DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Łączy ich pomaganie

W połowie czerwca, przechodząc obok Ośrodka Kultury „Arsus” przy ul. Traktorzystów w Ursusie zauważyłem grupę młodych osób przenoszących skrzynki z różnorodnymi produktami żywnościowymi. Zapytałem, co to za akcja i okazało się, że to pracownice Ośrodka Pomocy Społecznej w Ursusie, pracownicy OK „Arsus” – panowe Leszek i Paweł oraz wolontariusze przenoszą do pomieszczeń Arsusa żywność przeznaczoną dla potrzebujących.  Od Katarzyny Pyzy, pracownicy ursuskiego OPS-u usłyszałem niezwykłą historię.

Akcja ludzi o wielkich sercach

Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Ursus wspólnie ze Stowarzyszeniem na Rzecz Wsparcia i Rozwoju Dziecka i Rodziny SIMUL, od 8 kwietnia br., prowadzi zbiórkę produktów żywnościowych. Pomysł był spontaniczny i wynikał z troski o osoby, których konsekwencje koronawirusa dotknęły najbardziej. Zaplanowaliśmy przekazanie paczek żywnościowych 30 osobom będącym w kryzysie bezdomności mieszkającym w Ursusie. Informacje o zbiórce wrzuciliśmy do sieci. Dalej poszło samo. Już następnego dnia kontaktowały się z nami osoby, które tak jak my chciały pomagać. Ktoś ofiarował żywność, ktoś zaproponował transport, ktoś inny przekazał chleb, jajka, owoce. W kolejnych dniach nasz cały „magazynowy” teren zastawiony był kartonami wypełnionymi żywnościową pomocą.

Wspólna akcja rozpędzała się jak kula śnieżna, codziennie angażując nowych darczyńców i osoby, które zabezpieczały nas logistycznie, osoby które pozytywnie „zarażały się” pomaganiem. To dzięki tym osobom mogliśmy przekazać potrzebującym ser, mleko, mąkę i inną żywność, ale też odrobinę uwagi, zrozumienia, akceptacji i troski.

Nasza pomoc dotarła do wielu osób, które nie są w stanie samodzielnie zmierzyć się ze społecznymi i ekonomicznymi konsekwencjami Covid-19. Pomagaliśmy rodzinom, osobom które straciły pracę, dochody, samotnym, starszym, osobom korzystającym z pomocy Ośrodka Pomocy Społecznej oraz tym pozostającym w kryzysie bezdomności. Ten czas pokazał nam siłę solidarności, zaangażowania i odpowiedzialności, budzącą się w ludziach w obliczu kryzysu, jakim jest pandemia. Nagle nieznani sobie wcześniej ludzie stają się darczyńcami, organizują transport, roznoszą paczki, troszczą się o tych najsłabszych nieznajomych, którzy nagle stają się bliscy. Łączy ich pomaganie.

Nasza akcja rozpoczęta 8 kwietnia trwa nadal. Do tej pory przekazaliśmy 1025 paczek, w tym 380 paczek w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014–2020 r. Z pomocą dotarliśmy do 400 rodzin i osób samotnych, w tym 20 osób w kryzysie bezdomności.

Wszystkie artykuły spożywcze, owoce, warzywa, gotową żywność otrzymaliśmy bezpłatnie od ludzi, organizacji i firm, którzy jak my chcieli pomagać: Misja Pomocy. Nowe Pokolenie Warszawa, Nature’s Produce, Yume Sushi, Kamiliańska Misja Pomocy Społecznej, Zakłady mięsne Łuków, Restauracja Manekin, Calabria Trattoria Pizzeria, Villa Riccona Restauracja, Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej, Stowarzyszenie Damy Radę, Dagny Gorostiza, Iwona Rak, anonimowe osoby prywatne, które dostarczyły żywność bezpośrednio do Ośrodka Pomocy. Za okazaną życzliwość i serce wszystkim dziękujemy.

Akcję logistycznie wspierają: Dzielnicowy Zespół Wsparcia, Stowarzyszenie Rodzin Abstynenckich Zorza, Wojska Obrony Terytorialnej, Ośrodek Kultury Arsus, Ochotnicza Straż Pożarna, ZHR, oraz osoby prywatne
.

Ogromne wsparcie

W OPS-ie zabrakło miejsca na magazynowanie wszystkich produktów – tak wielka liczba ofiarodawców zgłosiła się z darami. Pomógł dyrektor „Arsusa” Bogusław Łopuszyński, który na ich przechowanie udostępnił pomieszczenie w Ośrodku Kultury.

Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski

MS 10-11/2020, 25 czerwca 2020


Zbiórka żywności trwa dopóki ludzie potrzebują pomocy

Możesz wesprzeć akcję przekazując żywność bezpośrednio do Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Ursus Plac Czerwca 1976 r. Nr 1 w godzinach 8.00–16.00 lub w innym miejscu  – po wcześniejszym uzgodnieniu z Julitą Siemieniuk, tel. 798 819 652

Zapraszamy na WWW. Ośrodek Pomocy Społecznej,

– FB Oficjalny Profil Dzielnicy Ursus

 FB Stowarzyszenie na Rzecz Wsparcia i Rozwoju Dziecka i Rodziny SIMUL