DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

WYBORY SAMORZĄDOWE
21 października 2018 r.

PRUSZKÓW.

Trwają rozmowy o lokalizacji Pomnika Niepodległości


Pomnik upamiętniający 100-lecie Odzyskania Niepodległości był tematem rozmowy Starosty Maksyma Gołosia z władzami Pruszkowa i przedstawicielami organizacji pozarządowych. W piątek 16 lutego we wspólnej dyskusji zastanawiano się nad lokalizacją pomnika – i choć propozycje są dwie, to wszyscy zgadzają się, że idea jego budowy jest słuszna.

W spotkaniu wzięli udział Starosta Maksym Gołoś oraz Prezydent Pruszkowa Jan Starzyński z Zastępcami: Andrzejem Kurzelą i Michałem Landowskim. Istotną rolę w dyskusji na temat pomnika odgrywają także organizacje pozarządowe, dlatego na spotkaniu nie mogło zabraknąć przedstawicieli Strzelców RP i Pruszkowskiego Stowarzyszenia Patriotycznego. – Jest wola zrealizować ideę budowy pomnika, choć toczą się dyskusje odnośnie jego lokalizacji. Ustaliliśmy, że ta sprawa będzie omawiana podczas Komisji w Urzędzie Miasta, ale wszyscy jesteśmy optymistami co do tego, że pomnik powstanie i godnie uczci 100-lecie Odzyskania Niepodległości – powiedział po spotkaniu Starosta Maksym Gołoś.

Organizacje pozarządowe zaproponowały lokalizację pomnika na Żbikowie – między ul. Kurca i wiaduktem, natomiast władze miasta preferują lokalizację w Alei Niepodległości w okolicy Starostwa Powiatowego.

Wstępny plan Starostwa zakłada budowę pomnika w ramach Programu Ministerstwa Obrony Narodowej „Kolumna Niepodległości”, nawiązującego do upamiętniania dziesięciolecia niepodległości w 1928 roku. W tym czasie z inicjatywy lokalnych społeczności także powstawały w Polsce pomniki, często w formie kolumn. Ministerstwo ma wesprzeć finansowo podobny projekt z okazji setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

MS 4/2018, 22 lutego 2018