DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Piastów. Po udanej akcji pomocy dla Ani społeczność Piastowa znów zwarła szyki

PoMOC ma MOC, czyli wszyscy dla jednego

Na Sebastiana zawsze można było liczyć” – tak określają 43-letniego mieszkańca Piastowa jego znajomi. Teraz i on codziennie dostaje ogromne wsparcie także od tych, których nie zna. 6 kwietnia lokalna społeczność zorganizowała moc atrakcji w Miejskim Ośrodku Kultury w Piastowie, ale na tym nie poprzestają.

Tuż przed Wielkanocą Sebastian przyjmował 10. chemię. Pół roku temu okazało się, że dopadł go rak jelita grubego z przerzutami do płuc. Żona Sebastiana – Karolina – poinformowała w Internecie, że zbiera 1% na… Sebastiana. I wtedy ruszyła lawina pomocy. Na pewno wszyscy byli zgodni co do tego, że 1% to stanowczo za mało. – Ciężko jest na tę chwilę określić potrzeby finansowe na dalsze leczenie – relacjonowała nauczycielka ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Piastowie Magdalena Kostrzewska. – Sebastiana znam od dziecka, bo chodziliśmy do tej samej szkoły. Od kilku lat nasze córki chodzą razem do klasy, także do „Dwójki” – dodaje Monika Dobrogosz. W połowie marca Agnieszka Botwina, nauczycielka, zakłada internetową zbiórkę pieniędzy na portalu pomagam.pl – tylko przez pierwsze 3 tygodnie (czyli do momentu sobotniego wydarzenia charytatywnego 6 kwietnia) kwota sięga 27 tys. zł! Za cel założona została kwota 100 tys. zł.

MOC atrakcji w MOK”

I choć Sebastian źle się czuł i nie mógł przyjść 6 kwietnia do MOK-u w Piastowie (obecna była jego żona Karolina), mieszkańcy nie zawiedli. Wiele osób udających się przed południem na pobliski targ nie zapomniało, aby pojawić się na charytatywnej akcji w MOK-u. Organizatorzy szacują, że zainteresowanych mogło przybyć nawet ok. 1000 osób. Na gości czekały: występ teatralny (pełna sala widzów), uczestnictwo na sali widowiskowej w „The voice of Piastów” (w obecności uczestników programu „The voice of Poland”), fotobudka, kiełbaski, rękodzieło, malowanie twarzy, specjalne koszulki promujące akcję PoMOC ma MOC, możliwość wymiany książek przy stoisku „Półki do Spółki”. Na 1. piętrze tłum chętnych wyszukiwał różnych przedmiotów i ubrań dzięki inicjatywie „Graty z Chaty”. Za wszystko, oczywiście, chętni płacili do specjalnie przygotowanych puszek, a cały dochód został w następnym tygodniu przelany na pomagam.pl.

3 nurty działania”

Monika Dobrogosz, jedna z organizatorek, wytłumaczyła, że wszystkie akcje dla Sebastiana tworzą 3 główne nurty działania. Poza sobotnią akcją w MOK-u, cały czas odbywają się internetowe licytacje. Tam swoje usługi i przedmioty oferują lokalni przedsiębiorcy. Licytowane będą również obrazy, które wystawione są w holu MOK-u. Trzecim kierunkiem działań jest profilaktyka i edukowanie, zgodnie z życzeniem Sebastiana. Organizatorzy rozdają bezpłatne testy do wykorzystania w domowych warunkach. Służą wykryciu utajonej krwi w kale, co pozwala na odkrycie raka jelita grubego we wczesnym stadium.

Kilkadziesiąt dni bogatych w akcje charytatywne

Tak naprawdę, cokolwiek nie działo się w Piastowie przez ponad miesiąc, było związane ze wsparciem dla Sebastiana. W Szkole Podstawowej Nr 2 odbył się dzień muffinków, pokaz iluzjonistyczny, seans filmowy. W Przedszkolu Miejskim Nr 3 zorganizowano kiermasz świąteczny, a w parafii przy ul. Ogińskiego koncert pieśni pasyjnych. Ponad 100 pań ćwiczyło wspólnie w ramach „Największego treningu fitness w Piastowie”.

Innymi sportowymi wydarzeniami, podczas których zbierano pieniądze, były Bieg Polskiego Państwa Podziemnego oraz mecz.

Społeczność piastowska została bardzo mocno zaktywowana. Zaczęło się od grupy przyjaciół, a urosło po społeczności szkolne, środowisko strażaków i harcerzy, sponsorów, przedsiębiorców i mieszkańców. Pomysły jeszcze są, więc akcji nie koniec. Organizatorzy kierują specjalne podziękowania dla burmistrza Grzegorza Szuplewskiego oraz dyrektorów MOSiR i MOK w Piastowie.

I, najważniejsze: 8 kwietnia cel zbiórki został osiągnięty – zebrano 100 tys. zł.

WARTO WESPRZEĆ:

Grupa na portalu Facebook: LICYTACJE na rzecz akcji „PoMOC dla Sebastiana”

Agnieszka Gorzkowska

MS 7/2019, 25 kwietnia 2019