DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Urząd Pracy dla pracowników i przedsiębiorców

Skutki pandemii i schłodzenie gospodarki możemy zauważyć już w Powiatowym Urzędzie Pracy dla PWZ w Ożarowie Mazowieckim. Zgłasza się tam coraz więcej pracodawców i pracowników oczekujących pomocy finansowej.

Od początku kwietnia PUP odnotowuje zwiększoną w stosunku do ub. roku liczbę rejestracji osób bezrobotnych. W pierwszym tygodniu kwietnia zgłosiło się ponad 50 osób (dla porównania 119 przez cały kwiecień ub. r.) Wnioski składane są drogą elektroniczną. Można spodziewać się w kwietniu dwukrotnie więcej zarejestrowanych osób bezrobotnych niż przed rokiem. Jest to efekt redukcji etatów w przedsiębiorstwach położonych na terenie naszego powiatu.

Do PUP zgłaszają się także pracodawcy, zgodnie z zapisami ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, PUP udziela im niskoprocentowych pożyczek z Funduszu Pracy przeznaczonych dla przedsiębiorców. Od 2 kwietnia rozpoczęto nabór wniosków dla mikroprzedsiębiorców (zatrudniających do 10 pracowników). Złożono już ponad 100 wniosków dotyczących 5 tys. zł dla przedsiębiorstwa. W ostatnich dniach pierwsi przedsiębiorcy otrzymali już wypłaty i ten instrument finansowy działa z coraz większą efektywnością.

Aktualnie PUP oczekuje na oprzyrządowanie techniczne z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w zakresie platformy internetowej, która umożliwi składanie wniosków w sprawie dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników dla mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców, dla organizacji pozarządowych oraz dofinansowania części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorców samozatrudnionych.

MS 07/2020, 30 kwietnia 2020

Zachęcamy Państwa do odwiedzenia stron internetowych PUP:
  •  https://ozarowmazowiecki.praca.gov.pl/
Na tej stronie w zakładce „dla pracodawców i przedsiębiorców” zawarto informacje dotyczące „tarczy antykryzysowej” i procedury składania wniosków o dofinansowanie działalności.
  • www.gov.pl
Na tej stronie opisano inne instrumenty finansowe oferowane m.in. przez wojewódzkie urzędy pracy czy ZUS.