DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

WYBORY SAMORZĄDOWE
21 października 2018 r.

Walentynki

14 lutego będziemy obchodzić Walentynki – święto, które ma w Polsce swoich gorących zwolenników, choć wciąż towarzyszą mu także głosy mocno sceptyczne. Badania opinii społecznej potwierdzają jednak, że od wielu lat zdecydowana większość Polaków dobrze ocenia Dzień Zakochanych, dostrzegając w nim szansę na okazanie bliskim swoich uczuć, co też w różnorodny sposób realizują.

Kim był św. Walenty?

Wszyscy wiemy, że patronem Dnia Zakochanych jest św. Walenty. Z jego postacią wiąże się jednak niestety więcej legend i podań ludowych niż potwierdzonych informacji. Był to biskup żyjący w III wieku w Cesarstwie Rzymskim podczas panowania Klaudiusza II Gockiego. Jak podaje jedna z legend obowiązywał wówczas zakaz ożenku dotyczący mężczyzn przystępujących do służby wojskowej. Biskup Walenty nie zważając na ów zakaz, nie wahał się udzielać ślubów młodym żołnierzom i ich partnerkom. Gdy wyszło to na jaw, został wtrącony do więzienia.

 

„Od Twojego Walentego”

Inne podanie głosi, że będąc w więzieniu zakochał się z wzajemnością w niewidomej córce jednego strażnika. Pod wpływem tej miłości dziewczyna ponoć odzyskała wzrok. Gdy cesarz się o tym dowiedział, rozkazał zabić biskupa. W przeddzień egzekucji Walenty napisał list do swojej ukochanej, podpisując go: „Od Twojego Walentego”. Egzekucję wykonano 14 lutego 269 roku. Bardzo szybko, bo już w IV wieku grób świętego otoczono kultem, on zaś stał się patronem zakochanych.

 

Patron nie tylko zakochanych

Co ciekawe, św. Walenty jest także patronem chorych psychicznie i osób cierpiących na epilepsję. Doskonale widać to w ikonografii – Walenty jest najczęściej przedstawiany jako kapłan w ornacie, w lewej ręce z kielichem, a z mieczem w prawej, ale także w stroju biskupa uzdrawiającego chłopca z padaczki (patrz: zdj. obok). Z epilepsją wiąże go też fakt, że był z wykształcenia lekarzem. Bycie patronem zarówno zakochanych, jak i chorych psychicznie złośliwi komentują mówiąc, że nie ma w tym nic dziwnego, bo stan zakochania od szaleństwa dzieli tylko jeden krok.

 

Walentynki współcześnie

W Polsce popularność tego święta wzrosła w ostatnim dziesięcioleciu XX wieku. Niektórzy mówią, że od tamtej pory nasz rodzimy biznes walentynkowy kwitnie i ma się bardzo dobrze. Obecnie coraz częściej celebrujemy ten dzień poza domem – w restauracjach, w kinie czy na wycieczkach. Romantyczna kolacja we dwoje, w przytulnej i nastrojowej knajpce, przy świeczkach i z lampką wina to znak rozpoznawczy Dnia Zakochanych w wersji współczesnej. Wciąż jednak dużą popularnością cieszy się wzajemne obdarowywanie się walentynkowymi prezentami, wśród których prym wiodą słodycze, kartki i kwiaty, ale także biżuteria czy perfumy. I lubimy Walentynki! Osoby narzekające na to święto, utożsamiające je z komercjalizmem i konsumpcjonizmem, pozostają mimo wszystko w mniejszości.

 

Garść ciekawostek

W wielu krajach na świecie Walentynki są bardzo popularne i hucznie obchodzone. W ciekawy i dość nietypowy sposób świętują je Japończycy. W Japonii jest tradycja, aby tego dnia to kobiety dawały panom podarunki. Natomiast mężczyźni odwdzięczają się swoim paniom dokładnie miesiąc później podczas tzw. Białego Dnia, ofiarowując im trzykrotnie większe prezenty. Natomiast we Włoszech, a ściślej mówiąc w Weronie, stworzona przez Williama Szekspira literacka Julia każdego roku dostaje tysiące kartek, adresowanych do niej z całego świata. Mimo że pisanie romantycznych listów nie jest już tak popularne jak dawniej, to jednak partnerka Romea wciąż cieszy się dużym powodzeniem.

Zwolennicy Walentynek podkreślają, że najważniejsze tego dnia jest spędzenie wyjątkowych i wartościowych chwil z tą najbliższą nam osobą. Pomimo całej komercyjnej otoczki to nie prezenty są najistotniejsze, ale właśnie ten wspólny czas. Oczywiście nie zapominajmy, że choć Walentynki są tylko raz w roku, to śmiało możemy okazywać sobie uczucia znacznie częściej. Co więcej, gorąco Was do tego zachęcamy!


Marlena Hess

MS 3/2018, 8 lutego 2018 r.


WARTO WIEDZIEĆ

Najważniejszym miejscem kultu św. Walentego jest bazylika jego imienia w Terni. Na srebrnym relikwiarzu ze szczątkami patrona umieszczono inskrypcję „Święty Walenty patron miłości”.

Co roku w niedzielę poprzedzającą dzień 14 lutego przybywają do bazyliki pary narzeczonych z całych Włoch i świata, w celu złożenia przyrzeczenia miłości. Gromadzą się tu również małżonkowie świętujący 25 lub 50 rocznicę zawarcia sakramentu małżeństwa. W Terni w tym dniu wręczana jest również nagroda „Rok Miłości”.

W roku 1997 list do par narzeczonych przesłał również Jan Paweł II, a jego przesłanie wyryto na marmurowej tablicy przy grobie świętego Walentego.

 

7 lutego rozpoczął się Tydzień Małżeństwa

W Warszawie jest to druga edycja projektu, a w skali ogólnopolskiej czwarta. Tegoroczne hasło obchodów to: „Razem szczęśliwi i spełnieni”. Tydzień Małżeństwa zakończy się w dzień św. Walentego, 14 lutego.

Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa to wydarzenie mające na celu propagowanie idei trwałej, bliskiej i satysfakcjonującej relacji małżeńskiej we współczesnym świecie. Obchody warszawskie po raz drugi koordynuje Centrum Myśli Jana Pawła II.

Pełen program i zapisy dostępne są pod adresem:

http://tydzienmalzenstwa.pl/warszawa/

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.