DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Zdrowy uśmiech czworonoga

Do przychodni przychodzi wielu właścicieli piesków i kotków z problemem nieprzyjemnego zapachu z pyszczka swojego ukochanego pupila. Jest on najczęściej spowodowany chorobami dziąseł.


Jak dochodzi do ich powstawania? Na początku tak samo jak u ludzi na zębach tworzy się płytka nazębna powstająca z zawartych w ślinie białek i bakterii. Sprzyjają temu: żywienie miękkim, nie wymagającym gryzienia pokarmem, zakażenia bakteryjne i wirusowe jamy ustnej, skład śliny u psów, predyspozycje genetyczne zwierzęcia. Nie usuwana płytka, ulega mineralizacji i powstaje kamień nazębny. Nasila to stan zapalny i powoduje uszkodzenie dziąseł. Długotrwałe zapalenie dziąseł prowadzi do powstania tzw. kieszonek dziąsłowych, w których gromadzą się i rozmnażają bakterie, wywołując zapalenie całej jamy ustnej oraz zmiany szkliwa i uszkodzenie kości wokół korzeni zębów. Dlatego w końcowej fazie choroby dochodzi do wypadania zębów.

Oprócz utraty zębów choroby przyzębia mają inne bardzo poważne konsekwencje. Olbrzymie ilości bakterii, które znajdują się w chorej jamie ustnej mogą przedostawać się do innych organów ciała np. serca, płuc, nerek czy wątroby, powodując poważne schorzenia tych narządów.

Możemy uchronić przed tym wszystkim naszego pupila poprzez: codzienne mycie zębów (kot ma 30, a dorosły pies 42 stałe zęby, więc jest o co dbać) szczoteczką i pastą smakową, regularne podawanie zwierzaczkom specjalnych gryzaków: oral bar, greenies etc. Jeżeli zwierzę ma już kamień nazębny, wtedy koniecznie należy go usunąć najlepiej za pomocą urządzenia rozbijającego kamień ultradźwiękami. Do wykonania tego zabiegu konieczne jest wprowadzenie zwierzęcia w stan znieczulenia ogólnego. Znieczulenie  niesie ze sobą pewne ryzyko, ale można je zminimalizować dobierając indywidualnie narkozę dla każdego zwierzaka oraz wykonując przed zabiegiem badania profilaktyczne krwi. U kotów mogą występować ubytki szkliwa, które powodują silny ból i problemy z przyjmowaniem pokarmu. Ubytki te czasami nazywane są próchnicą, ale nie są to zmiany, jakie występują u ludzi. Te ubytki występują jedynie na zębach stałych i powodują zniszczenie części korony zęba aż do odsłonięcia miazgi i nerwu. Silny ból może objawiać się u kota np. niechęcią do jedzenia, wkładaniem łapy do pyska, obfitym ślinieniem się lub wypadaniem jedzenia w czasie posiłków.  

Podsumowując, w myśl zasady lepiej zapobiegać niż leczyć: czyszcząc zęby i regularnie odwiedzając lekarza weterynarii jesteśmy w stanie utrzymać u swojego pupila zdrowy uśmiech, dzięki czemu z pyszczka nie będzie nieprzyjemnego zapachu. Przychodnia Weterynaryjna Dla Psa i Kota wyposażona jest w nowoczesny weterynaryjny unit stomatologiczny, dzięki któremu jesteśmy w stanie wykonać szereg profesjonalnych zabiegów stomatologicznych.

W lipcu i sierpniu wstępne badanie stomatologiczne dostępne jest dla Państwa pupili za 1 pln, po wcześniejszym umówieniu telefonicznym.


lek. wet. Rafał Skwarski

specjalista chorób psów i kotów

MS 11/2018, 14 czerwca 2018


Przychodnia Weterynaryjna

02-495  Warszawa-Ursus
ul. Rynkowa 5

tel. 22 245 31 07

www.ursusweterynarz.pl

Godziny otwarcia:

pon.–pt.     9.00–20.00

sobota      10.00–14.00

niedziela  10.00–13.00