DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

WYBORY SAMORZĄDOWE
21 października 2018 r.

XIV Przegląd Twórczości Artystycznej Świetlic Szkolnych Dzielnicy Ursus


„Zwierzęta w bajkach i baśniach”


Przegląd Twórczości Artystycznej Świetlic Szkolnych to przedsięwzięcie unikalne w skali całej Polski, a dzieci ze szkół podstawowych w Ursusie uczestniczyły w takim wydarzeniu już po raz czternasty. Tegoroczny przegląd miał miejsce 5 kwietnia 2017 r. w Ośrodku Kultury „Arsus”.

Dyrektor „Arsusa” Bogusław Łopuszyński, jak zawsze, udostępnił na imprezę salę widowiskową. W przeglądzie uczestniczyli przedstawiciele świetlic wszystkich publicznych szkół podstawowych z dzielnicy i społecznej szkoły nr 4 STO. W imprezie uczestniczyli: zastępca burmistrza Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy Wiesław Krzemień oraz przewodnicząca Komisji Oświaty Rady Dzielnicy Ursus Wanda Kopcińska. Na wstępie burmistrz Krzemień i przedstawiciele sponsorów konkursów komputerowych dla dzieci wręczyli zwycięzcom i uczestnikom nagrody, których fundatorami byli Solgar Polska Sp. z.o.o, Oriflame Products Poland Sp. z o.o., Placówka Bankowa Credit Agricole przy ul. Wojciechowskiego 39 oraz Hurtownia gier i zabawek Rost. Firmy te ufundowały też nagrody dla świetlic (domki dla lalek oraz laminatory i folie) i drobne upominki dla dzieci.

 

Jak to się zaczęło

Pani Bożena Szałkowska pracę w Szkole Podstawowej Nr 14 rozpoczęła 28 lat temu. Obecnie prowadzi zajęcia komputerowe dla klas od IV do VI. W 2003 r. została kierownikiem szkolnej świetlicy. Szybko stwierdziła, że świetlice szkolne postrzegane są, przede wszystkim przez rodziców, jako przechowalnie, w których można upchnąć dzieci. Postanowiła pokazać, że odbywa się tam praca z dziećmi, dzięki której nabywają nowych umiejętności. Większość „świetliczanek” ma przygotowanie do nauczania kilku przedmiotów. Zaproponowała zorganizowanie przeglądu twórczości artystycznej świetlic. Ówczesna dyrektor szkoły Agnieszka Orszulik przychylnie przyjęła propozycję, a Zarząd Dzielnicy zaakceptował. Już w następnym roku odbył się pierwszy przegląd. W pierwszych latach organizatorzy dostawali od dzielnicy upominki i książki dla dzieci, później w budżecie zabrakło pieniędzy na ten cel, trzeba było szukać innych sponsorów. Udało się.

Początkowo świetlice prezentowały na przeglądzie wiersze, piosenki, spektakle, odbywał się również konkurs prac plastycznych, ocenianych przez artystów plastyków z OK „Arsus”. Z konkursu postanowiono się jednak wycofać, z uwagi na zastrzeżenia, że dochodziło do niezdrowej rywalizacji między szkołami i prace faktycznie wykonywali nauczyciele. Do dzisiaj pozostała formuła nieocenianego przeglądu. Każda edycja miała swój temat przewodni, np. Unia Europejska czy Bohaterowie Europejskich Bajek. Oprawę muzyczną przygotowywała Anna Dudek. Cała organizacja to Bożena Szałkowska.

 

Tegoroczny przegląd

W tym roku panie ze świetlicy SP nr 14, Magda Wiktorowska-Górka przy współpracy z Agnieszką Mikiną, przygotowały przedstawienie „O księżniczce zaklętej w żabę” na motywach baśni Janiny Porazińskiej.  Wystąpiły w nim dzieci z klas integracyjnych: 1b, 2b oraz klas: 2f, 3a, 3c, 3d, 3g, 3h. SP nr 4 STO pokazała bajkę „Czerwony kapturek”, SP nr 2 – „Ratujmy stumilowy las”, SP nr 4 – „Kot w butach”, SP nr 11 – „Po co komu Fantazja”. Sala widowiskowa „Arsusa” była pełna dzieci, ich nauczycieli i rodziców. Na scenie zmieniały się dekoracje, a mali artyści mówili swoje kwestie i grali jak dorośli aktorzy. Przygotowania dzieci do spektakli trwały ok. dwóch miesięcy, pomysłodawczyni przeglądu przygotowania organizacyjne rozpoczęła już jesienią.

Czekamy z zainteresowaniem, jaki będzie temat XV Przeglądu w 2018 roku, w którym, jak zapowiedział burmistrz Krzemień, wezmą również udział świetlice z nowo utworzonych szkół podstawowych: nr 381 przy ul. Drzymały, 382 przy ul. Konińskiej i 383 przy ul. Warszawskiej.

 

Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski

MS 7/2017, 27 kwietnia 2017