DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Wielki piknik czytelniczy w Parku Achera

W sobotę, 21 kwietnia, w Parku Achera w Ursusie przy pałacyku „Acherówka” odbył się Piknik Czytelniczy, zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 4 STO mieszczącą się przy ul. Traktorzystów 16 przy współpracy z Biblioteką Publiczną w Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy.

Książki, gry i zabawki

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest co roku 23 kwietnia. W okolicach tego dnia odbywa się wiele targów książek i wydarzeń związanych z promocją czytelnictwa. Pomysłodawczyniami i koordynatorkami Pikniku Czytelniczego w Ursusie były panie Anna Szczepańska i Małgorzata Kamińska, nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej, pełniące jednocześnie funkcję opiekunek szkolnej biblioteki. Piknik odwiedziła burmistrz dzielnicy Ursus Urszula Kierzkowska, która podkreśliła, że czytanie książek wzbogaca wyobraźnię oraz słownictwo.

Fragmenty z książek czytali aktorzy Dorota Chotecka-Pazura i Jakub Jankiewicz. Imprezę z dużym zaangażowaniem poprowadził Mariusz Walczak.

Dużo zależy od rodziców

Jak powiedziała Elżbieta Stecura, opiekun Sejmiku (tak nazywa się szkolny samorząd) w STO i nauczyciel klas 0–3: – Żeby dzieci chciały czytać, muszą mieć przede wszystkim czytających rodziców. To rodzic wprowadza zwyczaj czytania, kiedy dziecko samo jeszcze nie potrafi czytać, przed spaniem czy w jakimkolwiek wspólnie spędzanym czasie. Dlatego dzisiaj jest spotkanie rodzinne. Chcemy również pokazać, że książka też ma swoje życie. Na jednym z naszych stoisk można m.in. wymienić książki w systemie jeden za jeden. Wydawnictwo Olesiejuk przekazało bezpłatnie książki. W innych punktach można samodzielnie wykonywać figurki, zrobić własnoręcznie zakładkę. Zorganizowaliśmy placyki zabaw, malowanie buziek, napoje, słodki poczęstunek. To ostatnie to zasługa rodziców.

Biblioteka to także gry i zabawki

Dwie przedstawicielki Biblioteki Skorosze, Barbara Haponiuk i Joanna Janus, reprezentowały Bibliotekę Publiczną w Ursusie. Na jednym ze stoisk pokazywały gry i zabawki edukacyjne, które można wypożyczać w każdej z czterech placówek Biblioteki w Ursusie. Gry cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci i dorosłych. Wiele osób próbowało swoich sił w składaniu modelu mózgu, zabawach logicznych Kwadrylion i konstruowaniu klocków Geomag. 

Joanna Janus z Biblioteki Skorosze zauważyła, że Biblioteka to nie tylko książki, płyty i czytanie. Także zabawy i gry edukacyjne, które bardzo rozwijają i również pomagają w lepszym rozumieniu książek. W każdej z naszych czterech placówek jest bardzo duży wybór zabawek do wypożyczenia za kaucją. Stało się to możliwe dzięki projektom budżetów partycypacyjnych w 2016 i 2017 roku.

Do zobaczenia za rok

Na zaimprowizowanej scenie z tyłu Acherówki przy parku odbywały się konkursy dla dzieci i rodziców oraz występy, m.in. taneczne, do których zapraszani byli wszyscy uczestnicy. Na dwie godziny ta część parku została opanowana przez najmłodszych i starszych „ursusiaków”. Uśmiechnięte buzie i odgłosy radości świadczyły o sukcesie imprezy. Rodzice i dziadkowie mogli w międzyczasie odpocząć pod parasolami na przywiezionych przez rodziców dzieci z STO składanych fotelach. Wiele osób opuszczało piknik z nowymi książkami. Organizatorzy obiecują kontynuację w przyszłym roku i liczą na równie piękną pogodę.

Tekst i zdjęcia: Jacek Sulewski

MS 9/2018, 9 maja 2018