DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Piastów. Wielki sukces akcji „Piastów dla Ani”. Wielkie podziękowania
dla organizatorów


X Jubileuszowy Koncert Noworoczny
w Piastowie

„Założyć ogród to uwierzyć w jutro” – pod takim hasłem w Szkole Podstawowej nr 1 w Piastowie im. Stanisława Staszica w dniu 11 stycznia 2018 r. odbył się X Jubileuszowy Koncert Noworoczny. Najważniejszym punktem uroczystości było podsumowanie udanej akcji „Piastów dla Ani”. – Bardzo proszę, abyśmy ten koncert poświęcili Ani oraz wszystkim, którzy chcą wspomagać ją w dziele powrotu do zdrowia oraz tym, którzy chcą pomagać innym – zachęcała Urszula Skrzypczak, dyrektor SP NR 1.

Dzięki czerwcowemu piknikowi (pisaliśmy o wydarzeniu w MS 10/2017)  i kilkumiesięcznej akcji zbiórki środków na operację udało się zgromadzić odpowiednią kwotę – 100 tys. euro. Środki zbierane były z myślą o operacji Ani Ługowskiej (uczennicy SP 1 w Piastowie). Dziewczynka od urodzenia cierpi na bardzo rzadką chorobę – ciężki zespół CCHS, zwany również Klątwą Ondyny. Gdyby nie respirator, mogłaby przestać oddychać we śnie. Ale gdy tylko pojawiła się szansa na operację umożliwiającą Ani powrót do normalności, przespane noce dla niej i jej rodziców, chętnych do pomocy nie zabrakło. Początkowo dziewczynka miała zostać zoperowana  za granicą.  – Jednak rodzice zdecydowali, że za zebrane środki kupią niezbędny sprzęt do polskiej kliniki. To wspaniałe! – podkreśliła Urszula Skrzypczak.

 

Ania na leczeniu w Olsztynie

Pod koniec zeszłego roku, 13 grudnia, Ania Ługowska przeszła pionierską w Polsce operację w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie. Lekarze usunęli rurkę tracheostomijną oraz wszczepili stymulator nerwu przeponowego, który pozwala oddychać w nocy już bez pomocy respiratora. Koszt jednego urządzenia to ponad 300 tys. złotych. Dziewczynka jest obecnie w trakcie leczenia w Olsztynie – w styczniu musiała przejść jeszcze jedną operację. Ania, pomimo nieobecności na koncercie, wraz z mamą przekazała ze szpitala (dzięki nagraniu video) wzruszające i pełne prawdziwej radości i wdzięczności podziękowania dla wszystkich gości zebranych na koncercie.

– (…) To bardzo pozytywne zakończenie wielkiej akcji, która rozpoczęła się rok temu, właśnie podczas Koncertu Noworocznego. To właśnie wtedy cały Piastów dowiedział się „O czym śni Ania” i tak ogromna ilość osób, szkoły, przedszkola i inne instytucje zaangażowały się w pomoc dla Ani. Osiągnęliśmy swój cel i teraz chcielibyśmy wszystkim bardzo, bardzo serdecznie podziękować – mówiła mama dziewczynki.

Ania dodała: – Dziękuję wszystkim za wsparcie mnie i pozdrawiam całą „Jedyneczkę”, rodziców, dzieci,  a szczególnie klasę 7A, wolontariat i chór. Żałuję, że nie mogę być z wami na Koncercie Noworocznym, ale myślami jestem z wami.

 

Kto został Przyjacielem Szkoły?

Do powodzenia akcji charytatywnej „Piastów dla Ani”, zainicjowanej podczas zeszłorocznego IX Koncertu Noworocznego, przyczyniła się niezwykła mobilizacja piastowian, a nawet ludzi z całej Polski. Przedsięwzięcie – zarówno zbiórkę jak i podsumowanie operacji – relacjonowały również media ogólnopolskie.

– Często myśleliśmy, czy nasz cel – zebranie 100 tys. euro nam się uda. (…) I udało się! – przypominała Urszula Skrzypczak. Podziękowała osobom, które szczególnie przyczyniły się do sukcesu. Statuetki Przyjaciel Szkoły otrzymali: Burmistrz Miasta Piastowa Grzegorz Szuplewski, kierownik piastowskiego MOSiR-u Jerzy Derlatka, wiceprezes Stowarzyszenia Możesz Mariusz Walczak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Piastowie Wanda Przybylak, prezes Akademii Inicjatyw Młodzieżowych Jolanta Balcerzak oraz właściciel firmy transportowej ARTRANS Adam Purymski. Tytułem Przyjaciela Szkoły uhonorowana została też Rada Rodziców Szkoły Podstawowej Nr 1. Wyróżnienie z rąk Dyrekcji Urszuli Skrzypczak odebrała Angelika Dalecka, Przewodnicząca Rady Rodziców. – Ono nie jest nasze – to wyróżnienie dla Wszystkich Wspaniałych Rodziców, którzy pomagali organizować Piknik dla Ani – skomentowali Rodzice.

 

Każdy ma prawo do szczęścia

Po wzruszającej części oficjalnej licznie zebrani goście obejrzeli program artystyczny inspirowany ponadczasową powieścią Tajemniczy ogród – według scenariusza Iwony Skiby i Agnieszki Gołdy – wychowawczyń klas szóstych. Głównym przesłaniem było podkreślenie, że każdy ma prawo do szczęścia, które dają: bliskość innych ludzi, wiara we własne siły i piękno otaczającego nas świata. W otoczeniu misternie wykonanej scenografii goście oglądali na scenie postaci z książki w pięknie uszytych strojach. Oprawę muzyczną przygotowali Bogdan Nidzgorski i Joanna Kęsy-Świś. Usłyszeć można było znane utwory, wykonywane solo i z towarzyszeniem chóru szkolnego. W programie pojawiły się także elementy taneczne oraz akcenty francuskie.

 

List gratulacyjny

Po części artystycznej przedstawicielka Ośrodka Rozwoju Oświaty Jolanta Rafał-Łuniewska odczytała list gratulacyjny podpisany przez wicedyrektora Ośrodka Rozwoju Edukacji Marzennę Habib oraz Kierownika Wydziału Specjalnych Potrzeb Edukacyjnych – Katarzynę Stępniak. Dyrekcja Szkoły podziękowała wszystkim obecnym oraz zaangażowanym osobom w organizację Koncertu Jubileuszowego. Wśród obecnych, poza już wymienionymi w tekście, byli m.in. Roselyne Marty – attache ds. współpracy językowej Instytutu Francuskiego, członek Zarządu Powiatu Pruszkowskiego Zdzisław Brzeziński, Kazimierz Dymek – wiceprzewodniczący Rady Miasta Piastowa, Marta Dobrzyńska – dyrektor Centrum Edukacji Obywatelskiej, Aleksandra Cupok – koordynator programu SUS Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz kilkunastu innych przedstawicieli lokalnych instytucji stale współpracujących ze szkołą.

 

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Gorzkowska

MS 2/2018, 25 stycznia 2018