DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

W Pruszkowie pomaganie jest dziecinnie proste

Już od 27 lat jedna ze styczniowych niedzieli rozgrzewa serca Pruszkowian. Wszystko za sprawą Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która tym razem zagrała 13 stycznia.

W tym roku w Pruszkowie 5 sztabów zlokalizowanych w pruszkowskich szkołach i 199 wolontariuszy zbierało pieniądze na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Sprzętu, który będzie ratował życie i zdrowie najmłodszych obywateli. To niezwykle szlachetna idea i symboliczny moment, kiedy wszyscy mieszkańcy łączą się w potrzebie i pomocy innym.

Zostań prezydentem Pruszkowa

Wśród wielu przedmiotów przekazanych przez darczyńców: mieszkańców, rodziców i dzieci, nie zabrakło również i tych z miejskiego ratusza. Prezydent Pruszkowa, Paweł Makuch przekazał na licytację obrazy prezentujące krajobraz miasta, wykonane przez wybitnych akwarelistów – uczestników warsztatów malarskich w Pruszkowie. Jednak największym zainteresowaniem wśród uczestników aukcji cieszyły się trzy vouchery „Zostań Prezydentem Miasta na jeden dzień”. W krótkim wywiadzie Prezydent, Paweł Makuch podkreślił, że pomysł na vouchery tak naprawdę ma dwa cele: pierwszy – zebrać jak najwięcej pieniędzy i drugi – pokazać mieszkańcom urząd od środka. Zwycięzcy licytacji przez jeden dzień zasiądą za prezydenckim biurkiem i poczują się jak najważniejsza osoba w mieście.


Pomagaj, jak potrafisz

Sposobów na udział w tym wydarzeniu jest tyle, ile tylko można wymyśleć. Jeśli chodzi o Pruszków to najwięcej działo się w trzech sztabach: 581 – w Szkole Podstawowej nr 10, 3284 – w Szkole Podstawowej nr 2 i 3464 – w Szkole Podstawowej nr 8. Tu na mieszkańców czekało wiele atrakcji i okazji do wsparcia akcji Jurka Owsiaka. Liczne występy artystyczne uczniów oraz zaproszonych gości – w tym, m.in. Zespołu Tańca Ludowego „Pruszkowiacy”, Orkiestry Dętej „Pruszkowianka” – to tylko część z tego, co można było zobaczyć. Loterie, aukcje i kawiarenki cieszyły się bardzo dużym powodzeniem, a zbierane pieniądze szybko wypełniały orkiestrowe puszki.

Wielkie liczenie

Pruszkowska Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy grała do późnych godzin popołudniowych, ale na tym praca wolontariuszy się nie skończyła, ponieważ trzeba było jeszcze policzyć zebrane pieniądze i przekazać je do sztabu głównego WOŚP. Można było zrobić to na dwa sposoby: pierwszym była wpłata na konto w banku, drugim – dostarczenie pieniędzy bezpośrednio do sztabu głównego WOŚP w Warszawie, jak to miało miejsce w przypadku sztabu 3284 SP nr 2, który zrobił to w asyście Straży Miejskiej.

Po podliczeniu przez poszczególne sztaby zebranych do puszek kwot, wyniki (po zaokrągleniu do pełnych złotych) przedstawiają się następująco: l 581 – Szkoła Podstawowa nr 10 – 54 355 zł l 916 – Zespół Szkół nr 1 – 22 700 zł l 3284 – Szkoła Podstawowa nr 2
– 79 619 zł l 3464 – Szkoła Podstawowa nr 8 – 16 636 zł l 4959 – Zespół Szkół Ogólnokształcących i Sportowych – 11 805 zł.

Łączna kwota zebrana w Pruszkowie podczas 27 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wyniosła 185 155 zł.

(ww)

MS 01/2019, 17 stycznia 2019