DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

URSUS. Wystawa  fotograficzna  Ireneusza Barskiego w Galerii  Ad-Hoc  Ośrodka  Kultury  „Arsus”

Ocalić od zapomnienia

To było niezwykłe wydarzenie. 4 lutego 2017 r. w Galerii Ad-Hoc dyrektor Ośrodka Kultury „Arsus” Bogusław Łopuszyński uroczyście otworzył wystawę prac fotograficznych Ireneusza Barskiego.Wystawa powstała w ramach jednego z projektów budżetu partycypacyjnego. Złożyło się na nią 31 dużych zdjęć, pokazujących fabrykę ZM „Ursus” i miasto nierozerwalnie z nią związane na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Jest wśród nich zdjęcie terenu, na którym dopiero powstanie osiedle „Niedźwiadek”, jest prymas Polski Stefan Wyszyński, jest wiele historycznych postaci z okresu walki o niepodległość: Lech Wałęsa, Anna Walentynowicz, Jacek Kuroń, Bronisław Gieremek.

Kurator wystawy pod wrażeniem

Ewa Mazur, kiedyś pracownica Domu Spotkań z Historią, kurator wystawy powiedziała, że te zdjęcia od pierwszego obejrzenia uderzyły ją swoim urokiem. Dodała: Stało się dla mnie oczywiste, że dorobek pana Ireneusza trzeba pokazać mieszkańcom. Musiałam wybierać spośród 300 zdjęć, przygotowanych przez autora. Ten zbiór to wspaniały obraz życia Ursusa i jego mieszkańców przez kilkadziesiąt lat. Pokazuje, jak znaczącą pozycję miał Ursus dla przemian, jakie dokonały się w Polsce. Główny przekaz wystawy to dualizm Ursusa – historia zakładów i historia miasta, ściśle ze sobą związane.


Wyjątkowa frekwencja na otwarciu

Na wernisaż przybyło bardzo wiele osób publicznych i przyjaciół artysty. Przyszedł przewodniczący Rady Dzielnicy, świadek i znaczący uczestnik historii Ursusa, dr Henryk Linowski, Naczelnik Wydziału Kultury dzielnicy Aleksandra Magierecka, radne dzielnicy Maria Miszkiewicz i Anna Lewandowska, Dyrektor Biblioteki Publicznej Piotr Jankowski, wieloletnia kierowniczka DK „Miś” Anna Cecylia Chruślińska i obecny kierownik Paweł Wyrzykiewicz, były redaktor naczelny „Głosu Ursusa” Janusz Mazurkiewicz, kierownik Galerii Ad-Hoc Piotr Szałkowski i wiele innych osób. Wielka szkoda, że nie wszyscy oczekiwani pojawili się na wernisażu.

Kilkoro przybyłych spontanicznie zabrało głos. Dla przekazania nastroju, jaki towarzyszył temu znaczącemu dla społeczności Ursusa wydarzeniu zacytuję fragmenty ich wypowiedzi.

Wspaniały twórca, kronikarz historyczny, który utrwalił przeszłość. Byłeś i jesteś naszym największym fotografem. Dziękuję z całego serca” – H. Linowski.

Rzadko można spotkać człowieka niezłomnego, a taki jest Irek. Nieugięty, mający swoje zasady, wzór prawości. Jesteś wspaniały jako człowiek i jako fotograf – Stanisław Piecyk.

Dziadek jest definicją lokalnego patriotyzmu. Nie znam osoby, która by tak angażowała się w swoją działalność. Dzięki Tobie i Twoim zdjęciom Ursus przetrwa wieki. Kocham Cię bardzo – wnuczka I. Barskiego, Aleksandra.

Ponad pół wieku przemian ursusa na fotografiach

Dyrektor Łopuszyński poinformował, że wystawa jest mobilna i można ją pokazywać w różnych miejscach, a swoje stałe miejsce znajdzie na pewno w Izbie Pamięci, która od niedawna mieści się w Arsusie. Nareszcie efekty kilkudziesięcioletniej pracy – dzieło życia Wielkiego Dokumentalisty może obejrzeć szeroka publiczność. I choć to jedynie niewielka część kolekcji zdjęciowej, za to kawał historii Ursusa. Niejeden oglądający na zdjęciach zobaczy siebie czy swoich bliskich sprzed trzydziestu, pięćdziesięciu lat. Młodsi natomiast wiele mogą się dowiedzieć o pracy i wydarzeniach z fabryki,  zobaczyć w dużym skrócie ogromne przemiany jakich doświadczał Ursus na przestrzeni lat.

Cała dokumentacja zdjęciowa ma niewątpliwie wartość historyczną i edukacyjną, co docenił dyrektor Łopuszyński mówiąc o planach wydania albumu ze zdjęciami autorstwa Ireneusza Barskiego.

Tekst i zdjęcia; Jacek Sulewski

MS 3/2017, 23 lutego 2017


Wystawę fotografii w Galerii Ad-Hoc można oglądać jeszcze do 28 lutego 2017 r.