DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Innowacje w pielęgnacji miejskiej zieleni

Gmina Brwinów przygotowała się do walki z suszą. Sadzone są nowe drzewa – okazy sporych rozmiarów – nawadniane są metodą kropelkową.

Podczas wiosennego spaceru przez park miejski w Brwinowie zobaczyć można, że od ubiegłego roku przybyło w nim kilkadziesiąt nowych drzew i krzewów. Kilkumetrowe platany i dęby nie wyrosły w ciągu kilku tygodni – Referat Ochrony Środowiska i Rolnictwa zdecydował się na sadzenie okazów o sporych rozmiarach.

Niektóre drzewa zostały w ten sposób uratowane przed wycinką i teraz zyskują drugie życie po „przeprowadzce”. Aby zapewnić im odpowiednie nawadnianie i pomóc w ukorzenianiu w nowym miejscu, zastosowano worki nawadniające, które mieszczą jednorazowo kilkadziesiąt litrów wody. Jest ona stopniowo uwalniana do gruntu i dociera do głębszych warstw ziemi bez utraty cennych kropli podczas parowania. Metoda kropelkowa jest skuteczna, a dodatkowo pozwala na oszczędzanie wody w porównaniu do tradycyjnego podlewania ziemi wokół rośliny. Worki uzupełniane są w miarę potrzeb – w czasie suszy co kilka dni.

Gmina Brwinów dysponuje obecnie 166 workami, które będą wykorzystywane przede wszystkim przy młodych drzewach oraz nowych nasadzeniach. Pierwsze efekty już widać – mimo ryzyka uszkodzenia delikatnych korzeni na obrzeżu bryły korzeniowej przy sadzeniu oraz suszy, jaka panowała do tej pory, na gałęziach zaczynają rozwijać się młode liście.

MS 8/2020, 14 maja 2020