DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Piastów. Zespół Szkół im. Fridtjofa Nansena w Piastowie ma już 73 lata

Kiedyś „Chemik”, dzisiaj „Nansen”

Za nami 12 sesji popularnonaukowych, które miały na celu przybliżenie ojczyzny naszego patrona, Fridtjofa Nansena i jego samego. Jest ogromna różnica pomiędzy Polską a Norwegią, rozpoczynając od położenia geograficznego, przez historię i ludzi. Na dzisiejszej, 13. sesji, chcieliśmy zaprezentować inne spojrzenie na Nansena – tak 5 kwietnia 2019 r. dyrektor Regina Radziszewska rozpoczęła uroczystości, związane z 73 rocznicą powstania szkoły.

Tradycja znajdującej się tu szkoły sięga roku 1946, a sam budynek powstał w1952 r. Do lat dziewięćdziesiątych był to zespół szkół o profilu chemicznym. Później następowały stopniowe zmiany. Obecnie jest tu Liceum Ogólnokształcące z klasą mundurową, Technikum i Szkoła Branżowa, obejmujaca 35 zawodów. W 2002 r. szkole zostało nadane imię Fridtjofa Nansena, norweskiego sportowca, podróżnika, naukowca, oceanografa, wreszcie dyplomaty i laureata Nagrody Nobla. Od tego czasu odbyło się już 13 sesji popularnonaukowych dotyczących jego ojczyzny – Norwegii. Od czasu nawiązania przez szkołę współpracy z Towarzystwem Polsko-Norweskim, odbyło sie wiele spotkań z podróżnikami. Uczniowie i nauczyciele mieli możliwość obejrzenia mnóstwa zdjęć, wysłuchania niezwykle interesujących opowieści. O Norwegii dowiedzieli się bardzo dużo. A jest to kraj, mający historię dłuższą niż Polska, i tak jak Polska w 1918 roku po 160 latach, tak Norwegia w 1905 r. po blisko 400 latach odzyskała niepodległość.

Przybyli znamienici goście...

Na tegoroczne święto szkoły połączone z sesją popularnonaukową przybyło wielu znamienitych gości, wśród których znaleźli się m.in.: Olav Myklebust – ambasador Królestwa Norwegii, Dariusz Geller – prezes Towarzystwa Polsko-Norweskiego, Agnieszka Kuźmińska – członek Zarządu Powiatu Pruszkowskiego, Michał Landowski – Sekretarz Powiatu Pruszkowskiego, Małgorzata Kucharska – Naczelnik Wydziału Edukacji w Pruszkowie, Andrzej Jędrzejewski-Jędrzejak – Prezes Oddziału Powiatowego ZNP w Pruszkowie, Urszula Nelken – Dyrektor Centrum Usług Oświatowych w Piastowie, Przemysław Worek – Przewodniczący Rady Miasta Piastowa, dyrektorzy pruszkowskich i piastowskich szkół i przedszkoli.

Fridtjof Nansen – obywatel świata

Sesję profesjonalnie poprowadzili: Paulina Popławska i Marcin Bernacki z klasy 3TA. Zapoczątkowała ją prezentacja, opowiadająca o Nansenie, obywatelu świata. Ten niezwykły człowiek urodził się pod Oslo w 1861 r. W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XIX wieku zdobywał sławę jako badacz polarny. W drodze na biegun północny Nansen omal nie zginął. Wkrótce stał się znanym naukowcem o światowej sławie, profesorem uniwersytetu w Oslo (wówczas Christiani) i członkiem honorowym Petersburskiej Akademii Nauk. Kiedy w 1905 r. Norwegia stała się niepodległym państwem, Nansen zajął się dyplomacją, porzucił Arktykę, został ambasadorem Norwegii w Anglii. Z bohatera narodowego stał się obywatelem świata. W czasie I wojny światowej Nansena głęboko poruszyły cierpienia ludzi dotkniętych wojną i stał się sumieniem świata. Stale apelował do światowych przywódców o odpowiedzialność. Otrzymał mandat delegata do Ligi Narodów, gdy w Rosji wybuchła rewolucja bolszewicka. W 1920 r. został mianowany Wysokim Komisarzem Ligi Narodów do Spraw Uchodźców. Komisarz Nansen zorganizował akcję ewakuacji ludzi z Rosji. Dzięki niemu wyjechało z Syberii prawie pół miliona osób, w tym wielu Polaków. Ewakuował też tysiące Ormian w czasie czystek tureckich na Kaukazie. A że nikt nie chciał tych uchodźców przyjąć, Norweg zadziałał na własną rękę. Paszporty wystawił im... sam. I podpisał: „Fridtjof Nansen”. Prestiż nazwiska spowodował, że kraje zachodnie nie odmówiły przyjęcia uchodźców z takim dokumentem.

W 1922 r. został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Umarł w 1930 r. Od 1954 r. rokrocznie nagroda jego imienia jest przyznawana organizacjom zajmującym się pomocą uchodźcom.

Dzika przyroda, trolle, Wikingowie

Norwegia powszechnie jest kojarzona z dziką, surową przyrodą, fiordami, niedźwiedziami polarnymi, lasami.

Norwescy bajarze snuli opowieści m.in. o wielkich, topornych, złośliwych trollach żyjących w skandynawskich lasach. Inscenizację norweskiej bajki o małym chłopcu Espenie Askeladdenie, który rąbiąc drzewo w lesie, natknął się na złego trolla (dla zainteresowanych – troll chciał chłopca zabić, ale ten go przechytrzył i potwór ostatecznie zginął) – przedstawili uczniowie klasy 1TA. Balladę o Wikingu pięknie zaśpiewały Anna Łyczkowska i Małgorzata Stachura z klasy 3TA, a  Norwerską Impresję – Szymon Weryński z klasy 2TA.

Goście dowiedzieli się też wiele o Wikingach, zamieszkujących niegdyś tereny Norwegii. Skolonizowali oni Irlandię ok. 800 r.n.e. – ponad tysiąc lat temu na swoich „smoczych” łodziach dotarli do Grenlandii i Ameryki Północnej. Była też sekwencja o zabytkach architektury, o stavkirke – najstarszych w Europie drewnianych kościołach słupowych.

Laureaci konkursu plastycznego

Odbyło się również wręczenie nagród w konkursie plastycznym o Norwegii, który wygrała Natalia Celejewska z klasy 4TA. Jedną ze swoich prac – portret Nansena, podarowała ambasadorowi Norwegii. W konkursie wyróżnione zostały: Nikola Kołakowska i  Wiktoria Grapa z klasy 1TA.

Podziękowania i życzenia

Goście: ambasador Myklebust, prezes Geller, dyrektor LO im. T. Zana – Ewa Król i Agnieszka Kuźmińska podziękowali za wspaniałe prezentacje i życzyli szkole kolejnych 73 lat. Regina Radziszewska, dyrektor Zespołu Szkół im. F. Nansena, złożyła serdeczne podziękowania pani Iwonie Sobolewskiej: ... która tak zarządziła wszystkim i wszystkimi, że zobaczyliśmy tak wspaniały efekt. Była głową, szyją, ciałem... Przyłożyli się do tego zarówno uczniowie jak i cały personel. Podziękowała za przybycie uczniom klas ósmych i gimnazjalistom z piastowskich szkół, których część być może od przyszłego roku będzie uczyć się w „Nansenie”.

Tak zakończyła się oficjalna część spotkania, po czym goście udali się wraz z gospodarzami – uczniami Nansena – na dalszą część obchodów Święta Szkoły w mniej oficjalnej atmosferze.

Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski

MS 7/2019, 25 kwietnia 2019