DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

URSUS. XIV edycja Konkursu Plastycznego z cyklu „Wiosenne Tradycje” w DK „Kolorowa”

Zajączki, baranki, pisanki

Tegoroczna edycja konkursu nosiła nazwę „Stroik Wielkanocny”. Konkurs już po raz czternasty został zorganizowany przez Dom Kultury „Kolorowa” Ośrodka Kultury „Arsus”. Patronat nad nim objęła Burmistrz Dzielnicy Ursus Urszula Kierzkowska.


Wernisaż prac konkursowych i uroczyste ogłoszenie wyników odbyło się 23 marca 2018 r.

Dziękuję wszystkim dzieciom za przygotowanie tak pięknych stroików, które z pewnością wniosły by wiele radości w każdym domu. Niech zbliżające się święta Wielkiej Nocy będą dla wszystkich Państwa pełne szczęścia oraz wszelkiej pomyślności – powiedziała burmistrz Kierzkowska i zwracając się do dzieci dodała: – Włożyliście w te prace bardzo dużo swojej pomysłowości i inwencji. Podobały mi się wszystkie prace i jestem z was bardzo dumna. Wszyscy zasłużyliście na nagrodę.

Pani Agnieszka Tomaszczuk-Rosołowska, etnograf i pedagog, opowiedziała dzieciom o zwyczajach wielkanocnych, o niedzieli palmowej i symbolice pokarmów wkładanych do koszyczka. Pokazywała wielkanocne palmy, kapelusze i kołatki, używane w niektórych rejonach Polski przez dzieci obchodzące domy. Wyjaśniła różnice między pisankami i kraszankami. Dzieci dowiedziały się też, że dawniej jajka barwiono wywarami z warzyw.

Werdykt jury, które obradowało w składzie: Elżbieta Zdanowska-Cozac – kierownik Domu Kultury „Kolorowa” i Katarzyna Ludwiczak – artysta plastyk z „Kolorowej”, ogłosił główny organizator konkursu – Janusz Łukaszewicz. W tym roku na konkurs zgłoszono 190 prac z 63 przedszkoli: z wielu dzielnic Warszawy, Legionowa, Otwocka, Bielawy, Grodziska Mazowieckiego, Komorowa, Głoskowa, Raszyna, Garwolina, Pomiechówka, Drobina, Mszczonowa, Siedlec, Małkini Górnej, Żyrardowa i oczywiście z kilkunastu placówek publicznych i niepublicznych z Ursusa.

Wszystkie ściany dużej sali domu kultury zastawione były wspaniałymi wielkanocnymi stroikami, wykonanymi z użyciem najróżniejszych materiałów i technik plastycznych. Dominowały pięknie zdobione jajka, zajączki, kurczaki, baranki, owieczki ozdobione wszystkimi kolorami wiosny.

Nagrody i dyplomy wręczały: Burmistrz Urszula Kierzkow­ska, kierownik DK „Kolorowa” Elżbieta Zdanowska-Cozac i Zastępca Dyrektora Biblioteki Publicznej w Ursusie Lidia Romanowska. I miejsce zdobyły dzieci z grupy Bursztynki z przedszkola „Delfinki” w Ursusie, II miejsce – dzieci z grupy Tygryski z Przedszkola nr 343 w Ursusie, III miejsce – dzieci z Przedszkola nr 1 „Bajka” w Garwolinie.

Na zakończenie dzieci, ich opiekunowie i zaproszeni goście z zainteresowaniem obejrzeli wszystkie prace konkursowe w międzyczasie korzystając ze słodkiego poczęstunku.

Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski

MS 6/2018, 29 marca 2018