DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook
Wyprawa do Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie


Wojownicy epoki żelaza
– Rodzinne Spotkanie Weekendowe


„Wojownicy epoki żelaza” – to temat przewodni  kolejnego rodzinnego spotkania weekendowego, które odbyło się w sobotę, 7 października, w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie.  Gośćmi spotkania byli członkowie  Stowarzyszenia Archeologii Eksperymentalnej „Harjis”, którzy, przed budynkiem i we wnętrzach, szkolili przyszłych wojowników i opowiadali o kulturze przeworskiej.

Była możliwość poćwiczenia  posługiwania się dzidą – od odpowiedniego trzymania, przez atakowanie przeciwnika (tu występującego pod postaciami zawieszonych, wypchanych worków) po bezpieczne odłożenie narzędzia – ostrzem do góry. Można było też zapolować na dzika  – „na polowaniu trzeba było być cicho, żeby zwierzęcia nie spłoszyć”, wziąć udział w grach i zabawach sprawnościowych, posłuchać ciekawych opowieści, obejrzeć prezentowane przedmioty i narzędzia (kości zwierząt, fragmenty tarczy, przypinki do płaszczy…).

Stowarzyszenie Archeologii Eksperymentalnej „Harjis” realizuje projekt mający na celu możliwie wierne odtworzenie stroju, uzbrojenia i realiów życia kultury przeworskiej, czyli ludności zamieszkującej w pierwszych wiekach naszej ery obecne tereny państwa polskiego. Jej członkowie rekonstruują różne rodzaje uzbrojenia, a także badają  ich zastosowanie w walce. 

„Harjis” zrzesza ludzi z różnych stron i środowisk naszego kraju. Większość stanowią archeolodzy, dzięki czemu projekt ma charakter naukowy i został  objęty patronatem Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego. Stowarzyszenie współpracuje z Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie przy okazji  warsztatów, Nocy Muzeów, czy w ramach Festiwalu Archeologicznego Arte-Fakty 2016.

Pruszkowskie Muzeum, mieszczące się obok  Urzędu Stanu Cywilnego, przy  Placu Jana Pawła II 2, zaplanowało na październik jeszcze dwa  sobotnie Rodzinne Spotkania Weekendowe: „Sobotę z lampionami” (21 października) oraz „Witraż – siła światła i koloru” (28 października). Zaprasza także  do korzystania ze swoich zbiorów. Muzeum można odwiedzać od wtorku do niedzieli – wstęp bezpłatny. Dzieci na pewno się nie będą nudzić…

 

Tekst i zdjęcia:  Wojciech Grzesik

MS 17/2017, 26 października 2017