DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

WYBORY SAMORZĄDOWE
21 października 2018 r.

URSUS. Rekordowa liczba uczestników w XIII edycji konkursu „Wiosenne Tradycje”


Wiosna w „Kolorowej”


Za oknami wiosna. Setki kolorowych bukietów pojawiły się też w do­mu kultury. W piątek, 31 marca br. w Domu Kultury „Kolorowa” odbyła się wielka uroczystość. Dzieci z warszawskich i mazowieckich przedszkoli odbierały nagrody i dyplomy XIII edycji konkursu plastycznego z cyklu „Wiosenne Tradycje”. W tym roku konkurs nosił nazwę „Bu­kiet Pani Wiosny”.

Organizatorem corocznego konkursu jest DK „Kolorowa”. W tym roku na konkurs zgłoszono rekordową liczbę prac – 434 z 98 przedszkoli. Udział wzięły oczywiście dzieci z przedszkoli ursuskich i z innych dzielnic Warszawy, a także z Piastowa, Ożarowa Mazowieckiego, Radomia, Wołomina, Sochaczewa, Ostrołęki, Latchorzewa, Sokołowa Podlaskiego, Milanówka, Blizne, Płocka, Jabłonny, Wyszyny, Sierpca, Legionowa, Chynowa, Długosiodła, Kobyłki, Radziejowic, Grabowa nad Pilicą, Łysych, Szydłowca, Mińska Mazowieckiego, Żyrardowa, Małkini Górnej.

KOLOROWA wita delegacje z Mazowsza

Na spotkanie przybyły delegacje dzieci z przedszkoli biorących udział w konkursie ze swoimi paniami, Zarząd Dzielnicy Ursus w pełnym składzie, Aleksandra Magierecka – Naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Dzielnicy, Marianna  Jaguścik – Przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Spraw Społecznych Rady Dzielnicy i Elżbieta Zdanowska-Cozac – Kierownik Domu Kultury „Kolorowa”. Całą uroczystość poprowadził Janusz Łukaszewicz, pracownik Domu Kultury, główny organizator konkursu. Dla Pana Janusza niewątpliwie ogromną satysfakcją była liczba nadesłanych prac, ale kosztowało go to ogrom pracy.

Nagrody i wyróżnienia

Jury w składzie: Elżbieta Zdanowska-Cozac i Katarzyna Ludwiczak – artysta plastyk z DK „Kolorowa” nagrodę główną przyznało Przedszkolu „Delfinki”, mieszczącemu się przy ul. Orląt Lwowskich w Ursusie. Doceniając wkład pracy włożony w wykonanie pięknych bukietów jury postanowiło pozostałym przedszkolom przyznać dyplomy – wyróżnienia. Dyplomy i nagrody wręczali przybyli goście. Burmistrz Urszula Kierzkowska zauważyła, że dzisiaj rzeczywiście przyszła wiosna, a wiceburmistrz Kazimierz Sternik dodał, że spowodowały to te wspaniałe, wiosenne bukiety, które dzieci przyniosły. Wiceburmistrz Wiesław Krzemień złożył wszystkim zebranym życzenia świąteczne.

Wiosna i jej zwyczaje

Po wyczytaniu nagrodzonych przedszkoli i wręczeniu dyplomów pani Agnieszka Wesołowska opowiedziała dzieciom o zwyczajach, związanych z nadejściem wiosny. Dzieci dowiedziały się między innymi, że dawniej ludzie wyobrażali sobie, iż wiosnę można zawołać, ale najpierw trzeba przegnać zimę, robiąc wielki hałas drewnianymi kołatkami i topiąc marzannę. Pytała dzieci, jakie są symptomy nadchodzącej wiosny. Uczyła, jak można zrobić kwiatek przy pomocy patyczka i kolorowego papierka. Na koniec rozdała wszystkim wykonane wcześniej kwiatki, mogące posłużyć do dekoracji świątecznych koszyków, do zdobienia palm wielkanocnych, czy stać się ozdobą stroju. Burmistrzowie rozdali dzieciom czekoladowe zajączki wielkanocne, a na stołach czekał jeszcze słodki poczęstunek i napoje, co zostało przyjęte z wielką radością.

Tekst i zdjęcia

Jacek Sulewski

MS 6/2017, 12 kwietnia 2017