DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Patroni ulic dzielnicy Ursus m.st. Warszawy


Przedstawiamy Państwu nową pozycję wydawniczą Urzędu Dzielnicy Ursus autorstwa Jerzego Domżalskiego.

Jerzy Dom­żalski, historyk i dziennikarz, od lat zajmuje się dziejami Ursusa. Publikacja przybliża życiorysy patronów ursuskich ulic, placów i skwerów. Jest poświęcona historii i współczesności Ursusa. Opowiada o ludziach mieszkających lub pracujących w naszej dzielnicy, którzy wywarli znaczący wpływ na jej oblicze. Wśród opisanych postaci znajdują się nie tylko bohaterowie związani z historią Polski, ale i osoby wywodzące się z lokalnej społeczności. Pośród blisko 20 patronów mających ścisły związek z Ursusem, znajdują się osoby zasłużone, lecz na ogół mało znane.

Publikacja Jerzego Domżalskiego nie tylko upamiętnia sylwetki lokalnych bohaterów, ale też pozwala poznać je nowym mieszkańcom dzielnicy. Każdy z czytelników będzie mógł uzupełnić swoją wiedzę o informacje dotyczące zarówno pojedyńczych osób, jak i całych rodzin, które w szczególny sposób wpłynęły na historię Ursusa. Byli to m.in. lekarz Jerzy Włoczewski, inżynier Tadeusz Hennel, nauczyciel Józef Chmiel, inżynier Kazimierz Gierdziejewski, a także rodziny Acherów, Wallów, Hassów i inne.

Książka „Patroni ulic Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy” będzie dostępna na stoisku Urzędu Dzielnicy Ursus, wystawionym podczas pikniku historycznego 23 czerwca br. w Parku Czechowickim. Swoje stanowisko będzie miała również Izba Tożsamości Ursusa.

UD Ursus