DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Spotkanie z Jaśminą Wójcik

„Ursus, to tutaj wszystko się zaczęło”


W poniedziałek, 23 stycznia 2017 r. w Bibliotece Publicznej przy ul. Plutonu Torpedy w Ursusie odbyło się spotkanie autorskie z Jaśminą Wójcik, artystką wizualną, autorką prac wideo, rysunków, projektów w przestrzeni miejskiej, interaktywnych instalacji, animatorką akcji społecznych.
 

Miało to być spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, związane z wydaniem pod redakcją Jaśminy Wójcik książki pt. „Ursus, to tutaj wszystko się zaczęło”. Wydawnictwo powstało w ramach realizacji projektu budżetu partycypacyjnego – „Ocalić pamięć Zakładów Mechanicznych Ursus”. Jest to zbiór wywiadów przeprowadzonych z byłymi pracownikami fabryki i mieszkańcami dzielnicy z różnych pokoleń. Większość rozmów dotyczy dni strajku przeciw podwyżkom cen w czerwcu 1976 roku, ale są też wypowiedzi osób urodzonych w latach dziewięćdziesiątych.

„Wessana” przez Ursus

Na spotkaniu oprócz stałych członków DKK pojawiło się wiele osób przyciągniętych nazwiskiem autorki, która uzyskała już duży rozgłos w związku z jej artystycznymi działaniami na terenie Ursusa. Jaśmina Wójcik kilka lat temu, jak sama mówi – „została wessana przez Ursus”. Zaczęło się od wystawy zdjęć starych, wciąż użytkowanych traktorów, połączonej z historiami ich właścicieli. Jaśmina przygotowując ten projekt zjeździła najodleglejsze zakątki Polski. Potem był spacer akustyczny po terenach byłych zakładów w 2013 roku, projekt „Zakłady. Ursus 2014”, parada starych traktorów i wiele innych inicjatyw społecznych mających na celu zachowanie pamięci o Zakładach.

Kolekcja musi tu zostać

Wtedy też dowiedziała się o kolekcji pamiątek po fabryce, będącej aktualnie w posiadaniu Polskiego Holdingu Obronnego i rozpoczęła walkę o jej ocalenie. Na spotkaniu najgorętsza dyskusja rozgorzała właśnie wokół tego tematu. Jak zauważyła artystka, fabryka odegrała ogromną rolę miastotwórczą oraz w sferze związków międzyludzkich i jak najwięcej pamięci (również materialnej) o niej trzeba ocalić. Co ważne, wszyscy uczestnicy spotkania mimo różnic w ocenie przyczyn upadku fabryki zgodzili się z jednym – kolekcja pamiątek po ZM „Ursus” musi tutaj pozostać.

Tożsamość dzielnicy

Jaśmina W. podzieliła się z nami swoimi przemyśleniami, dotyczącymi więzów międzyludzkich, roli artysty w społeczeństwie, możliwości oddziaływania przez sztukę. Powiedziała również o tym, jak rozmawiając z wieloma młodymi mieszkańcami Ursusa, usłyszała, że odkąd dowiedzieli się o historii fabryki, przestali się wstydzić mieszkania w Ursusie - teraz chwalą się pochodzeniem z miejsca, które ma swoją tożsamość.

Dała się zauważyć pewna fascynacja autorki (rocznik 1983) tamtą epoką po wielu rozmowach z jej świadkami. Szczególnie dotyczy to innych wzorców pracy, solidarności społecznej, wspólnoty i szacunku między ludźmi, braku zawiści, życiu jak w rodzinie. Ale trzeba zachować pewien dystans do tych wspomnień. Czasy młodości nasza pamięć zawsze wygładza i idealizuje.

Na koniec autorka zaprezentowała piękny, nostalgiczny esej filmowy, oparty na fragmentach czarno-białych archiwalnych filmów z fabryki ze świetnie dopasowanym podkładem muzycznym.

Po prawie dwugodzinnym spotkaniu artystka została uhonorowana owacją na stojąco. Spotkanie poprowadziła, z dużym wdziękiem panując nad emocjami uczestników, Lucyna Dąbrowska, animatorka DKK i bibliotekarka.

Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski

Jaśmina Wójcik jest laureatką wielu nagród i wyróżnień za działalność artystyczną, m.in. I nagrody w Konkursie Samsung Art Master w 2007 roku za pracę „Improwizacja” oraz Grand Prix konkursu Kino Polska i Onetu „Film w minutę“ w 2007. Była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w latach 2007 i 2013. W 2015 roku otrzymała Grand Prix Nagrody Edukacji Kulturalnej m.st. Warszawy za projekt w przestrzeni dawnych Zakładów Mechanicznych Ursus („Zakłady. Ursus 2014”). Jest laureatką 5. edycji Nagrody Filmowej z projektem „Symfonia Fabryki Ursus” (wyróżnienie przyznawane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Szkołę Wajdy). Mieszka i pracuje w Warszawie.
Zdjęcie główne: Jaśmina Wójcik (po prawej) i prowadząca spotkanie Lucyna Dądbrowska.
Na zdjęciach towarzyszących: fragmenty wystawy fotografii pt. „Posag Siedmiu Panien” autorstwa Jaśminy Wójcik, zorganizowanej w styczniu 2014 r. w holu UD Ursus m.st. Warszawy (dawniej budynek dyrekcyjny ZM Ursus)