DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Zabieg operacyjny psa lub kota – jak się przygotować

Konieczność wykonania zabiegu chirurgicznego w znieczuleniu ogólnym zawsze wiąże się z ogromnym stresem nie tylko dla zwierzaka, ale przede wszystkim dla jego opiekuna. Warto zatem dobrze się do niego przygotować.

■ Do zabiegu operacyjnego kwalifikowane są tyko psy i koty w dobrej kondycji fizycznej. Apatia, podwyższona temperatura ciała, biegunka lub wymioty, okres cieczki/rui są przeciwskazaniem do zabiegu.

■ Właściciel powinien pamiętać o zgłoszeniu lekarzowi wszystkich informacji odnośnie przebytych i aktualnych chorób oraz nietolerancji wysiłku czy kaszlu.

■ W dniu poprzedzającym zabieg i w dniu samego zabiegu, należy unikać długotrwałych i intensywnych zabaw oraz szkolenia i treningu psa.

■ Przez 12–24 godzin przed zabiegiem Państwa pupil powinien przejść na ścisłą głodówkę. Picie wody jest jak najbardziej wskazane, aby nie odwodnić organizmu

(ścisła głodówka jast konieczna, ponieważ w dniu zabiegu wasz podopieczny musi mieć pusty przewód pokarmowy, gdyż wypełniony stanowi dodatkowe obciążenie układu krążenia. Ponadto, po podaniu niektórych środków znieczulających, mogą wystąpić wymioty, a w konsekwencji – zachłyśnięcia i krztuszenie powodujące komplikacje zagrażające życiu).

■ Przez ostatnie 12 godzin przed operacją pies czy kot powinny przebywać w domu. Można jedynie wyprowadzać na zewnątrz na smyczy, by mógły załatwić swoje potrzeby fizjologiczne.

■ Tuż przed zabiegiem dobrze jest  wyjść z pupilem na dłuższy spacer, w czasie którego będzie mógł zrobić siusiu czy „coś poważniejszego”.

■ W przypadku znieczulenia ogólnego właściciel musi wyrazić pisemną zgodę na operację zwierzęcia.

Opieka pooperacyjna i rekonwalescencja

Jest to kluczowy czas po każdym zabiegu i współpraca oraz dobra komunikacja opiekuna zwierzaka z lekarzem jest bardzo ważna. W przychodni zwierzęta przebywają pod opieką do momentu wybudzenia, czyli ok. 4–6 godz. po zabiegu. Pacjent jest wydawany w stanie stabilnym i wybudzony.

Opieka w domu

Po zabiegu chirurgicznym jeszcze przez kilka do kilkunastu godzin organizm zwierzęcia nie funkcjonuje normalnie i wykazuje nadmierną wrażliwość na bodźce zewnętrzne. Temperatura ciała może odbiegać od normy, w związku z zaburzeniami pracy ośrodka termoregulacji.

Należy zabezpieczyć ranę pooperacyjną przez zastosowanie kołnierza lub koszulki pooperacyjnej.

Po zabiegu psy i koty dostają środki przeciwbólowe, dawkowane
w iniekcji i działające przez 24 godziny, natomiast do domu dostają środki przeciwbólowe w tabletkach lub w zawiesinie.

Bardzo dobre w tym czasie są też termofory pozwalające utrzymać odpowiednią temperaturę ciała, pomagające im łatwiej zasnąć i uspokoić się.

Po operacji Pacjent może nie oddawać kału przez okres 2 dni, natomiast powinien oddawać mocz!

Wizyty kontrolne

Lekarz zawsze wyznacza terminy wizyt kontrolnych, których należy przestrzegać, szczególnie w pierwszych 3 dobach, kiedy konieczne jest podawanie leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i osłonowych. Zalecane są również spacery na smyczy i nie forsowanie rekonwalescenta.

lek. wet. Rafał Skwarski

specjalista chorób psów i kotów

www.ursusweterynarz.pl

MS 3/2020, 20 lutego 2020

 

Przychodnia Weterynaryjna

02-495 Warszawa-Ursus

ul. Rynkowa 5

tel. 22 245 31 07

Godziny otwarcia

pon.–pt. 9.00–20.00

sobota 10.00–14.00

niedziela 10.00–13.00