W Ursusie budzi się kultura

Przede wszystkim – procedury bezpieczeństwa
Dla użytkowników będą dostępne dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk, przestrzegane będą limity osób przebywających w placówkach, działalność DK ograniczy się wyłącznie do prowadzenia zajęć i projektów z udziałem publiczności do połowy posiadanych miejsc na widowni, od osób korzystających z oferty DK wymagane jest osłanianie ust i nosa oraz dezynfekcja rąk, osoby korzystające z wydarzeń muszą zachowywać wymagany dystans społeczny, zajmując wskazane miejsca na widowni. W ogólnodostępnym miejscu będzie umieszczony termometr bezdotykowy z dobrowolnym zaproszeniem do pomiaru temperatury. Ograniczona będzie liczba użytkowników mogących przebywać jednorazowo w placówkach: DK „Kolorowa” (ul. Sosnkowskiego 11) – 60 osób, DK „Miś” (ul. Zagłoby 17) – 50 osób, DK „Portiernia” (ul. Traktorzystów 20) – 50 osób, OK „Arsus” (ul. Traktorzystów 14) – 250 osób.
Pod koniec czerwca w Arsusie odbędzie się gala finałowa ogólnopolskiego konkursu dla młodzieży „Ośmiu wspaniałych”, organizowanego od 27 lat przez fundację Joanny Fabisiak „Świat na Tak”.
Galeria Ad-hoc, kino „Ursus”, teatr dla dzieci
Galeria Sztuki Współczesnej Ad-hoc w „Arsusie” już działa i zaprasza w dni powszednie od 9.00 do 14.30 na wystawę malarstwa „Warte zachodu”, prezentowaną w ramach VII Mazowieckiego Festiwalu Powrót do Korzeni. Krótką prezentację obrazów kilkunastu autorów można obejrzeć na https://youtube/izAeceIGBKs
Od 1 sierpnia rusza kino „Ursus” w OK „Arsus”. W każdy weekend będą odbywały się seanse, oczywiście w reżimie sanitarnym.
Od 9 sierpnia w cztery kolejne niedziele o godz. 12.30 w muszli koncertowej w Parku Czechowickim będą wystawiane przedstawienia teatralne dla dzieci w ramach realizacji projektu obywatelskiego p. Renaty Rokickiej – Wakacyjne Lato Teatralne. Z powodu obostrzeń sanitarnych dla 150-osobowej widowni będzie przygotowany ogrodzony obszar z ławkami.
Kluby seniora i Uniwersytet Trzeciego Wieku
Od września planowane jest wznowienie działalności Klubów Seniora i Zespołów Seniorskich, a w październiku liczący ok. 500 członków Uniwersytet Trzeciego Wieku rozpocznie nowy rok akademicki. W całej Warszawie jest niewiele sal z taką liczbą miejsc siedzących, które mogłyby pomieścić ursuski UTW, natomiast licząca ponad 500 miejsc sala widowiskowa OK „Arsus” doskonale się do tego nadaje. To jedyne miejsce w dzielnicy, w którym mogą odbywać się czwartkowe spotkania studentów-seniorów w pełnym składzie.
Miejmy nadzieję, że już niedługo sala widowiskowa Ośrodka Kultury ponownie zacznie być w pełni wykorzystywana do kolejnych spotkań publiczności ze znanymi aktorami, piosenkarzami, zespołami i innymi artystami, których setki – przez ponad pół wieku działalności „Arsusa” – wystąpiły na jego scenie.
Może też u schyłku lata będzie możliwość zorganizowania corocznych wielkich imprez plenerowych, cieszących się dużą popularnością wśród mieszkańców Ursusa i okolicznych miejscowości.
Jacek Sulewski
MS 10-11/2020, 25 czerwca 2020