DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

To warto obejrzeć

Trwającą wciąż domową izolację warto wykorzystać na nadrobienie zaległości w szeroko pojętej kinematografii. Przedstawiamy Wam trzy kolejne propozycje serialowe, tym razem komediowe, które dosłownie rozśmieszą Was do łez.

Współczesna rodzina / Modern Family (2009–2020)

Wizerunek dzisiejszej rodziny coraz częściej wypiera tradycyjny model, ukazując ją jako mocno nieidealną, po przejściach, różnorodną kulturowo, skomplikowaną pokoleniowo. Właśnie taki niestandardowy model rodzinny oferują nam twórcy tego serialu. Głową rodziny jest Jay Pritchett, który po rozwodzie bierze ślub z dużo młodszą od siebie Kolumbijką, Glorią i adoptuje jej syna z pierwszego małżeństwa, dziesięcioletniego Manny’ego. Ma on również dwójkę dorosłych dzieci z pierwszą żoną, które mają już własne rodziny. Córka, Claire Dunphy mieszka z mężem Philem i trójką dzieci. Homoseksualny syn Jaya, Mitchell wraz ze swoim partnerem Cameronem wychowuje adoptowaną w Wietnamie córkę. Nieco skomplikowane, prawda? Wątki uchodzące często za rodzinnie kłopotliwe i niewygodne (rozwód, homoseksualizm, adopcja) stają się tutaj główną osią spajającą bohaterów. Śledzenie codzienności Pritchettów i Dunphy’ch, nakręconej na zasadzie paradokumentu, szybko pokazuje jednak, że choć zmienił się model rodziny to nie zmieniła się jej funkcja. Rodzina wciąż jest naszą ostoją, a z jej członkami możemy się nie tylko dobrze dogadywać, ale także świetnie bawić.

The Ranch (2016–2020)

Cole Bennet (Asthon Kutcher), niespełniona gwiazda futbolu amerykańskiego wraca po piętnastu latach do rodzinnego Kolorado, by pomóc bratu Jamesonowi „Roosterowi” (Danny Masterson) i ojcu Beau (znakomity Sam Elliot) w prowadzeniu rodzinnego rancza. Obsadę uzupełnia matka Maggie (Debra Winger) prowadząca lokalny bar oraz Abby (Elisha Cuthbert), była dziewczyna Cole’a z czasów liceum. Siła tego serialu tkwi w absolutnie rozbrajającym humorze, mocno opierającym się na wzajemnych, ironicznych docinkach między bohaterami. Słowne potyczki z ojcem i bratem to kwintesencja tej Netflixowej produkcji. Obsadzenie Kutchera i Mastersona w roli braci po prostu musiało się udać – zapewniają widzom klimat znany z „Różowych lat 70-tych”, w których grali ze sobą już wcześniej. Zaskakująca jest także postać Beau, niechętnego wobec wszystkich, ze zdumiewiająco niskim poziomem irytacji, szybko zdobywającego jednak sympatię widzów. Serial nie poprzestaje wyłącznie na warstwie humorystycznej, pielęgnuje ważne wartości zarówno te tradycyjne (małżeństwo, ojcostwo, powrót do korzeni), jak i nowoczesne (niezależność, realizacja własnych pragnień).

Przyjaciele / Friends (1994–2004)

Nie byłabym sobą, gdyby wśród polecanych przeze mnie seriali komediowych zabrakło największego hitu ostatnich dekad, wciąż podbijającego serca także współczesnych widzów. Serial „Przyjaciele”, którego pierwszy odcinek został wyemitowany w 1994 roku, zupełnie nienadszarpnięty przez ząb czasu. Przedstawia losy szóstki przyjaciół (Rachel, Monica, Phoebe, Ross, Chandler i Joey), którzy mieszkają i pracują w Nowym Jorku. Wspólnie przeżywają swoje smutki, troski i radości, stale okupują słynną kanapę w kawiarni Central Perk. To świat, w którym nie rządziły jeszcze smartfony, Internet czy inne zdobycze technologii, co u wielu z nas może budzić sentyment i pewną nostalgię. Produkcja doczekała się dziesięciu sezonów oraz wiernej rzeszy oddanych fanów, którzy potrafią cytować serial na wyrywki (tak, potrafię to). Mimo że serial został zakończony 16 lat temu – wciąż nie traci na popularności – jego powtórki ciągle są emitowane na kanale Comedy Central, a w całości można go obejrzeć np. na Netflixie. Wiele osób szuka przyczyn aż tak potężnego fenomenu „Przyjaciół”. Niesamowity humor to jedno. Myślę też, że z każdym odcinkiem coraz bardziej przywiązujemy się do bohaterów, stopniowo stają się oni także naszymi przyjaciółmi. Kto nie chciałby mieć takich przyjaciół?

Marlena Hess

Źródło zdjęć: Filmweb

MS 9/2020, 28 maja 2020