DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS,
miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, 
gminy OŻARÓW MAZOWIECKI, gminy BRWINÓW

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Tlenoterapia

Tlen to podstawa wszystkich procesów życiowych. Życie w niedotlenieniu będzie krótsze – a w obecnych czasach nie tylko ludzie cierpią na niedotlenienie. Jest to też poważny problem naszych zwierzaków.

Każde zaburzenie ograniczające dopływ tlenu lub jego zwiększone zużycie prowadzi do niedotlenienia i co za tym idzie dysfunkcji poszczególnych narządów.


Czynniki powodujące niedotlenienie:

  • Brak ruchu. Współczesne psy i koty z konieczności, która jest spowodowana siedzącym trybem życia właścicieli, są skazane na dreptanie po mieszkaniu lub w najlepszym przypadku krótkie spacery na smyczy i wylegiwanie się w ogródku. A brak ruchu często równy jest niedotlenieniu.
  • Stres. Stres powoduje wzrost napięcia mięśniowego, co skutkuje skurczem naczyń krwionośnych, wzrostem ciśnienia i zaburzeń w ukrwieniu (a następnie niedotlenieniu) organizmu.
  • Zabawa z genetyką. Obecnie wrodzona ograniczona drożność dróg oddechowych jest zjawiskiem dotyczącym nie tylko psów i kotów ras brachycefalicznych takich jak Buldożki francuskie czy Mopsy. W naszej praktyce coraz częściej spotykamy zbyt długie podniebienie miękkie u labradorów, berneńczyków, czy yorków. U yorków niedotlenienie jest też związane z zapadaniem tchawicy.
  • Choroby. Brak tlenu prowadzi do zwiększenia ilości wolnych rodników, szybszego starzenia się i całej kaskady chorób – takich jak choroby nowotworowe, czy niewydolność serca. Niedotlenienie może być przyczyną lub skutkiem choroby. Do niedotlenienia doprowadzi choroba serca, naczyń krwionośnych, dróg oddechowych, czy układu krwionośnego. Również wiele nowotworów doprowadza do zaburzeń w transporcie tlenu.


W takich przypadkach bardzo pomocna, a czasem nawet niezbędna jest tlenoterapia.  Jest jedną z metod dostarczania tlenu u chorych zwierzaków. Każdego pacjenta z widocznymi zaburzeniami oddechowymi powinno się poddać tlenoterapii. Efekt dodatkowej dawki tego niezbędnego do życia gazu widoczny jest bardzo szybko – zwierzaki już po kilku minutach zaczynają interesować się otoczeniem.

Nasza lecznica została wyposażona w koncentrator tlenu, który umożliwia nieprzerwane podawanie tlenu oraz klatką tlenową.  Tlen jest lekiem. Wskazaniem do tlenoterapii są choroby w przebiegu których dochodzi do niedotlenienia tkanek. Zwykle są to stany ostre, gdzie natychmiastowe podanie tlenu ratuje życie. Podawanie tlenu jest również istotnym składnikiem ogólnej terapii m.in. niewydolność oddechowa psich i kocich noworodków, astma kotów, obrzęk płuc, niewydolność sercowo-naczyniowa, zapadanie tchawicy, skurcze krtani, choroby płuc i oskrzeli.

Pacjent umieszczany jest w komfortowej klatce tlenowej. Czas terapii zależy od indywidualnych wskazań, o których decyduje lekarz. Tlenoterapia najczęściej trwa od 10 do 60 minut, a czasami nawet kilka godzin. 

Serdecznie zapraszamy. 

lek. wet. Rafał Skwarski

specjalista chorób psów i kotów