DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

WYBORY SAMORZĄDOWE
21 października 2018 r.

POROZMAWIAJMY O SZTUCE…


Zakamarki duszy


W sobotę 8 kwietnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Piastowie odbyła się piąta edycja z cyklu „Porozmawiajmy o sztuce…”. Pierwsze spotkanie w ramach tego cyklu miało miejsce 25 września 2015 r. Wówczas tematem przewodnim były różne przejawy miłości. Motyw przewodni tej edycji to szeroko pojmowane obszary duszy jako motoru ludzkich działań, uczuć oraz namiętności. Kierownikiem artystycznym całego przedsięwzięcia jest Mateusz Mularczyk, absolwent Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy na kierunku dyrygentura chóralna. Celem spotkań jest popularyzacja sztuki oraz popularyzacja młodych artystów z Piastowa i nie tylko. Są one bowiem otwarte, a towarzyszy im dyskusja, mini wystawy czy prezentacja fotograficzna.

Tak jak różne są odcienie duszy, tak i sobotni spektakl słowno-muzyczny zachwycił swoją różnorodnością publiczność zgromadzoną w Sali Kolumnowej MOK w Piastowie. Młodzi artyści zabrali widzów w podróż do metafizycznego świata. Program artystyczny był bardzo bogaty. Znalazły się w nim zarówno utwory muzyki klasycznej jak i z repertuaru muzyki rozrywkowej. Obok dzieł L. van Beethovena oraz J.S. Bacha pojawiła się klasyka muzyki rockowej. „Wish you were hier” grupy Pink Floyd w wykonaniu zespołu instrumentalno-wokalnego The Project było znakomite. Podobnie jak „Maszynka do świerkania” z repertuaru Czesława Mozila. Widać, a przede wszystkim słychać, że muzyka sprawia tym młodym ludziom ogromną przyjemność i wielką radość. Całość sprawnie przeplatana recytacją utworów Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza oraz Wisławy Szymborskiej. Mateusz Mularczyk zebrał wokół siebie grono zdolnych i bardzo utalentowanych młodych artystów. W tajniki duszy wprowadził publiczność Bartosz Leszczuk recytując fragmenty „Kordiana”. Ponadto na scenie Mularczykowi towarzyszyli: Ewa Oraczewska (recytacja), Emilia Ziegler (alt), Izabela Zalewska (sopran), Łukasz Jaworski (baryton), Justyna Dalecka (skrzypce), Piotr Czechowicz (fortepian) oraz najmłodszy uczestnik, uczeń szkoły podstawowej nr 4 w Piastowie – Michał Włoszczuk (fortepian), którego występ publiczność nagrodziła gromkimi brawami. Młodzi artyści zaprezentowali szeroki wachlarz wokalnych oraz muzycznych możliwości. Oprócz solistów oraz zespołu The Project wystąpił również Chór Kameralny Powidoki działający przy MOK w Piastowie. W spotkaniu wzięły także udział psycholog i malarka Anna Gruszka oraz Ewa Milun-Walczak, której fotografie z nieznanymi zakamarkami Piastowa wzbogaciły spotkanie.

Jak powiedziała Anna Gruszka: Nie każdy musi być artystą, malarzem czy muzykiem, ale chodzi o to, aby każdy podążał za tym czego pragnie jego dusza.

W sztuce najbardziej niesamowite jest to, że ona nigdy nie powszednieje – dodał Mateusz Mularczyk. – Choć to już piąta edycja, to nie powtórzyliśmy jeszcze żadnego utworu. Za każdym razem staramy się znaleźć coś nowego, co zainteresuje publiczność i dzięki czemu będziemy też sami się rozwijali.

Marzena Prokop

MS 6/2017, 12 kwietnia 2017