DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Nie wszędzie rowery publiczne

Rower jest bezpiecznym środkiem komunikacji w czasach pandemii. Wyraźnie widać, że zapotrzebowanie na tego rodzaju transport jest z dnia na dzień coraz większe. Sprzyja także wiosenna pogoda. Z naszego regionu Warszawa i Pruszków uruchomiły swoje rowery miejskie. A co z innymi gminami?


W Polsce korzystanie z rowerów miejskich dostępnych publicznie w czasie epidemii zostało zabronione – odmiennie od praktyk innych krajów europejskich. Ogólnokrajowe rozporządzenie obowiązywało od 1 kwietnia do 5 maja, do końca dnia.

W stolicy rowerem od 6 maja

Od razu po zdjęciu rządowych ograniczeń, czyli od środy, 6 maja, znów można korzystać z miejskich rowerów Veturilo w Warszawie. Elementy systemu Veturilo są, według operatora – firmy Nextbike Polska – dezynfekowane. Podobnie, jak miało to miejsce przed wprowadzeniem rządowego ograniczenia, operator Veturilo w ramach prac serwisowych i relokowania jednośladów, specjalnymi preparatami czyści kierownice, siodełka, linki z kodem, a także ekrany dotykowe w terminalach stacji. Jednocześnie dobrze, by użytkownicy Veturilo prowadzili rowery w rękawiczkach. Według szacunków, warszawiacy w 2019 roku wypożyczyli rowery blisko sześć milionów razy. W sezonie ponad 7% podróży niepieszych w Warszawie odbywa się na rowerach.

Pruszkowski Rower Miejski również od 6 maja

W tym roku w Pruszkowie mamy do dyspozycji w sumie 13 stacji rowerowych zlokalizowanych w różnych częściach miasta, na których stoi 106 rowerów. Powstały dwie nowe stacje! Stacja Park Sokoła w rejonie Alei Niepodległości i ul. Chopina oraz Stacja Mickiewicza przy ul. Mickiewicza – zachęca do korzystania Małgorzata Makuch-Twarowska z działu promocji Miasta Pruszków.

Operatorem pruszkowskich rowerów jest tak jak w stolicy – Nextbike Polska. Rowery są dwa razy dziennie profesjonalnie dezynfekowane.

Dodatkowo przekazaliśmy mieszkańcom informację, że aby podnieść poziom bezpiecznego korzystania z rowerów miejskich zalecamy: dezynfekcję kierownicy przed rozpoczęciem jazdy, noszenie rękawiczek, a po skończonej jeździe dezynfekcję kierownicy i siodełka – informuje Małgorzata Makuch-Twarowska.

Pozostałe gminy bez roweru publicznego

Na chwilę obecną nie mamy żadnych informacji na temat planowanego wznowienia sezonu rowerów miejskich w Ożarowie Mazowieckim – odpowiedział Bartłomiej Zacharczuk, Kierownik Biura Obsługi Klienta operatora miejskich rowerów ROOVEE S.A.

Informację potwierdzono nam w Urzędzie w Ożarowie Mazowieckim: – W poprzednim roku mieliśmy Rower miejski tylko przez 3 miesiące jako projekt pilotażowy. W tym roku nie planowaliśmy kontynuacji projektu i obecnie nie mamy rowerów miejskich w Gminie Ożarów Mazowiecki – wyjaśniła Jolanta Kołodyńska-Rzeźnik z referatu promocji ożarowskiego ratusza.

W Piastowie rower miejski już nie funkcjonuje, o czym dowiedzieliśmy od Jana Nowackiego, Naczelnika Wydziału Utrzymania Miasta.

Agnieszka Gorzkowska

MS 8/2020, 14 maja 2020

Fot. www.pruszkow.pl