DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

WYBORY SAMORZĄDOWE
21 października 2018 r.

Światowy Dzień Autyzmuw powiecie pruszkowskim

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2007 roku. Jego celem jest podnoszenie świadomości społecznej i propagowanie wiedzy na temat autyzmu. W Polsce liczbę osób z autyzmem szacuje się na kilkadziesiąt tysięcy – zaburzenie występuje u jednego na sto dzieci. 2 kwietnia najbardziej znane budynki w Polsce i na świecie podświetlone były na niebiesko, by przypomnieć o tym wyjątkowym dniu.

 Już 27 marca uczniowie LO im. Kościuszki w Pruszkowie mogli wysłuchać wykładu połączonego z warsztatami wprowadzającymi w zagadnienie autyzmu pt. „Nie taki autyzm straszny...”.

4 kwietnia, dzięki Fundacji Lepszy Start oraz Szkole dla dzieci z autyzmem „Przylądek” – w ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu – odbył się Niebieski Pruszkowski Spacer dla Autyzmu – coroczny marsz ulicami miasta dzieci z autyzmem oraz Przyjaciół Przylądka. Marsz wspierany był przez Powiat Pruszkowski – wszyscy uczestnicy otrzymali okolicznościowe gadżety. Niebieski marsz spod Starostwa Powiatowego w Pruszkowie przy ul. Drzymały 30 wyruszył już o godz. 10.00 rano. Miasto zabarwiło się na niebiesko, kiedy kilkusetmetrowy „orszak” spacerowiczów maszerował jego ulicami. Wszyscy zaopatrzeni w niebieskie baloniki, elementy ubrania, koszulki. W marszu oprócz dzieci, rodziców, mieszkańców brali udział: Starosta Powiatu Pruszkowskiego Maksym Gołoś, Wicestarosta Krzysztof Rymuza, Przewodnicząca Rady Powiatu Maria Makowska i Członkowie Rady Powiatu.

Kolejnego dnia – 5 kwietnia – na pruszkowskim basenie KAPRY odbyły się I Pruszkowskie Zawody Pływackie dla uczniów ze spektrum autyzmu z Powiatu Pruszkowskiego pn. „Autyści pływają”. Organizatorami tej inicjatywy były Szkoła dla dzieci z autyzmem „Przylądek” oraz Miejska Kryta Pływalnia KAPRY w Pruszkowie. Imprezę wspierali uczniowie – wolontariusze z LO im. Tadeusza Kościuszki w Pruszkowie. Wszyscy uczestnicy byli zarazem zwycięzcami – dla nich pokonanie niepewności, nieznanego to już ogromny wyczyn. Były medale i puchary wręczane przez prezydenta Miasta Pruszkowa Jana Starzyńskiego, byli Honorowi Goście. Dodatkową atrakcją dla dzieci był występ Mistrzyń Polski w pływaniu synchronicznym.

7 kwietnia – w Pruszkowie, w parku Potulickich kolejne wydarzenie – „Niebieski Bieg Parkrun” na dystansie 5 km poprzedzony 100-metrowym wyścigiem uczniów Szkoły Przylądek wraz z rodzicami. Wszyscy uczestnicy ubrani na niebiesko. Były i niebieskie balony i niebieskie... pączki – ku uciesze zawodników.

Szkoła „Przylądek” na swoim profilu facebook zorganizowała Niebieską Akcję pt. „Na Niebiesko dla Przylądka” i tam na bieżąco relacjonowała wydarzenia.

MS 7/2018, 12 kwietnia 2018