DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Być człowiekiem w dobie pandemii, czyli kilka słów o oddolnej pomocy

W czasie kwarantanny powstają inicjatywy odpowiadające na bieżące potrzeby społeczne. Nie każdego stać na odpłatną pomoc, nie każdy ma rodzinę, na którą może liczyć i nie każdy ma zdrowie, by wyjść samemu z domu. To właśnie do takich osób adresowana jest inicjatywa rozdawania paczek i żywności działająca przy Cafe PoWoli.

Ludzie biorą sprawy w swoje ręce, nie czekając na obietnice rozwiązań systemowych. Powstało wiele grup sąsiedzkich, akcji wolontariackich, i grup na portalach społecznościowych, które oferują swoją pomoc w zakresie codziennego funkcjonowania. Na stronie jednej z nich ktoś proponuje robienie zakupów, ktoś inny wychodzenie z psem lub wizytę u weterynarza, lista propozycji jest naprawdę długa, internauci prześcigają się w pomysłach. Grupa się powiększa. Powstają kolejne.

Osoby z niepełnosprawnościami, seniorzy czy ludzie żyjący w skrajnym ubóstwie to często grupy cyfrowo wykluczone. Często nie mają konta na Facebooku lub komputera w domu, więc jest niewielka szansa, by skorzystali z deklarowanej pomocy w internecie.

Skuteczna lokalna inicjatywa

Jednym z przedsięwzięć, podjętych na lokalnym gruncie jest inicjatywa prowadzona przez Spółdzielnię Socjalną WOLA, przy wsparciu wolontariatu. Pomysł jest odpowiedzią na zastaną sytuację, zrodził się bowiem w połowie marca, czyli na samym początku kwarantanny. Koordynatorką wolontariuszy roznoszących posiłki beneficjentom jest Agata Domalska, prezeska Spółdzielni, przy której działa Cafe PoWoli, miejsce zatrudniające osoby społecznie wykluczone, tj. osoby z niepełnosprawnościami, bezrobotne czy samotnie wychowujące dzieci.

Beneficjentami posiłków i paczek żywnościowych zanoszonych im do domu przez wolontariuszy są najczęściej kobiety z niepełnosprawnością (przy Spółdzielni działa również Stowarzyszenie Inicjatyw Kobiecych) oraz osoby ze Smoczej grupy senioralnej, która przed kwarantanną spotykała się regularnie w Cafe PoWoli.

Współpracujemy z grupą Sygnał Pogotowie Gastronomiczne Warszawa, która obecnie dostarcza żywność służbom medycznym. Wspieramy też z wzajemnością inne inicjatywy, czasem wymieniamy się zasobami, w zależności od potrzeby wspieramy też beneficjentów z innych grup – wyjaśnia Agata Domalska.

W tej chwili wolontariuszy roznoszących jedzenie nie brakuje, przydałaby się jednak pomoc logistyczna w dostawie jedzenia tu na miejsce, do Cafe PoWoli, wiąże się to bowiem z dodatkowymi kosztami.

Grupa współpracuje z piekarnią, kilkoma sklepami i barami, lecz jest otwarta na poszerzenie swoich kontaktów w zakresie zaopatrywania w produkty – przy większych zasobach spożywczych można pomagać większej liczbie potrzebujących, bez tego niektórym trzeba niestety odmawiać. Nie ma natomiast ryzyka, że jakieś jedzenie się zmarnuje, ponieważ to co zostaje, jest spożytkowane przez beneficjentów Jadłodzielni.

Jadłodzielnia Plus na Smoczej

Klubokawiarnia Cafe PoWoli jest obecnie zamknięta, ale można do niej przyjść po bezpłatny posiłek lub produkty żywnościowe, bowiem od maja 2019 roku realizowany jest tu projekt Jadłodzielnia Plus na Smoczej, finansowany ze środków pochodzących z budżetu obywatelskiego Dzielnicy Wola. Jego inicjatorką jest mieszkająca po sąsiedzku pani Irena Kowalska. Obecnie działa on przy wsparciu finansowym dzielnicy Wola oraz Spółdzielni Socjalnej WOLA. Jego celem jest zapobieganie marnowaniu jedzenia oraz dzielenie się przedmiotami, które mogą przydać się innym.

W czasie kwarantanny jest to jedna z niewielu czynnych jadłodzielni, większość została zamknięta wraz z zawieszeniem działalności instytucji przy których funkcjonowały. Na Smoczą można przyjść, poczęstować się zawartością lodówki lub podzielić się własnym jedzeniem od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-17.00 lub w sobotę w godzinach 10.00–14.00. W czasie zagrożenia epidemicznego COVID-19 wprowadzono nowe, dodatkowe zasady korzystania z Jadłodzielni na Smoczej 3, m.in. konieczność zachowania dystansu, noszenia maseczki oraz skorzystania z dostępnych na miejscu rękawiczek przed otwarciem lodówki.

Ludzie ludziom

Grupa Sygnał Pogotowie Gastronomiczne Warszawa powstała w stanie epidemiologicznym, współpracuje z oko­ło setką restauratorów, dostarcza nawet do pięciuset posiłków dziennie, uruchomiła już nawet własną kuchnię w lokalu udostępnionym przez społeczność wietnamską, na warszawskim Mokotowie.

Zamknięte w dobie epidemii jadłodzielnie po prawej stronie Wisły zastępuje „Stół Sąsiedzki” działający w godzinach 11.00–13.00 przy Klubokawiarni Chmury. W podwórzu przy 11 Listopada można podzielić się nie tylko jedzeniem, ale też przedmiotami codziennego użytku oraz środkami czystości.

W ramach podobnej oddolnej inicjatywy dzielenia się jedzeniem powstała również jadłodzielnia w Pruszkowie, mieszcząca się przy ul. Kraszewskiego 18, otwarta w godzinach 8.00–21.00.

W kwietniu w ramach systemu „Warszawa wspiera” na stronie większości urzędów warszawskich dzielnic pojawiły się informacje o możliwości uzyskania bezpłatnej pomocy w zakresie robienia zakupów czy wyniesienia śmieci. Pomoc wolontariuszy z ramienia urzędów skierowana jest do osób starszych, chorych, z obniżoną odpornością, nie będących w stanie kwarantanny oraz nie objętych inną opieką. System pomocy „Warszawa wspiera” obejmuje także wsparcie psychologiczne, w każdej dzielnicy została uruchomiona infolinia dla osób potrzebujących.

Lucyna Dąbrowska

MS 07/2020, 30 kwietnia 2020