DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Spotkanie autorskie w bibliotece w Nowej Wsi

Kryminał to gatunek literatury, po który najczęściej sięgają czytelnicy Biblioteki Gminnej w Michałowicach, a jednym z najchętniej wypożyczanych autorów jest Wojciech Chmielarz, który na zaproszenie Filii Biblioteki w Nowej Wsi spotkał się z czytelnikami. Spotkanie odbyło się 22 lutego br. i z racji frekwencji – a przybyło około 50 osób – przeprowadzone zostało w nowowiejskiej świetlicy. Poprowadziła je kierownik filii Sylwia Łapińska.

– Aby zaprezentować twórczość pisarza, musiałam zarezerwować książki na miesiąc przed spotkaniem i poprosić czytelników o cierpliwość w oczekiwaniu na ich wypożyczenie.Interaktywna formuła spotkania sprawiła, że czytelnicy mogli osobiście dowiedzieć się jak powstaje powieść kryminalna w wykonaniu Wojciecha Chmielarza i kto jest jej pierwszym recenzentem. Blisko dwugodzinne spotkanie mieszkańców gminy Michałowice z poczytnym autorem było wypełnione zarówno historiami związanymi z twórczością pisarza, jak i opowieściami na temat innych pisarzy kryminalnych, których ceni za ich warsztat.

– W polskim kryminale zwykło się przyjmować, że każdy bohater był rozwodnikiem, alkoholikiem i miał jakieś ciekawe hobby. Ja stwierdziłem, że chcę mieć bohatera, który będzie tylko i wyłącznie policjantem. Jeden z angielskich pisarzy powiedział kiedyś, że autor powinien nie lubić swoich bohaterów. To wynika z tego, że autor, który lubi swoich bohaterów – co bardzo często widać w literaturze rozrywkowej – za bardzo idzie im na rękę. Wtedy bohaterowie stają się zbyt wspaniali i zbyt łatwo im to wszystko wychodzi. Stają się nudni. Autor nie powinien lubić swoich bohaterów po to, żeby umieć robić im świństwa, rzucać kłody pod nogi, stawiać w niezręcznej sytuacji, a wówczas te książki staja się ciekawsze – opowiadał Wojciech Chmielarz.

Nie zabrakło również wspomnień o początkach literackiej kariery, która w przypadku Wojciecha Chmielarza zaczęła się (o ile autor pamięta) w wieku 6 lat.

Pytany przez czytelników o inspiracje do swoich powieści pisarz mówił, że z tymi inspiracjami bywa różnie.

– Przekonanie mi mówi, że jestem twórcą literatury rozrywkowej i jeśli inspiracją jest prawdziwa sprawa, to jest ona czyjąś prawdziwą tragedią, więc głupio to tak jeden do jednego przekładać na literaturę rozrywkową, a potem jeszcze ją przekręcać. (...) Staram się od prawdziwej sprawy jak najdalej uciec i na jej przygodach wymyśleć podstawy pod własną historię.

Na zakończenie wieczoru czytelnicy, którzy przynieśli ze sobą książki Wojciecha Chmielarza mieli okazję na indywidualny autograf pisarza ze specjalną dedykacją, która będzie dla nich wspaniałą i niezapomnianą pamiątką.

ww

MS 3/2019, 28 lutego 2019

Wojciech Chmielarz (ur. 1984) – publikował m.in. w „Pulsie Biznesu”, „Pressie”, „Nowej Fantastyce”, „Pocisku” i „Polityce”. Był redaktorem naczelnym serwisu internetowego niwserwis.pl, zajmującego się tematyką przestępczości zorganizowanej, terroryzmu i bezpieczeństwa międzynarodowego. Jest autorem czterech książek z serii kryminałów o komisarzu Mortce oraz powieści kryminalnych Wampir i Zombie (tzw. cykl gliwicki). Pięciokrotnie nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru, nagrodę tę otrzymał w 2015 roku za powieść „Przejęcie”. Wydawnictwo Czarne (czarne.com.pl)