DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Kościół w czasie epidemii

Koronawirus wpłynął na wszystkie sfery naszego życia. Zmieniły się również formy praktyk religijnych, odprawiania uroczystości kościelnych, przyjmowania sakramentów. Po ogłoszeniu w Polsce w formie rozporządzenia 20 marca 2020 r. stanu epidemii, w kościołach mogło przebywać jednocześnie tylko pięć osób. Limity dotyczyły także ślubów, chrztów i uroczystości pogrzebowych. Również uroczystości prywatne, a więc m.in. wesela, konsolacje – w większym gronie – zostały zakazane.

Dotkliwie mogliśmy to odczuć w okresie Świąt Wielkanocnych, kiedy to po raz pierwszy w naszym życiu nie można było pójść do kościoła z tradycyjną święconką.

Po pewnym czasie limit został zwiększony do 50 osób, a następnie uzależniono go od wielkości kościoła – jedna osoba na 15 m2. W związku z ryzykiem epidemicznym zmienił się sposób udzielania Komunii Świętej – zamiast do ust – w zalecany przez episkopat sposób „na rękę”, a znak pokoju wierni mogą sobie przekazywać bez podawania rąk.

W tym czasie niedzielne msze były i są transmitowane przez ogólnokrajowe stacje radiowe i telewizyjne oraz przez telewizje lokalne i Internet.

Powoli i w tej sferze wracamy do normalności. Aktualny limit liczby osób w kościele to 1 osoba na 10 m2. Tylko uroczystości Pierwszej Komunii Świętej nie mogą się odbywać w praktykowanej do tej pory formie – kilkadziesiąt albo więcej dzieci, setki osób towarzyszących w kościele, a potem często przyjęcia w domach czy restauracjach w kolejne majowe niedziele. W tym roku w różnych polskich parafiach w zależności od ustaleń proboszczów z rodzicami, część dzieci przystępowała do Pierwszej Komunii Świętej indywidualnie lub w małych grupach. Takie plany są też na najbliższe miesiące, jednak wiele komunii w tradycyjnej formule (całe klasy) zostało przeniesionych na wrzesień. Ksiądz dziekan ursuski Zbigniew Sajnóg, proboszcz parafii św. Józefa Oblubieńca NMP zdecydował się na takie właśnie rozwiązanie.

Miejmy więc nadzieję, że nie sprawdzą się przewidywania Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego o nadejściu jesienią (wrzesień, październik) drugiej fali epidemii.


Duszpasterze parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Ursusie zapraszają wiernych do udziału w Mszach świętych według stałego porządku, zarówno w niedziele, jak i w dni powszednie.

Do tej pory Msze święte niedzielne były sprawowane jednocześnie w górnym i dolnym kościele w tych samych godzinach. Ponieważ obowiązują nowe limity: 1 osoba na 10 m2, to daje możliwość udziału 120 osobom jednocześnie w górnym i dolnym kościele.

Od niedzieli 24 maja Msze święte będą się odbywać tylko w kościele górnym (wyjątek to godz. 11.00 – zawsze Msza św. jest w dwóch miejscach). Natomiast wierni, którzy nie zmieszczą się w górnym kościele mogą przejść do kaplicy adoracji, by tam wysłuchać Mszy św. z górnego kościoła i przyjąć Komunię świętą.

Przypominamy też, że w dolnym kościele jest możliwość Adoracji Najświętszego Sakramentu codziennie w godz. od 8.30 do 17.50.Tekst i zdjęcie Jacek Sulewski