DWUTYGODNIK dzielnicy URSUS, miasta PIASTÓW, miasta PRUSZKÓW, gminy MICHAŁOWICE, miasta i gminy OŻARÓW MAZOWIECKI

Licznik gości

  • Gości na stronie: 0
  • Odsłon łącznie: 0
facebook

Strażacy z rekordem, ale...nie ma się z czego cieszyć

Koniec marca przyniósł podsumowania roku poprzedniego w działaniach ratowniczo gaśniczych. Z tych podsumowań wynika, że jednostka OSP w Ożarowie Mazowieckim wyjeżdżała do zdarzeń ratowniczo – gaśniczych największą liczbę razy w województwie mazowieckim (396 zdarzeń, statystyk krajowych jeszcze nie widzieliśmy).

Ze statystyk Komendy Głównej PSP z 2016 roku wynikało, że wyjeżdżaliśmy do akcji największą liczbę razy w kraju. W  2017 roku również byliśmy w ścisłej czołówce. To oczywiście niechlubne rekordy, bo każdy taki wyjazd wiąże się z czyjąś krzywdą. Najlepszym rozwiązaniem byłoby, aby samochody strażackie nie musiały wyjeżdżać alarmowo wcale i cieszyły tylko oko swoim pięknym wyglądem. Niestety, zróżnicowanie terenu, przebiegające przez naszą gminę drogi i autostrady, a także zwarta zabudowa – zarówno mieszkaniowa jak i związana z działalnością gospodarczą – tworzą bardzo dużo zagrożeń, z którymi podczas różnych zdarzeń musimy się zmagać.

Przywołane powyżej dane pokazują, jak dużo ciężkiej pracy i jak wiele czasu należy poświęcić, aby nieść pomoc potrzebującym.  Przygotowujemy się do akcji podczas różnych ćwiczeń i szkoleń, sprzęt jest kontrolowany po każdym zdarzeniu, a także podczas cotygodniowych zbiórek. Pojazdy utrzymywane są w najwyższej gotowości zawsze zatankowane, w 100% sprawne i gotowe do działań. Dużo akcji związanych jest ze sprawdzaniem monitoringu w firmach, pompowań, a nawet ściąganiu kota z drzewa, ale szybko rośnie także liczba akcji drogowych, w których niestety dochodzi do uszkodzeń ciała osób uczestniczących w wypadkach. To te najbardziej nieprzyjemne akcje, do których musimy dostać się jak najszybciej. Ważna jest tu współpraca i wyrozumiałość kierowców, uczestników ruchu drogowego, aby tworzyli dla nas tak zwany „korytarz ratunkowy”, aby nie utrudniali przejazdu pojazdom spieszącym na miejsce akcji, a także wspierali nas posiadaną wiedzą o zdarzeniu i możliwych osobach poszkodowanych.

Wszystkim strażakom dziękuję za poświęcenie, a czytelnikom życzę, abyśmy jak najrzadziej musieli się spotykać podczas akcji ratowniczo-gaśniczych.

 

Jarosław Rasiński

Naczelnik OSP Ożarów Mazowiecki

MS 8/2017, 26 kwietnia 2018

 

Z okazji Dnia Strażaka,

który przypada 4 maja, wszystkim Strażakom z Gminy Ożarów Mazowiecki, składam serdeczne życzenia i podziękowania za działalność ratowniczą, bezinteresowną służbę drugiemu człowiekowi oraz za przekazywanie tych wartości młodemu pokoleniu.

Dziękuję za ofiarność i trud ponoszony w wypełnianiu swoich obowiązków, za wykazywanie pełnej gotowości i zdecydowanej postawy w trudnych zadaniach chroniących życie, zdrowie i mienie ludzkie.

Życzę Wam, aby służba drugiemu człowiekowi była zawsze źródłem osobistej satysfakcji i społecznego uznania.

Paweł Kanclerz

Burmistrz Ożarowa Mazowieckiego