DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

W rytmie gospel

W niedzielę, 15 kwietnia, w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Ursusie zabrzmiały nie słyszane tu dotąd rytmy. O 15.00 kilkunastoosobowa grupa osób śpiewała i tańczyła przed ołtarzem.

Gospel najczęściej kojarzy nam się z chórem czarnoskórych piosenkarzy, śpiewających wspaniałą, płynącą z duszy muzykę. I słusznie, bo jest to rodzaj chrześcijańskiej muzyki obrzędowej (sakralnej), mającej swój początek w XIX-wiecznej kulturze czarnoskórych mieszkańców Stanów Zjednoczonych Ameryki. Muzyka ta charakteryzuje się dominacją wokalu, teksty mają charakter chrześcijański. Jest bardzo radosna, a jednocześnie przepełniona bożą miłością. Pochodząca z języka staroangielskiego nazwa gospel (pochodząca od słów god spell) oznacza dobrą nowinę (ewangelię) o zbawieniu w Jezusie Chrystusie. Gospel jako gatunek muzyczny wiąże się ściśle z negro spirituals i często jest wspólnie określany jako spiritual & gospel. Także jazz ma swoją genezę w tej muzyce. Pieśni gospel znajdują sie w repertuarze największych gwiazd światowej muzyki, m.in.: Louisa Armstronga, Arethy Franklin, Janis Joplin, YesJoan BaezJohnny Casha, Roda Stewarta, Kelly Family. W Polsce nie była do tej pory bardzo popularna.


Koncert na Niedźwiadku

Niedzielny koncert na Niedźwiadku rozpoczął się religijnym hymnem – Cudowna Boża łaska (Amazing Grace) autorstwa Johna Newtona, według legendy, cudownie nawróconego, okrutnego handlarza niewolników z XVIII wieku. Do koncertu doszło dzięki inicjatywie Darka Stępnia, w imieniu stowarzyszenia „Projekt Rodzina Ursus”. Formalnie warsztaty i koncert odbyły się w ramach Inicjatywy Lokalnej w Ursusie – czyli wspólnej z mieszkańcami realizacji zadania publicznego przez Miasto Stołeczne Warszawa, reprezentowane przez Zarząd Dzielnicy, na rzecz społeczności lokalnej.

Całą sobotę i kilka godzin w niedzielę trwały warsztaty. Przyjechało na nie kilkoro członków zespołu profesjonalnych muzyków i chórzystów Gospel Joy z Poznania na czele z dyrygentką Agnieszką Górską-Tomaszewską. W trakcie koncertu finałowego, w którym wystąpiło kilkanaście osób, biorących udział w weekendowych warsztatach i kilkoro członków chóru Gospel Joy, A. Tomaszewska zaproponowała włączenie się publiczności do wspólnego śpiewania. Pokazała podstawowe kroki i pieśń „Taki jak ty” porwała licznie zgromadzoną w świątyni publiczność do pełnego uczestniczenia. Możemy mówić o pełnym sukcesie projektu. W koncercie uczestniczyli właściwie wszyscy zgromadzeni w kościele. Najmłodszą uczestniczką warsztatów i koncertu była Maja, która zaśpiewała solówkę w pieśni „Wokół nas”.

Podziękowania

Na zakończenie Dyrygentka podziękowała ks. proboszczowi Wojciechowi Tomczyszynowi, że mogli w tym miejscu stworzyć wspólne dzieło. Ksiądz podziękował Urzędowi Dzielnicy za wsparcie finansowe. Może szkoda, że jedyną osobą z urzędu, która uczestniczyła w koncercie była Przewodnicząca Komisji Oświaty Rady Dzielnicy Wanda Kopcińska. Szczególne podziękowania proboszcz skierował do pana Darka Stępnia, który jest zawsze pomocny, kiedy dzieją się w parafii dobre rzeczy, a przeważnie jest ich organizatorem, często pomysłodawcą.

Ursuski parafialny chór gospel

– W stylistyce gospel dla Pana Boga śpiewa się z wielką łatwością – powiedział D. Stępień i dodał: – Chcemy to dzieło kontynuować. Pomysł jest taki, żeby nie była to jednorazowa akcja. Może znajdzie się ktoś, kto poprowadzi nasz parafialny chór gospel. Na warsztaty przyszło ok. 30 osób. Szukamy doświadczonego dyrygenta, wokalisty, który poprowadzi chór. Już teraz do śpiewania jest chętnych ok. 15 osób. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie pojawi się ogłoszenie, że jesteśmy i działamy jako chór gospel. Ksiądz Wojciech jest bardzo przychylny i nas wspiera.

Tekst i zdjęcia: Jacek Sulewski

MS 8/2017, 26 kwietnia 2018