Zabieg operacyjny psa lub kota – jak się przygotować
Konieczność wykonania zabiegu chirurgicznego w znieczuleniu ogólnym zawsze wiąże się z ogromnym stresem nie tylko dla zwierzaka, ale przede wszystkim dla jego opiekuna. Warto zatem dobrze się do niego przygotować.
■ Do zabiegu operacyjnego kwalifikowane są tyko psy i koty w dobrej kondycji fizycznej. Apatia, podwyższona temperatura ciała, biegunka lub wymioty, okres cieczki/rui są przeciwskazaniem do zabiegu.
■ Właściciel powinien pamiętać o zgłoszeniu lekarzowi wszystkich informacji odnośnie przebytych i aktualnych chorób oraz nietolerancji wysiłku czy kaszlu.
■ W dniu poprzedzającym zabieg i w dniu samego zabiegu, należy unikać długotrwałych i intensywnych zabaw oraz szkolenia i treningu psa.
■ Przez 12–24 godzin przed zabiegiem Państwa pupil powinien przejść na ścisłą głodówkę. Picie wody jest jak najbardziej wskazane, aby nie odwodnić organizmu
(ścisła głodówka jast konieczna, ponieważ w dniu zabiegu wasz podopieczny musi mieć pusty przewód pokarmowy, gdyż wypełniony stanowi dodatkowe obciążenie układu krążenia. Ponadto, po podaniu niektórych środków znieczulających, mogą wystąpić wymioty, a w konsekwencji – zachłyśnięcia i krztuszenie powodujące komplikacje zagrażające życiu).
■ Przez ostatnie 12 godzin przed operacją pies czy kot powinny przebywać w domu. Można jedynie wyprowadzać na zewnątrz na smyczy, by mógły załatwić swoje potrzeby fizjologiczne.
■ Tuż przed zabiegiem dobrze jest wyjść z pupilem na dłuższy spacer, w czasie którego będzie mógł zrobić siusiu czy „coś poważniejszego”.
■ W przypadku znieczulenia ogólnego właściciel musi wyrazić pisemną zgodę na operację zwierzęcia.
Opieka pooperacyjna i rekonwalescencja
Jest to kluczowy czas po każdym zabiegu i współpraca oraz dobra komunikacja opiekuna zwierzaka z lekarzem jest bardzo ważna. W przychodni zwierzęta przebywają pod opieką do momentu wybudzenia, czyli ok. 4–6 godz. po zabiegu. Pacjent jest wydawany w stanie stabilnym i wybudzony.
Opieka w domu
Po zabiegu chirurgicznym jeszcze przez kilka do kilkunastu godzin organizm zwierzęcia nie funkcjonuje normalnie i wykazuje nadmierną wrażliwość na bodźce zewnętrzne. Temperatura ciała może odbiegać od normy, w związku z zaburzeniami pracy ośrodka termoregulacji.
Należy zabezpieczyć ranę pooperacyjną przez zastosowanie kołnierza lub koszulki pooperacyjnej.
Po zabiegu psy i koty dostają środki przeciwbólowe, dawkowane
w iniekcji i działające przez 24 godziny, natomiast do domu dostają środki przeciwbólowe w tabletkach lub w zawiesinie.
Bardzo dobre w tym czasie są też termofory pozwalające utrzymać odpowiednią temperaturę ciała, pomagające im łatwiej zasnąć i uspokoić się.
Po operacji Pacjent może nie oddawać kału przez okres 2 dni, natomiast powinien oddawać mocz!
Wizyty kontrolne
Lekarz zawsze wyznacza terminy wizyt kontrolnych, których należy przestrzegać, szczególnie w pierwszych 3 dobach, kiedy konieczne jest podawanie leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i osłonowych. Zalecane są również spacery na smyczy i nie forsowanie rekonwalescenta.
lek. wet. Rafał Skwarski
specjalista chorób psów i kotów
MS 3/2020, 20 lutego 2020
Przychodnia Weterynaryjna
02-495 Warszawa-Ursus
ul. Rynkowa 5
tel. 22 245 31 07
Godziny otwarcia
pon.–pt. 9.00–20.00
sobota 10.00–14.00
niedziela 10.00–13.00