieku

Od września planowane jest wznowienie działalności Klubów Seniora i Zespołów Seniorskich, a w październiku liczący ok. 500 członków Uniwersytet Trzeciego Wieku rozpocznie nowy rok akademicki. W całej Warszawie jest niewiele sal z taką liczbą miejsc siedzących, które mogłyby pomieścić ursuski UTW, natomiast licząca ponad 500 miejsc sala widowiskowa OK „Arsus” doskonale się do tego nadaje. To jedyne miejsce w dzielnicy, w którym mogą odbywać się czwartkowe spotkania studentów-seniorów w pełnym składzie.

Miejmy nadzieję, że już niedługo sala widowiskowa Ośrodka Kultury ponownie zacznie być w pełni wykorzystywana do kolejnych spotkań publiczności ze znanymi aktorami, piosenkarzami, zespołami i innymi artystami, których setki – przez ponad pół wieku działalności „Arsusa” – wystąpiły na jego scenie.

Może też u schyłku lata będzie możliwość zorganizowania corocznych wielkich imprez plenerowych, cieszących się dużą popularnością wśród mieszkańców Ursusa i okolicznych miejscowości.

Jacek Sulewski

MS 10-11/2020, 25 czerwca 2020