DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook


Wybierz najlepsze rozwiązanie


Rosnące koszty energii skłaniają właścicieli domów do poszukiwania rozwiązań pozwalających ratować swój budżet przy zachowaniu dotychczasowego komfortu życia.

W ostatnich latach lansowana  jest teoria, że odnawialne źródła energii  (w skrócie OZE) są  panaceum na kurczące się zasoby tradycyjnych  paliw kopalnych. Nie do końca można się z tym poglądem zgodzić, niemniej jednak OZE posiadają wiele zalet, z których największymi wydają się być eliminacja emisji szkodliwych substancji  do  atmosfery oraz niezależność od zewnętrznych dostawców energii.

Inwestycja w odnawialne źródła energii...

Inwestycja w OZE jest dosyć kosztowna, z grubsza można założyć, że poniesione nakłady zwrócą się po 10 latach i przez następne 10 lat będzie można cieszyć się darmową energią (żywotność OZE obliczona jest na co najmniej 20 lat).

... a może wymiana kotła gazowego

Większość ludzi ma niewielką wiedzę o OZE, często decydują się na inwestycję pod wpływem impulsu reklamowego lub mody panującej wśród znajomych. Zazwyczaj nie przynosi to spodziewanego efektu finansowego, ponieważ akurat w tym indywidualnym przypadku wymiana starego kotła gazowego na nowoczesny kocioł kondensacyjny lub niewielka korekta  istniejącej instalacji grzewczej byłaby odczuwalna dla portfela i środowiska naturalnego już po pierwszym sezonie grzewczym. Każda planowana modernizacja  powinna być  poprzedzona gruntownym audytem istniejących instalacji oraz rozpoznaniem potrzeb inwestora, a przede wszystkim celów jakie chce osiągnąć. W budynkach nowych sprawa jest prostsza, ale i tutaj trzeba zawsze przeprowadzić chłodną i wnikliwą kalkulację.

Na dzień dzisiejszy najbardziej efektywnym paliwem energetycznym jest gaz ziemny i w miejscach gdzie mamy doprowadzoną rurę z gazem – OZE mogą być zastosowane jedynie jako źródła pomocnicze. Gaz jest paliwem ekologicznym, niewiele jest awarii sieci, a dostawcom zależy na zapewnieniu ciągłości dostaw.


Instalacja paneli fotowoltaicznych

Kolejną sensowną inwestycją jest instalacja paneli fotowoltaicznych produkujących elektryczność.

Od ubiegłego roku obowiązuje zasada, że nadwyżki energii wyprodukowane w domowej instalacji można oddawać niejako na przechowanie do sieci energetycznej, aby w czasie kiedy nasza elektrownia nie produkuje prądu odebrać 80% tego, co przekazaliśmy. Odbywa się to w ten sposób, że dostawca elektryczności w momencie przekazania instalacji fotowoltaicznej do eksploatacji ma obowiązek zainstalować specjalny licznik dwukierunkowy zliczający osobno energię oddaną i pobraną z sieci, a bilansowanie następuje w cyklu rocznym. Jest to rozwiązanie bardzo korzystne, albowiem prąd ze słońca produkujemy w czasie, kiedy zapotrzebowanie na energię jest niewielkie, a zużywamy zazwyczaj w długie zimowe wieczory. Obecnie to najtańszy sposób akumulowania energii elektrycznej. Oczywiście warto zaplanować energochłonne czynności, np. pranie, prasowanie czy pieczenie na czas, kiedy słońce świeci, wtedy zyskujemy dodatkowe 20%, bo całą energię zużyjemy od razu. Pompy ciepła w połączeniu z fotowoltaiką mają sens w odosobnionych miejscach, gdzie brak jest dostępu do gazu ziemnego, ale na ten temat napiszemy w jednym z następnych artykułów.

Ruszyły dotacje – wybieramy najlepsze indywidualne rozwiązania

Aktualnie przyjmowane są  wnioski o dofinansowanie ekologicznych rozwiązań domowych, szczegóły dostępne są na www.zielona.um.warszawa.pl/dotacje lub www.bosbank.pl. Wszelkie dotacje lub oferowane na rynku spłaty ratalne należy bardzo dokładnie przeliczyć, czasami prościej pożyczyć brakujące środki od bliskich niż przechodzić procedurę weryfikacyjną i przez lata spłacać kredyty.

ZBG zaprasza na bezpłatne konsultacje:

  • doradzimy najlepsze rozwiązanie

  • fachowo zrealizujemy nawet najtrudniejsze zlecenie.

Adres: Warszawa Ursus, ul. Kompanii Kordian 62,
każda sobota w godz. 9.00–13.00.

tel.: 22 66 77 666
ZAPRASZAMY NA NASZĄ STRONĘ: 
www.zbg.pl

 

13 października 2017 r. w Ursusie przy ul. Kompanii Kordian 62 miało miejsce uroczyste otwarcie salonu firmowego Buderus – wiodącego na świecie producenta urządzeń i systemów grzewczych. Gospodarzem był Zbigniew Nowocin – szef firmy ZBG  funkcjonującej na rynku od 1990 roku.

MS 17/2017, 26 października 2017