DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Piastowski Orszak Trzech Króli 2019

W niedzielny poranek, 6 stycznia 2019 r., już tradycyjnie spod budynku Urzędu Miasta w Piastowie, tym razem do kościoła pod wezwaniem Św. Michała Archanioła przy ul. Orzeszkowej, wyruszył – już po raz czwarty – w tym roku wyjątkowo duży – Orszak Trzech Króli.


Na miejscu zbiórki pojawiły się aż trzy orszaki. Król Kacper przybył z orszakiem złożonym z dzieci i rodziców z Przedszkola nr 3 przy ul. Godebskiego, Król Melchior z Azji pojawił się z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. S. Staszica, a Królowi Baltazarowi z Afryki towarzyszył orszak ze Szkoły nr 3 im. Bohaterów Powstania Warszawskiego. Najliczniejszy okazał się orszak ze Szkoły Podstawowej nr 1. Zarówno królowie, jak i członkowie ich świty byli przebrani stosownie do swoich ról.

Wszystkich uczestników powitał Burmistrz Piastowa Grzegorz Szuplewski: – Już po raz czwarty możemy iść wspólnie do groty betlejemskiej, pokłonić się Zbawicielowi, szukać u niego nadziei i oświetlenia dróg życia. Idźmy w pokoju, radości, miłości, wzajemnym zaufaniu i solidarności. Podążajmy w radosnym orszaku. Ksiądz proboszcz odmówił modlitwę i orszak ruszył. Było kilka stopni mrozu, na początku poprószył śnieg, co dodatkowo stworzyło świąteczną, urokliwą atmosferę. Na drodze orszaku było kilka przystanków, w trakcie których przedstawiane były biblijne sceny z czasów narodzenia Jezusa. W jednej z nich w roli Heroda wystąpił dyrektor szkoły podstawowej nr 3, Tomasz Osiński. Całość wydarzenia prowadził ks. Mateusz, a Monika Szuplewska przewodziła śpiewaniu kolęd i pastorałek, akompaniując na gitarze, w czym dzielnie wspomagał ją Marcin Zglinicki. Dla wszystkich uczestników przygotowane były złote, wysadzane drogimi kamieniami korony, dzięki czemu przemarsz ulicami miasta wyglądał jeszcze okazalej. Po dojściu do kościoła królowie pokłonili się przy żłóbku i złożyli dary: mirrę, kadzidło i złoto.

Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski

MS 01/2019, 17 stycznia 2019