DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Pierwsze „maseczkomaty” w naszym regionie

W czwartek, 9 kwietnia, na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim ogłosili m. in. nakaz zasłaniania fragmentu twarzy w przestrzeni publicznej w związku z panującą pandemią. W odpowiedzi na ogromne zapotrzebowanie tych produktów polska firma z Komorowa pod Pruszkowem zaczęła stawiać automaty ze środkami ochrony osobistej.

Maseczkomaty” pojawiły się m.in. w dużych miastach – Krakowie i w Warszawie (w stolicy – na Mokotowie – przy ul. Mozarta 1 obok biblioteki oraz na bazarku przy ul. Wołoskiej).

W Piastowie od 17 kwietnia uruchomiony został pierwszy automat, za pomocą którego można zakupić środki ochrony osobistej. Urządzenie zlokalizowane jest przy ul. Wysockiego w okolicy sklepu Biedronka. Miasto zapowiada, że niebawem pojawi się drugi automat, zlokalizowany w południowej stronie miasta.

W Pruszkowie maseczkomat postawiony został na ulicy Kraszewskiego przy budynku Urzędu Miasta. Asortyment ma być na bieżąco uzupełniany, ale również będzie się zmieniał i będą pojawiały się w nim nowe produkty. Według zapowiedzi to nie będzie jedyna maszyna w mieście.

Asortyment

W automatach firmy Vendmen czynnych 24 godziny na dobę można nabyć:

  • jednorazową maseczkę medyczną (8,80 zł/szt.),
  • żel antybakteryjny Bio Labs w saszetce 1,5 ml (4,50 zł/3 sztuki),
  • żel antybakteryjny w buteleczce 60 ml (13,90 zł/szt.),
  • żel antybakteryjny w tubce 50 ml (10,90 zł/szt.),
  • jedną parę rękawiczek ochronnych nitrylowych od XS do XL (2,90 zł/para).

Plusy i minusy

Transakcję można przeprowadzić jedynie w sposób bezgotówkowy. Trzeba jednak pamiętać, że kart płatniczych często nie posiadają starsze osoby i przez to zostają wykluczone z zakupów poprzez automat. Jak zwrócili nam uwagę czytelnicy, ceny produktów są zawyżone. Maseczkę można kupić nawet za 5 zł, a nie za 8,80 zł. Żel antybakteryjny o pojemności 50 ml można kupić już w przedziale 4,79 zł – 5,99 zł. Uda się również nabyć rękawiczki nitrylowe i to 10 sztuk, a nie jedną, za 4,99 zł. Na automacie zamieszczona jest informacja producenta, że „ceny uzależnione są od aktualnych cen towarów”. W automat jest również wbudowany dozownik z płynem dezynfekującym. Ponoć w stolicy już nie działa…

Test na koronawirusa z automatu?

Firma zapowiada na swojej stronie, że wkrótce w automatach będzie można nabyć testy na koronawirusa. Są to testy diagnostyczne  do identyfikacji wirusa SARS-CoV-2 opracowane przez polską firmę GeneMe. Test na koronawirusa składać się będzie z zestawu pobraniowego: rękawiczek jednorazowych, wymazówek oraz pojemników transportowych wypełnionych buforem.

Agnieszka Gorzkowska

MS 07/2020, 30 kwietnia 2020